В България липсва консенсус по важните въпроси и реално такъв няма постигнат по нито една значима тема. Липсва единодушие по отношение на пандемията, която спомогна различията в общественото мнение да станат съвсем осезаеми. Най-ясно проличаха те обаче по време на миналогодишните антиправителствени протести. Тогава единствената теза, която устоя, бе, че „Борисов е лош, което несъмнено е така“. Темата коментира историкът Емил Соколов.
Пред „БНР“ той заяви, че влизайки в парламента, протестните партии са демонстрирали множество разногласия, вместо обща положителна визия относно как трябва да изглежда промяната у нас.
Соколов е съгласен с твърденията на „Демократична България“, че проблемът е системен. Той смята, че предизвикателството идва от това какво следва, след като решат да го разградят.
Подобни неразбирателства водят след себе си до отчаяние от страна на гражданите и те съвсем естествено започват да си връщат доверието в такъв тип авторитаризъм в чист вид, каквото е управлението на Борисов, прогнозира историкът.
Подобно виждане хората имат и към партията на Слави Трифонов, и към проекта на бившите служебни министри Кирил Петков и Асен Василев и тяхното „месианство“. В момента показателно ще бъде поведението, което харвардските възпитаници ще демонстрират оттук насетне, „накъде ще залитнат, дали ще покажат желание за диалог“.
„Но парламентарната демокрация и република не се е провалила – тя отразява перфектно състоянието на обществото ни. А то е разединено и такива са и политиците ни“, заключи Емил Соколов.