Как може логично да бъде обяснено на родителите и на семейството защо едно дете на 3-4 години може да стои без маска, а едно на 5-6 – трябва да носи такава в детската градина. Тази дискусия съвсем не изглежда завършена и просветното министерство трябва да намери оптимално решение. Това каза пред „БНР“ Ирена Анастасова, председател на парламентарната комисия по образование и наука.
Тя уточни, че проблемът за задължителното използване на предпазните средства не е бил разгледан в комисията. Решението обаче, допълни Анастасова, изглежда нерационално. Няма резон „деца с половин година разлика във възрастта – едните трябва да бъдат с маски, другите без маски“.
Относно подготовката за новата учебна година и пандемията, специалистът уточни, че има проблем в разминаването в гледните точки. Здравните власти имат едни разбирания, докато вижданията на училищните ръководства понякога са съвсем други. Често двете позиции нямат изобщо общо една с друга.
Ирена Анастасова смята, че класните стаи е трябвало да бъдат оборудвани с ултравиолетови лампи. Средства са били заделени за какво ли не, свързано с дистанционното обучение, и е можело такива да се предвидят и за присъствените уроци в класните стаи.
Председателят смята, че имунизационната кампания не е била достатъчно добре артикулирана в обществото, от което безспорно част е и учителското съсловие.
Относно предложението на БСП децата да имат по 1 учебник на учебен предмет, тъй като изборът между много такива не е подобрило по никакъв начин качеството на образованието, Анастасова смята, че това би улеснило учителите и ще доведе до уеднаквяване на изучаваната от всички деца материя.