История с щастлив край! Делфини са били спасени от незаконни мрежи в Черно море край Приморско и Китен

1
812
Инспектор на ИАРА
Инспектор. Снимка: ИАРА

Няколко делфина са били спасени, след като са били намерени заплетени в незаконни мрежи, хвърлени в Черно море, съобщиха от пресцентъра на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/. Оттам уточняват:

„Във връзка с влязлата в сила забрана за улов на риба от вида калкан, през почивните дни екип от инспектори към РК-Бургас извърши рутиннa проверки в акваторията на Черно море, с патрулен катер на ИАРА. По време на проверката, в района между Приморско и Китен, са установени поставени в работно положение 12 брОЯ мрежи за улов на калкан с обща дължина 1440 м. В мрежите са установени 6 брОЯ калкан и няколко екземпляра морски бозайници – делфини, които заедно с рибата са освободени незабавно и върнати обратно в морето. Мрежите са иззети за унищожаване.“

Незаконни мрежи
Незаконни мрежи. Снимка: ИАРА

Специалист коментира за Искра.бг, че когато делфините се оплетат, те се удавят, защото трябва да си поемат въздух на всеки 12 минути. Според него проблемът може да се разреши като се поставят акустични устройства. Те ги отблъскват като им показват, че има мрежи, които за тях са невидими. Това обаче няма как да се случи при бракониерските мрежи и заради това невинаги се стига до щастлив край. На 24 април граждани съобщиха, че мъртъв делфин е намерен на централния плаж в Царево, а в началото на същия месец ИАРА остро осъди посегателството над два делфина, чиито тела бяха намерени в контейнер в близост до ОУ „П. Яворов“, в бургаския квартал „Лазур“.

За сметка на това през януари служителите на Инспекцията и рибари успяха да спасят делфинче, което се беше заклещило в морето на Рибарското селище край Бургас.

Делфините са защитен вид по Закона за биологичното разнообразие /ЗБР/, като са включени в Червената книга на Република България. От страна на ИАРА се полагат усилия и ресурс за опазването на този застрашен вид, като за това свидетелстват и редица предприети действия.

В чл.43 от Закона за рибарството и аквакултурите /ЗРА/ е въведена забрана за улов, пренасяне, превозване и търговията на морски бозайници, а в случай на прилов, уловените животни следва незабавно да се връщат обратно в морето, независимо от състоянието им.

При констатирани от гражданите случаи на нарушение на ЗБР и ЗРА, следва да се подаде сигнал на телефон 112, за да могат компетентните служители да предприемат действия.

Китоподобните бозайници са най-видимият и емблематичен показател за здравето на моретата и океаните на Планетата. Нарушителите носят наказателна отговорност по реда на Наказателния кодекс.

В международен аспект делфините, обитаващи Черно море, са включени в редица природозащитни документи – Конвенцията за мигриращите видове /СМS/, Споразумението за опазване на китоподобните в Черно море, Средиземно море и съседната акватория на Атлантическия океан /ACCOBAMS/, Директивата за местообитанията на Европейския съюз и други. България изпълнява национален план за опазване на китоподобните в Черно море в рамките на ангажиментите на страната ни към международните споразумения и в духа на строгия режим за защита на китоподобните във водите на ЕС. В Черно море има 3 вида делфини, а един от тях може да изчезне напълно в близките 10 години, ако се запази това ниво на смъртност, предупреждават експерти.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Атанас
Атанас
2 години по-рано

Това са пълни глупости със това устройство. Те даже ги превличят а не ги отблъскват и струват 350 лева за нищо не стават не пишете глупост и.. Пробвайте ли ги че да кажете.