„ТЕЦ „Марица изток 2″ може да изпадне в критична ситуация, ако не бъде потърсена процедура за осигуряване на Механизъм за капацитет“, каза народният представител от „Възраждане“ Искра Михайлова пред „БНР“.
Тя разкри, че има възможност за преговори и припомни, че през 2019 година българската държава през тогавашното управление пропусна да направи това.
„От „Възраждане“ настояваме от ден първи, след като това беше пропуснато, да се поднови процедурата като се разговаря с Европейската комисия. Това е нещо, което и самите работещи в ТЕЦ 2 поискаха чрез големите протести, когато блокираха пътни възли в България. Тези преговори трябва да бъдат проведени, защото без тях няма да има никакъв плавен и справедлив преход“, коментира още Михайлова. Нещо, което ние също повтаряме от години.
Според нея управляващите държавата в момента трябва да чуят председателя на КЕВР, който е човек с дългогодишен опит и си позволи ясно да назове, че без този Механизъм за капацитет ще попаднем в една критична ситуация за ТЕЦ 2.
„Българското правителство трябва изключително забързано и много прецизно да подготви документация, с която да изисква Механизма за капацитет от Европейската комисия. Проблемът е, че дълги години правителства водят съвсем в друга посока преговори с комисията и сега един такъв завой би бил сложен, за който и да управляващ, но не и невъзможен. Това беше потвърдено и от шефа на КЕВР. Затова трябва много бързо да се действа от страна на министъра на енергетиката, за да увеличим дните на ТЕЦ 2. От „Възраждане“ винаги сме казвали, че зелената сделка с времето ще придобие друга форма, възможно е да се изтеглят достатъчно много държави от нея. Ние трябва да запазим енергийната си независимост до изясняване на това как изобщо ще продължи тази така наречена зелена политика на Европейския съюз – нещо, което ще видим след евроизборите“, допълни народният представител от „Възраждане“.
В момента ТЕЦ 2 работи на изключително малък капацитет като от 1-ви юли може да се промени по отношение на пазара на електроенергия за битовите потребители.
„Цената на енергия за битовите потребители ще се повиши при всяко положение. Въпреки че има т.нар. гратисен период от 2 години, в които всяко повишение ще се покрива от Фонд сигурност на електроенергийната система, не се казва, че вече няма да има нощна тарифа и това няма как да бъде компенсирано. От друга страна това е временна мярка и не се знае след тази временна мярка дали няма да настъпи някакъв по-остър ръст на цените. В момента се говори, че за 2 години ще има обезпечаване на разликите между цените на свободния пазар и определените от КЕВР, само че към момента ФСЕС е на минус и тези пари трябва да дойдат от някъде. Управляващите премахнаха държавната компания НЕК като доставчик на електроенергия към бита, на нейно място идват енергоразпределителните дружества, които са частни и тях държавата ще субсидира, за да изравнява цената за битовите потребители, за да не се увеличи“, каза още Искра Михайлова.