Испания обяви план за помощ в размер на 14 милиарда евро, за да противодейства на митата на Тръмп

Средствата ще бъдат използвани и за модернизиране на промишления сектор

0
17
Педро Санчес. Снимка: wikimedia commons
Педро Санчес. Снимка: wikimedia commons

Испанският премиер Педро Санчес обяви, че правителството му ще стартира пакет от помощи в размер на 14,1 млрд. евро, за да намали вътрешното въздействие на 20-процентното мито на президента на САЩ Доналд Тръмп върху целия внос от ЕС, предава „Политико“.

Като част от пакета Санчес заяви, че за компаниите, засегнати от налозите, ще бъдат предоставени публични заеми на стойност 6 млрд. евро, като допълнителни 400 млн. евро ще бъдат отпуснати за укрепване на автомобилната индустрия.

Средствата ще бъдат използвани и за модернизиране на промишления сектор, както и за нова кампания, която има за цел да популяризира испанските продукти под мотото „Нашите ценности не се продават. Нашите продукти са“.

Според прогнозите на Испанската търговска камара най-бързо развиващата се икономика в Европа ще понесе загуби в размер на 4,3 млрд. евро в резултат на митата на Тръмп тази година.

Очаква се секторът на хранително-вкусовата промишленост да бъде най-тежко засегнат: износът на местен зехтин, който в момента носи около 1 млрд. евро от потребителите в САЩ, може да намалее рязко, а лозарският сектор в страната може да бъде опустошен, ако Тръмп изпълни заплахата си да отговори на репресивните мита на ЕС за бърбън с 200% данък върху вината и спиртните напитки.

Въпреки че испанският автомобилен сектор почти не изнася автомобили за САЩ, той ще бъде косвено засегнат от обявените от Вашингтон миналата седмица мита от 25 процента, тъй като страната остава водещ производител на механични компоненти. Испания е изнесла машини и електрическо оборудване за САЩ през 2024 г. на стойност над 4 милиарда евро.

Санчес подчерта, че трудовото законодателство на неговото правителство ще бъде използвано за защита на работниците в сектори, засегнати от това, което той описа като „безпрецедентно“ и „едностранчиво“ нападение от страна на САЩ.

Той също така отхвърли твърдението на Тръмп, че налозите са „реципрочни“, описвайки ги по-скоро като „извинение за наказване на страните, прилагане на стерилен протекционизъм и увеличаване на приходите, за да се опита да смекчи дефицита, причинен от съмнителна фискална политика“.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments