Исторически срив на цената на петрола, положението ще е тревожно и през 2021 г.

0
115
Петрол
Петрол. Снимка: Pixabay

Тази година е различна от всяка друга по отношение на цените на петрола. Въпреки че световните цени приключват годината на стойност около 51 долара за барел, близо до средната стойност за 2015-2017 г., положението през цялата година беше белязано от нестабилност, пише „Reuters“.

През април цената на суровият петрол в САЩ претърпя осезаем спад, като индексът Brent се понижи под 20 долара за барел, вследствие на негативните ефекти на пандемията от COVID-19 и ценовата война между петролните гиганти – Саудитска Арабия и Русия. В останалата част от 2020 г. бяха налице редица опити за възстановяване от този спад, тъй като пандемията повлия унищожително на търсенето на гориво по целия свят.

Макар че краткотрайният спад на американските петролни фючърси под отрицателните стойности – $40 за барел вероятно няма да се повтори през 2021 г., новите по-строги ограничителни мерки в много държави, както и поетапното пускане на ваксини за лечение на коронавируса ще ограничат търсенето през следващата година, а може би и след това.

Търсенето на изкопаеми горива през следващите години вероятно също ще спадне значително дори след пандемията, тъй като страните се стремят да ограничат вредните си емисии, за да забавят климатичните промени. Много големи петролни компании, като „BP Plc“ и „Total SE“, публикуваха свои прогнози, които включват сценарии, при които, както изглежда, търсенето на петрол в световен мащаб е достигнало своя връх през 2019 г., който едва ли ще се повтори в близкото бъдеще.

Добивът на нефт и течни горива в световен мащаб са спаднали през 2020 г. до 94,25 милиона барела на ден, спрямо 100,61 милиона през 2019 г. Очаква се стойностите да се възстановят само до 97,42 милиона барела на ден през следващата година, заявиха от Енергийната информационна администрация.

При всеки подобен цикъл имаме чувството, че това е най-лошото, което можем да преживеем, но този път положението наистина е необичайно.“, смята Джон Роби, главен изпълнителен директор на производителя на нефт „Teal Natural Resources LLC“, базиран в Далас, щата Тексас.

Търсенето намалява

Тъй като нарастването на случаите на заразени с коронавирус продължава, правителствата налагат ограничителни мерки, с което принуждават жителите на много държави да си останат вкъщи. Потреблението на световни сурови и течни горива е спаднало до 92,4 милиона барела на ден през тази година, което представлява 9% спад от общо 101,2 милиона барела на ден за същия период през 2019 г., разкрива още Енергийната информационна администрация. Променящата се и нестабилна обстановка на пазарите представлява заплаха за рафинериите. Около 1,5 милиона барела от общия преработвателен капацитет вече нямат място на пазара, твърдят експертите.

Капацитетът за дестилация в световен мащаб се очаква да продължи да нараства, според „GlobalData“, но намаляващото търсене и слабите маржове на бензин, дизел и други горива принудиха рафинериите в Азия и Северна Америка да затворят или да ограничат производството си, включително няколко съоръжения по крайбрежието на Американския залив. Ограничителните режими в по-развитите икономики излагат все по-осезаемо рафинериите на силно конкурентния пазар за износ на продукти, смятат от „BP“, представяйки своите прогнози, публикувани през септември.

Нестабилността расте

Следващите няколко месеца вероятно също ще бъдат нестабилни, тъй като инвеститорите са наясно, че е налице понижено търсене и потенциален скок в предлагането на петрол от много производители, включително от страна на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците ѝ. „Пазарите бяха белязани от смут и хаос през последните 12 месеца, а последиците са дълготрайни, тъй като започваме да формираме нови контури на нормалност с цел откриване на баланс на пазара.“, обясниха анализаторите от „Mitsubishi UFJ Financial Group“. Индексът на волатилността на суровия петрол нарасна до рекордните 517,19  пункта през април. Оттогава насам индексът е спаднал до около 40 пункта, но това все още е с около 60% по-високо от същия период преди година, показват данните на „Refinitiv Eikon“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments