Групата „Ислямска държава“ заяви, че стои зад двойния самоубийствен атентат в иракската столица Багдад в четвъртък, при който загинаха поне 32 души, а над 100 бяха ранени, съобщава “BBC”. Целта са били шиитските мюсюлмани, се казва в изявление на сунитската ислямистка войнствена група Amaq. Това беше най-голямата самоубийствена атака в Багдад за три години. Атентаторите се взривиха сред тълпа купувачи на пазар за дрехи втора ръка на площад Таяран.
Признанието от групата на джихадистите, направено чрез техните акаунти в приложението за съобщения Telegram, дойде няколко часа след атаката. Самоубийствените атентати са станали рядкост в Багдад, откакто “Ислямска държава” беше победена във войната в региона в края на 2017 г.
Някога организацията контролираше 88 000 кв. км (34 000 кв. мили) територия от Източен Ирак до Западна Сирия и налагаше бруталното си управление на почти 8 милиона души. Въпреки поражението на “Ислямска държава” на бойното поле, доклад на ООН през август миналата година изчисли, че над 10 000 бойци от организацията остават активни в Ирак и Сирия. Тези представители продължават да водят бунт на ниско ниво, действайки главно в селските райони и насочени към силите за сигурност.
При нападението в четвъртък сутринта първият атентатор се втурва на пазара и събира тълпа около себе си, твърдейки, че се чувства болен, се казва в изявление на вътрешното министерство. Един от търговците заяви пред агенция Ройтерс:
“Той натисна детонатора в ръката си. След това хукна и избухна, а хората бяха разкъсани на парчета.”
Вторият атентатор се самовзривява, когато други идват да помагат на жертвите, според министерството. Свидетели твърдят, че площад Таяран е бил препълнен след облекчаването на почти една година ограничения, свързани с коронавируса.
Последната смъртоносна самоубийствена атака в Багдад беше на същия площад през януари 2018 г., когато бяха убити 35 души. Президентът на Ирак Бархам Салех осъди последната атака, заявявайки, че правителството „ще застане твърдо срещу тези нелоялни опити за дестабилизиране на страната ни“.
Папа Франциск, който планира да посети Ирак през март, изпрати съобщение до Салех „с осъждане на този безсмислен акт на бруталност“. САЩ, ЕС и ООН също осъдиха атаката.
Атаката през 2018 г. се случи само месеци преди парламентарните избори и Ирак планира поредните общи избори по-късно тази година. Неотдавна правителството обяви, че планираното гласуване ще бъде отложено от юни за октомври, за да се даде на властите повече време да регистрират избиратели и нови партии.