Иранският лидер отказва помощ от САЩ за вируса, позовавайки се на теория на конспирация

0
216
САЩ коронавирус
Снимка: Pixabay

Върховният лидер на Иран отказа помощта, предложена от САЩ за борбата с новия коронавирус, позовавайки се на недоказана конспиративна теория, че вирусът може би е създаден в Америка, пише „AP“.

Коментарите на Аятола Али Хаменей са породени от факта, че Иран е изправен пред тежки санкции от страна на Америка, които не позволяват на  страната да продава суровия си петрол, както и да има достъп до международните финансови пазари.

През последните дни иранските длъжностни лица все по-често критикуват тези санкции, а 80-годишният Хаменей вместо да направи същото, предпочете да се позове на теорията на конспирацията, използвана от китайските високопоставени лица относно новия вирус, с което те целят да отклонят вината за пандемията от себе си.

„Не знам колко е истинско това обвинение, но когато то съществува, кой здравомислещ човек би ви се доверил, за да му доставите лекарства?“, заяви Хаменей. „Вероятно вашето лекарство е начин да разпространявате вируса още повече.“

Той заяви още, без да разполага с никакви доказателства за твърденията си, че вирусът „е създаден специално за Иран, използвайки генетичните данни на иранците, които са били получили по различни начини“.

„Може да изпратите лекари и терапевти, които биха искали да дойдат тук, за да наблюдават ефекта на отровата, която са произвели лично“, каза още той.

Никъде по света все още няма научно доказателство, което да подкрепи твърденията на Хаменей. Коментарите му обаче дойдоха, след като говорителят на китайското правителство Лицян Джао заяви по-рано този месец, че може би американската армия е причинила епидемията в Ухан. Той допълни:

“Бъдете прозрачни! Публикувайте своите данни! САЩ ни дължат обяснение! “

Лицян също не предложи доказателства в подкрепа на тезата си, поради което Американският държавен департамент свика на заседание китайския посланик, за да предяви оплакванията си.

Ухан е китайският град, в който през декември бяха открити първите случаи на болестта. През последните дни администрацията на Тръмп все по-често нарича вируса  „китайски“ или „ухански“ вирус, докато Световната здравна организация използва термина COVID-19, за да опише заболяването, което причинява вирусът. Дори американски сенатор от Арканзас е разпространил конспиративната теория, че това е създадено от човека китайско биологично оръжие.

При повечето хора новият коронавирус причинява само леки или умерени симптоми, като треска и кашлица. При други заразени обаче, особено по-възрастните хора и хората с хронични здравословни проблеми, инфекцията може да доведе до усложнения, включително пневмония. По-голямата част от хората  успяват да се възстановят от новия вирус.

Учените все още не са установили как точно новият коронавирус е заразил хората. Доказателствата сочат, че заразата е пренесена от прилепи, които заразили друго животно, което го разпространило сред хората на пазар в Ухан.

В статия, публикувана миналата седмица в научното списание Nature Medicine, се казва, че е вероятността вирусът да е създаден при лабораторни манипулации, свързани с изследване на коронавируси, подобни на SARS-Covid, е нищожна.

Хаменей изказа коментарите си по време на реч в Техеран, излъчена на живо в неделя в деня, когато народът празнува Норуз, персийската Нова година. Обичайната му реч в светилището на Машхад „Имам Реза“ тази година не се състоя заради вируса.

Твърденията му са свързани с факта, че в Иран има над 21 600 потвърдени случая на новия коронавирус на фона на 1685 съобщени смъртни случая, според правителствени данни, публикувани в неделя.

Иран е една от най-силно засегнатите страни в света от новия вирус. От всички страни в Близкия Изток в Иран са регистрирани осем от 10 случая на заразяване с вируса, като се смята, че хората, които са напуснали ислямската република, са пренесли вируса в други страни.

Иранските високопоставени лица посрещнаха с критика американските предложения за помощ по време на вирусната криза, като определиха жеста като „неискрен“. Те обвиниха администрацията на Тръмп, че иска да се възползва от ситуацията, за да окаже максимален натиск върху Техеран, след оттеглянето му от ядрената сделка през май 2018 г. В миналото САЩ отново са отправяли директни предложения за помощ на Иран, какъвто е бил случаят с опустошителното земетресение в Бам от 2003 г., въпреки десетилетията на вражда между двете страни.

Вменяването на вина може да бъде от полза за правителството на Иран, което се сблъска с нарастващия обществен гняв, след като дни наред отричаше  обвиненията за свалянето на украинския самолет, при което загинаха 176 души. Освен ширещите се икономически проблеми в страната, през последните години се наблюдават и масови демонстрации, при които загиват стотици хора.

Иранските безкомпромисни политици са подкрепяли теориите на конспирацията в миналото, когато това е отговаряло на техните интереси. След атаките на 11 септември, някои публично се усъмниха в ролята на „Ал Кайда“ и държавната телевизия, които разпространиха неоснователната теория на конспирацията, че американците сами са взривили сградата.

Бившият президент на Иран Махмуд Ахмадинеджад също изрази съмнение за нападението на 11 септември, като го нарече „голяма лъжа“, като същевременно определи Холокоста като „мит“.

Междувременно в неделя Иран наложи двуседмично затваряне на големите търговски центрове и центрове в цялата страна, за да се предотврати разпространението на вируса. Аптеките, супермаркетите, магазините за хранителни стоки и пекарните обаче ще останат отворени.

От Саудитска Арабия заявиха, че въоръжените им сили сега участват в борбата с вируса, изграждайки мобилни болници в различни градове.

В Кувейт властите въведоха нощна полиция в часовете от 17:00. до 16:00 ч., като предупреждения гласят, че нарушителите ги грозят до три години затвор и глоба от 32 000 долара, ако бъдат арестувани и осъдени.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments