Ирландските центрове за данни са спасителен пояс за икономиката. Еколозите казват, че разрушават планетата

0
34
Сървър, кабели.
Снимка: Пиксабей

В западната част на Ирландия се намира средновековен пазарен град, чиито корени са потопени в легенди, пише „CNN“. Отвъд лабиринта от тесни улички в центъра се намират комините на жилищни комплекси, които все още разнасят въглища и торф. Покрай тези домове, в покрайнините на Енис, се намира незабележим, но огромен парцел земя, сгушена между електроцентрала и земеделска земя, където пасат говеда и овце. Това е мястото, където мистериозна компания е подала молба за разработване на нов център за данни с размерите на 22 игрища за американски футбол.

Ако бъде одобрен проектът, центърът ще стане един от най-големите в страната. Базирана в Дъблин компания, наречена Art Data Centers Ltd., е подала заявлението за планиране на центъра през юли. Не се знае много за компанията, която е създадена през 2018 г. Нейният директор и секретар са взимали участие в управлението на повече от 6500 други ирландски компании, регистрирани на борсата – над 3000 от които оттогава са затворени, според сайта за проверка на документацията на ирландската компания SoloCheck. „CNN“ не успя да установи контакт с Art Data Centers и нейните представители не отговориха на искания за коментар, уточнява изданието.

Не е ясно за какво ще се използва центърът за данни, нито дали други по-големи технологични компании в крайна сметка биха могли да участват. Инвестицията от 1,2 милиарда евро (1,4 милиарда долара) вероятно ще бъде приветствана от ирландското правителство, което включи големи центрове за данни като част от своето „стратегическо развитие на инфраструктурата“, въпреки опасенията, че растежът на центровете за данни може да подкопае ангажимента на страната да намали въглеродните емисии наполовина до 2030 г.

Умереният климат на Ирландия помага за намаляване на количеството енергия, необходимо за охлаждане на сървъри, но корпоративните данъци – които са едни от най-ниските в света – и приятелската регулаторна среда са това, което я прави толкова привлекателна за големите компании, като Google (GOOGL), Meta (FB) (Facebook), Intel (INTC) и Apple (AAPL), които притежават европейски централи тук.

Въпреки благоприятния климат, центровете за данни в Ирландия изяждат значително количество електроенергия, оставяйки техните операции да съответстват на въпросните амбициозни климатични цели на страната. Според държавния енергиен оператор EirGrid, те са на път да консумират 17% от електроенергията, произведена в Ирландия през 2021 г. EirGrid отбелязва, че ирландските центрове за данни са толкова нуждаещи се от енергия, че през последните четири години необходимата им мощност е еквивалентна на добавяне на половин милион домове към мрежата.

Host in Ireland, търговска група, която популяризира Ирландия „като център за хостинг на данни в Европа“, заяви в доклад за 2021 г., че броят на завършените центрове за данни е нараснал с 25% между май 2020 г. и май 2021 г. И, кумулативно, центровете за данни допринесе с 1,85% от въглеродните емисии на страната миналата година, изчислява Host in Ireland.

Тъй като в цялата страна се изграждат все повече центрове, защитниците на околната среда се опасяват, че целите на Ирландия в областта на климата се изплъзват все по-далеч от обсега. В отговор говорител на Министерството на околната среда, климата и комуникациите посочи в изявление, че правителственият план за действие за климата 2021 „определя набор от действия за справяне с търсенето на електроенергия от центровете за данни“, което включва преглед на неговата стратегия за центровете за данни, „за да се гарантира, че растежът на такива потребители може да се случи само в съответствие с таваните на секторните емисии и целите за възобновяема енергия“.

Когато техниката настъпи в града

Местните власти в Енис се застъпват за изграждането на центъра за данни, който се оказва ключов проект от стратегическия икономически план на града. Разработчиците казват, че центърът ще създаде 250 постоянни работни места и 1200 временни по време на строителството, като същевременно ще помогне за диверсификацията на технологичния сектор далеч от Дъблин, като по този начин ще намали натиска върху електрическата мрежа на столицата.

