По време на неотдавнашно пътуване до Страсбург унгарският министър-председател Виктор Орбан обеща да изпие няколко бутилки шампанско, ако неговият приятел Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ, пише „Politico“. Сега той има възможност да направи точно това – право в лицето на лидерите на Европейския съюз, които се събират в столицата му Будапеща в четвъртък за двудневни срещи.
Консервативният популист отдавна настоява, че той и все по-голям брой негови европейски съюзници в крайна сметка ще се окажат от печелившата страна на историята с програми, които са враждебни към имиграцията и Украйна и са отдадени на традиционните християнски семейни ценности.
Победата на Тръмп сега дава категоричен тласък на онези държави, които се стремят да се противопоставят на основното течение в ЕС и да изтръгнат повече суверенни правомощия от бюрократите в Брюксел. Може би най-важното е, че те все повече ще усещат, че имат по-голямо политическо покритие, за да попречат на Брюксел по отношение на политики, вариращи от санкции срещу Русия до екологични реформи.
След като крехкото правителство на Франция е затрупано от бюджетна дупка, а управляващата коалиция на Германия се разпадна, традиционната машинна зала на ЕС се задъхва, предлагайки повече пространство на консервативните приятели на Орбан в Централна Европа и Италия да определят политическия тон в ЕС. Ето какво коментира един от високопоставените съюзници на френския президент Еманюел Макрон:
„Очевидно е, че точно сега е големият момент за [министър-председателя на Италия Джорджия] Мелонис и Орбан на този свят. Ние [Франция] нямаме никакъв контрол върху големите международни въпроси на деня.“
Макрон беше силно отслабен у дома след предсрочните избори, на които крайнодясната партия „Национално рали“ спечели най-много места в парламента по-рано това лято. В Германия канцлерът Олаф Шолц се намира в разгара на лидерска криза, която доведе до разпадане на управляващата му коалиция.
Събиране на групата
Времето за провеждане на срещите на върха, което беше определено от Орбан благодарение на ролята на Унгария начело на ротационното председателство на ЕС, не би могло да бъде по-лошо за лидерите, които се опасяват от завръщането на Тръмп.
Това ги превръща в пленници на дневния ред на Орбан на негова територия и ги излага на изненади от страна на домакина им; той дори може да се опита да включи Тръмп във вечерята на лидерите чрез видеовръзка (Брюксел поиска срещата да бъде ограничена само до официални гости).
Освен Орбан, италианският министър-председател Джорджия Мелони и австрийският канцлер Карл Нехамер са идеологически близки до Тръмп – въпреки че Мелони не споделя проруската позиция на Орбан. Нидерландската управляваща коалиция е подкрепяна от Герт Вилдерс, антиислямски, антиимигрантски и популистки политик. Словашкият министър-председател Роберт Фицо е въвлечен в спор за върховенството на закона с Брюксел, подобно на Орбан, и споделя проруските пристрастия на унгареца. Към тази група от потенциални разрушители вероятно ще се присъедини Андрей Бабиш, който се очаква да се върне на власт в Чешката република на изборите през следващата година.
За Андреа ди Джузепе, член на италианския парламент от партията на Мелони „Братя на Италия“, представляваща италианците в Северна Америка, победата на Тръмп укрепва Мелони в личен план, „защото днес в Европа Мелони ще има първостепенна роля. Когато става въпрос за работа с Тръмп, тя е единственият консерватор сред членовете-основатели на ЕС и големите икономики в Европа и нейният подход е много сходен с този на Тръмп“.
Победата на Тръмп представлява „нов подход в политиката на САЩ и техните европейски съюзници“, добави Ди Джузепе. И добави:
„Европа трябва да се адаптира и да разбере, че силата идва от хората.“
Програмата на Орбан
Скоро след като Тръмп триумфира в САЩ, унгарският премиер потърси начини да слее съответните им пристрастия в една сплотена идеология. Ето какво написа във Facebook унгарският външен министър Пеер Сиярто:
„След резултата от изборите можем да имаме добра надежда, че унгарско-американското политическо сътрудничество ще се върне към своя връх, тъй като споделяме сходни възгледи за мира, нелегалната имиграция и защитата на семействата.“
Всъщност за Орбан избирането на Тръмп представлява възможност за предефиниране на „Запада“ – от ръководена от САЩ коалиция, основана на либерални ценности, към по-свободна организация, в която консервативните ценности имат превес.
„Това подчертава неговия разказ за обновяването на един различен Запад, където Тръмп е лидерът, а Западът го следва“, смята Николай фон Ондарза, ръководител на изследователския отдел в мозъчния тръст Stiftung Wissenschaft und Politik.
Орбан, който се сближи с руския президент Владимир Путин и се срещна с него през последните седмици, също призова за „нова европейска стратегия“ за Украйна. Европейските лидери ще трябва да се преборят с продължаващата си финансова и военна подкрепа за Украйна срещу пълномащабна инвазия на Русия, ако Тръмп прекрати помощта от САЩ.
В сряда Макрон и полският външен министър Радек Сикорски заявиха, че завръщането на Тръмп в Белия дом трябва да подтикне Европа да поеме по-голяма отговорност за собствената си сигурност. Няколко дни преди гласуването полският министър-председател написа в X, че ерата на „геополитическия аутсорсинг“ е към своя край.
Лидерите са „по-скоро съсредоточени, отколкото паникьосани“ от идеята за завръщането на Тръмп на власт, каза един от дипломатите на ЕС, на когото бе предоставена анонимност, за да говори откровено за непубличните разговори. Те посочиха колко бързо Макрон е организирал разговор с германския си колега след изборния резултат в САЩ като доказателство за единни действия.
Други експерти и дипломати обаче бяха скептични, като твърдяха, че вместо да сближи силите на ЕС, изборът на Тръмп ще подтикне страните да се опитат да спечелят двустранно благоволението на Вашингтон – и ще увеличи разделението сред основните политици.
„Очаквайте европейците да се стекат на тълпи в Мар-А-Лаго, за да поискат преференциално третиране спрямо съседите си“, написа в X (Twitter) Жерар Аро, бивш посланик на Франция в САЩ.