Миналото на руския президент Владимир Путин попадна във фокус след признанието, че в бурните дни след разпадането на Съветския съюз той е печелил пари като таксиметров шофьор, пише „CNN“.
„Понякога ми се налагаше да работя и да карам такси“, каза Путин в откъс от интервю за „Русия. Нова история“, документален филм за държавната телевизия. Той споделя:
„Неприятно е да се говори, но за съжаление това се е случило.“
Разкритието всъщност ни разказва много малко за постсъветското състояние на бившия офицер от КГБ. В икономическите безплатни за всички услуги през 90-те години на миналия век е доста обичайно руските шофьори да взимат пътници срещу няколко допълнителни рубли. В дните преди приложенията за каране, всичко, което трябваше да направите, е да спрете преминаваща кола и да се споразумеете за цената на возене.
Признанието на Путин за таксито тогава не е момент на откровеност – Кремъл в края на краищата внимателно пази истинските подробности от личния му живот. Но тази незначителна биографична стъпка разкрива нещо за всеобхватната политическа цел на Путин: а именно да превърти лентата към 1991 г. и да състави алтернативен сценарий за следващите десетилетия. В интервюто за местната медия дългогодишният лидер на Русия казва още:
„Превърнахме се в напълно различна държава. И това, което е било строено в продължение на 1000 години, беше до голяма степен загубено.“
През последните месеци домашният проект на Путин беше опит да се пренапише една от най-значимите глави в най-новата европейска история: появата през 1991 г. на суверенна и независима Украйна – точно до Русия.
Още през юни, по време на национално телевизионно предаване, Путин обяви, че украинците и руснаците са „един народ“. След това той разработи темата в статия от 5000 думи, в която се оплакваше от „изкуственото разделение на руснаци и украинци“.
Отстранен до същността си, аргументът на Путин беше, че Украйна и украинците са част от по-голяма „историческа Русия“ – и че съвременна Украйна, която получи независимост през 1991 г., е просто страничен продукт на административните и териториалните граници, измислени от съветското ръководство. Руският президент не спомена, разбира се, милионите украинци, които гласуваха с огромно мнозинство в подкрепа на независимостта. Не, според Путин постсъветската Украйна се е превърнала в инструмент на Запада за отслабване на Русия.
„Украйна беше въвлечена в опасна геополитическа игра, целяща да превърне Украйна в бариера между Европа и Русия, трамплин срещу Русия“, пише той и допълва:
„Неизбежно дойде време, когато концепцията „Украйна не е Русия“ вече не беше опция. Имаше нужда от концепцията „анти Русия“, която никога няма да приемем.“
Казано по друг начин, Путин изглежда изпробва историческа обосновка – ако възникне необходимост – за смяна на режима в Украйна. И през месеците, които последва преразглеждането на Путин в историята, натрупването на руски войски на границата с Украйна изпрати ясен сигнал, че инвазията е много активна опция.
Украинските оценки за сигурността казват, че Русия е увеличила числеността на войските си близо до границите си до 120 000 души, а САЩ са споделили разузнавателна информация със съюзниците от НАТО и европейските партньори за движението на войски и оборудване близо до Украйна, за които американските служители смятат, че сочат за натрупване на потенциална инвазия.
От своя страна Кремъл отрича плановете за атака на Украйна, а Министерството на отбраната на страната казва, че се провеждат „редовни“ зимни военни учения във военния район, който частично граничи с Украйна.
Наред с това в четвъртък по време на своята годишна маратонска пресконференция Путин каза пред събралите се местни и международни журналисти, че Русия „не иска никакви военни действия“, но посочи с пръст САЩ и НАТО.
„Помолихме директно да няма по-нататъшно движение на НАТО на изток. Топката е в тяхното поле“.
По-късно той добави:
„Имам чувството, че понякога сме на различни планети“.
Освен това нарече външната политика самосъжаление. Униженията от 90-те години на миналия век – от загубата на статут на суперсила до странично блъскане като таксиметров шофьор в Санкт Петербург – служат за оправдаване на проекта за възстановяване на Велика Русия на Путин.
Разбира се, оплакванията на Путин относно Украйна не са нищо ново. Той разгласи същите теми в речта си през 2007 г. на Мюнхенската конференция по сигурността: двуличието на разширяващия се алианс на НАТО точно на прага на Русия и скритата ръка на Запада, разпалвайки улични протести в Украйна. Президентът може и да играе на любител историк, но историческата му памет е определено избирателна.
Прокурорите в Русия на Путин решиха да закрият Международното мемориално дружество, уважавана гражданска организация, посветена на документирането и образоването на обществеността за историята на съветския тоталитаризъм, включително системата на принудителен труд ГУЛАГ, затварянето на дисиденти и вълните от екзекуции, които се състояха в СССР.
В неотдавнашната си лекция на Нобеловата награда за мир руският разследващ журналист Дмитрий Муратов защити Мемориал, като нарече организацията „приятел на народа“ – справедлива характеристика на организация, която води често самотна борба за запазване на паметта на жертвите на съветската система.
Мемориалът е определен от Кремъл за „чужд агент“. Муратов имаше какво да каже и за любимата тема на Путин – Украйна, като каза, че подкрепата на Русия на сепаратистите в източната част на страната всъщност е намалила шансовете за руско-украинско приятелство.
„Освен това, в главите на някои луди геополитици, войната между Русия и Украйна вече не е нещо невъзможно“, каза Муратов, който отразява конфликта в отцепилия се от Русия регион Чечения през 90-те години, и допълни:
„Но знам, че войните завършват с идентифициране на мъртви войници и размяна на пленници.“
Това не означава, че Путин ще нахлуе в Украйна. Притиснат в края на октомври как е предложил да спре потенциалната експанзия на НАТО в източноевропейската нация, Путин каза:
„За съжаление, вероятно ще трябва да ви разочаровам – все още не знам отговора на този въпрос.“
Доста тенденциозна и подвеждаща статия. И историята се пише от победителите, нали така.