Жителят на Енис Пиърс Хюси заяви пред „CNN“, че много би предпочел да види инвестициите, използвани „за да ни подготвят и предпазват от най-лошото въздействие на климата и да ни прехвърлят в по-устойчиво справедливо общество – вместо да вижда огромни площи земя, обществена инфраструктура, и нашата национална мрежа е посветена на мултинационалните корпорации.

Ако проектът бъде одобрен, това няма да е първият път, когато технологията идва в града. През 1997 г. Енис е удостоен с титлата „Град на информационната епоха“ на Ирландия, заедно с инжекция от 22 милиона долара от ирландската телекомуникационна компания Telecom Eireann, която предоставя на повече от 80% от домовете компютри с отстъпка и всички училища в града с нови компютри и безплатни интернет връзки. Но технологичната индустрия в Дъблин, на 155 мили (245 километра) от нас, наистина експлодира, продължава изданието. В технологичната индустрия на Ирландия сега работят над 37 000 души и генерира 35 милиарда евро (39,5 милиарда долара) годишен износ, като Дъблин е в центъра на тези операции.

Властите на Енис искат да получат част от този дял с надеждата, че центърът за данни може да генерира работни места и растеж в Западна Ирландия. Енергийните нужди на центъра за данни Енис обаче ни карат да посърнем.

Според плана си центърът се състои от 6 двуетажни сгради и масивен енергиен център с площ от 50 310 квадратни фута, с 18 двигателя на природен газ и 66 дизелови резервни генератора. Плановете също така казват, че слънчевите панели ще бъдат разположени на всеки един от центровете и че събирането на дъждовна вода е включено в разработката.

Докато в плановите документи от разработчиците се казва, че потенциалното му въздействие върху околната среда няма да бъде значително „по отношение на задълженията на Ирландия по целта за ЕС 2030“ се очаква обектът да отделя еквивалента на 657 000 тона CO2 годишно, което възлиза на приблизително 1,1% от Изчисленият общ брой на Ирландия през 2020 г.

„Той е доста голям“, казва Фийби Дювал, служител по планиране и политика в областта на околната среда в екологичната агенция An Taisce. Тя допълва:

„Около 1% може да е малко, ако погледнете този център за данни, но средно… всеки ще използва 0,3 до 1% от годишните емисии на Ирландия. Ако погледнете всички (70) центъра за данни — с много повече в тръбопровода, това всъщност е много.“

Заземете облака

Език като „облака“ предизвиква доброкачествена, ефирна картина на това как се съхраняват данните. Но в действителност този облак живее на земята в центрове за данни, които са изключително гладни за енергия.

Мелина Шарп от екологичната група Futureproof Clare отбеляза пред „CNN“, че докато хората вече разбират вредите от пластмасата за еднократна употреба, въздействието върху околната среда от ежедневните задачи, които използват данни, като изпращане на имейл, е по-малко видимо – и може би по-малко обмислено. Тя казва:

„Като пластмасова чаша, тези имейли също допринасят за емисиите. Те се натрупват някъде, просто не във вашия дом, а в нови центрове за данни, изградени по целия свят.

Шарп добавя:

„Хората се притесняват за чашите за еднократна употреба, но всъщност те (пластмаси и данни) в момента са базирани на изкопаеми горива.

Ирландия се ангажира да доставя до 80% от електроенергията си от възобновяеми източници до 2030 г. Но тъй като средният център за данни използва толкова електроенергия, колкото малък ирландски град, като Килкени (население 26 500, според преброяването от 2016 г.), е вероятно тези центрове ще продължи да се захранва поне частично от изкопаеми горива, казват експерти. Допълнителни опасения за околната среда е явната възможност да има постоянен недостиг на гориво.

По-рано тази година ирландският енергиен и воден регулатор, Комисията за регулиране на комуналните услуги (CRU), предупреди, че скокът в растежа на центровете за данни може да доведе до непрекъснато прекъсване на електроснабдяването, което накара законодателите от партията на социалдемократите да призоват за временна забрана на нови центрове за данни. Те казват, че правителството „няма разбиране какво точно означава това за Ирландия и за нашата инфраструктура“.

CRU обаче реши да не налага мораториум върху новите центрове, заявявайки, че „конструктивното ангажиране със заинтересованите страни от индустрията… премахва необходимостта от радикални промени в политиката или прилагането на мораториум върху връзките с центрове за данни“.

Някои места, включително части от Холандия, преди вече са или в момента налагат мораториум на центровете за данни поради опасения за околната среда. Правителството на Сингапур през 2019 г. наложи временен мораториум върху всички нови проекти за центрове за данни, за да ограничи растежа в сектора, който представляваше около 7% от общото потребление на електроенергия в страната през същата година. Оттогава правителството на Сингапур се консултира с експерти от индустрията как да осигури устойчив растеж, като този преглед трябва да приключи тази година.

В Ирландия обаче енергийният регулатор казва, че сега ще оценява приложенията за свързване на центрове за данни въз основа на различни фактори, включително дали центърът се докосва до вече ограничен регион и дали би могъл да генерира собствена мощност, в случай че доставката е била в разрез със законодателството. Това е решение, което съответства на позицията на правителството. Правителствената декларация от 2018 г. относно ролята на центровете за данни в корпоративната стратегия на Ирландия дава специален статут на „центрове за данни над определени прагове за размер“ за целите на планирането, ход, който помага на властите да рационализират вземането на решения около техния растеж.

Говорителят на Министерството на околната среда, климата и комуникациите уточни, че „ще бъдат разгледани допълнителни (регулаторни) мерки за управление на търсенето от големи потребители, като центрове за данни“. И още:

Това ще бъде в контекста на нашите национални цели за климата и бъдещите нужди на (електрическа) мрежа.

„Ще са необходими научни изследвания и разработки, за да се постави Ирландия твърдо по пътя към центрове за данни с нулеви нетни въглеродни емисии“, каза отделът в изявлението си пред „CNN“ и добави:.

Ирландия все още има да извърви дълъг път, за да постигне целта си за 80% възобновяеми източници до 2030 г., и вече показва признаци на изоставане. През 2020 г. тя е била с 2,5% под нейната междинна цел от 16%, според доклада на Ирландския орган за устойчива енергия (SEAI) за 2021 г. В доклада на SEAI обаче се казва, че възобновяемата електроенергия „формира гръбнака“ на тази цел и че секторът на възобновяемото отопление е спрял напредъка.

Отделът е категоричен:

Възобновяемите енергийни източници сега са вторият по големина източник на електроенергия след природния газ.“

Витрина

С нарастването на осведомеността за натиска на центровете за данни, оказван върху електрическите мрежи, големите технологии са помолени да направят повече, за да компенсират въздействието си.

Патрик Бреснихан, преподавател по наука и технологии в университета Мейнут, отбеляза, че повечето от големите технологични компании са „непрозрачни“ относно това как постигат целите си за климата, по начин, който затруднява държането им под отговорност. Той посочва ключова идея в глобалното управление на климата: че екологичните проблеми, включително замърсяването и емисиите, могат да бъдат „компенсирани“ чрез инвестиране в зелена енергия или засаждане на дървета в горите.

В Ирландия големите технологични компании (както и по-малките предприятия) могат да сключват корпоративни споразумения за закупуване на електроенергия (CPPA), където се съгласяват да купуват електроенергия от възобновяеми източници на фиксирана цена за определен период от време. Той дава финансова сигурност на генераторите за изграждане на вятърна ферма, например, и дава на бизнеса гарантирана цена за тази вятърна енергия. Но Бреснихан нарича много от тези CPPAs витрини, обяснявайки, че повечето от инвестициите са „минимални“ в сравнение с количеството енергия, което големите технологични компании използват. Той подчерта:

„Те наистина са просто начин (компаниите) да кажат „ние вършим своята част“.

Amazon (AMZN) е сред най-големите корпоративни купувачи на възобновяема енергия в страната. Когато CNN помоли Amazon за отговор на критиките към CPPA, представител посочи изявление на Ема Тинкър, главен изпълнителен директор на Asper Investment Management, базирана в Обединеното кралство инвестиционна фирма, фокусирана върху устойчивата инфраструктура. Asper и неговият партньор Invis са разработчиците на три проекта за вятърни паркове в Ирландия, които са били активирани чрез CPPA. Тинкър каза:

„Дългосрочният ангажимент на Amazon за осигуряване на 100% от енергията от нашите вятърни паркове в Корк, Донегал и Голуей позволи на Invis да финансира тези проекти и да ги изгради без нужда от държавни субсидии, спестявайки на потребителите на енергия десетки милиони евро. Тези проекти представляват значителна част от вятърните проекти в строителството в Ирландия днес и подкрепят работни места и инвестиции в този критичен сектор, тъй като страната се придвижва към покриване на 80% от електроенергията си от възобновяеми източници до 2030 г.

Говорител на Meta (Facebook) каза на CNN, че компанията се ангажира „да подкрепя нашите операции със 100% възобновяема енергия“ и каза, че проектите за възобновяеми източници, с които компанията е свързана в Ирландия, произвеждат толкова енергия, колкото нейният център за данни в Ирландия консумира.

По-пълна картина

Окръжните власти в Енис дадоха на разработчиците срок до пролетта да предоставят допълнителна информация за своите планове за новия център за данни, преди да вземат решение за неговото одобрение. Съветникът Джони Флин призова разработчиците да направят повече за околната среда, като ги помоли да използват алтернативен, устойчив зелен нисковъглероден първичен енергиен модел за неговата работа. Цитирайки уебинар, на който е присъствал за проекта, Флин заяви:

„В момента се опитваме да декарбонизираме начина си на живот, но това е като да се опитваме да слизаме по ескалатор, който се изкачва.

Съветникът Джони Флин стои на Tulla Road, който минава успоредно на предложения сайт на центъра за данни в Енис. Все пак Флин е оптимист за развитието, позовавайки се на икономическия потенциал, който може да донесе проектът, а не само на създаването на нови работни места в центрове за данни. Флин се надява, че този център може да примами технологичните компании да разширят дейността си до Енис, като се има предвид близостта на града до река Шанън и Атлантика – дом на процъфтяваща индустрия за вятърни паркове в морето.

Проектопредложение на EirGrid подкрепя тази идея, като се казва, че големи потребители на електроенергия, като центрове за данни, могат да бъдат разположени на запад и юг, близо до източници на чиста енергия, за да се премахне натиска от източната мрежа и да се подготвят за целите за емисии за 2030 г.

Говорителят на Министерството на околната среда, климата и комуникациите заяви, че потреблението на енергия като цяло, включително от центровете за данни, ще се очаква да работи в рамките на секторните тавани на емисиите и че „центровете за данни, които се намират близо до възобновяемите енергийни източници, ще носят свои собствени възобновяемите енергийни източници, са много гъвкави и включват някакъв елемент за съхранение, осигуряват възможност за значително по-ниски въглеродни емисии. Флин обаче попита:

„Ако имате своята възобновяема енергия на западното крайбрежие, защо да не разполагате с хранилище на данни там, където е възобновяемата енергия, и да насърчите технологичните клъстери да се намират по него?“

Но Хъси, жител на Енис, не споделя този оптимизъм. Той отговаря с притеснение:

„Не се чувства много демократично, че малък град Енис може да има такова огромно развитие с толкова огромно въздействие върху усилията ни да постигнем нашите климатични цели, които някак си са повдигнати върху нас, когато въздействието ще продължи с поколения и поколения.

И допълва:

„За всяка стъпка напред, която Енис направи, електроцентралите ще ни върнат две или три крачки назад.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments