Историята на три архитектурни бижута от началото на XX век в Бургас (Част II)

4
7898
Сгради в Бургас
Сгради в Бургас. Снимка: Искра.бг

В Бургас има много красиви стари сгради, голяма част от които жителите и гостите на града подминават всеки ден, без да подозират каква е тяхната история – кога и защо са строени, кой е техният архитект, какво е било тяхното предназначени и на кого са принадлежали. 

Арх. Атанас Сиркаров в своята книга „Архитектурата на Бургас 1878-1940 година“ разглежда подробно детайлите около построяването на десетки сгради, като разказва и интересни факти за техните собственици, покрай които може да научите много за историята на града. 

Историята на пет архитектурни бижута от началото на XX век в Бургас (Част I)

Миналата седмица Искра.бг ви показа първите пет сгради, които са ситуирани предимно в района на главната пешеходна улица „Александровска“ в Бургас. Във втора част на материала ще ви покаже още три архитектурни бижута, като ви запознаем с тяхната любопитна история.

Катедрален храм „Св. Св. Кирил и Методий“

Един от символите на Бургас, намиращ се в самото сърце на града – на едноименният площад. Строен е в периода 1897 – 1907 година по планове на италианския архитект Рикардо Тоскани, който вече би трябвало да ви е добре познат, ако сте прочели първа част на материала.

Храм "Св. Св. Кирил и Методий"
Храм „Св. Св. Кирил и Методий“. Снимка: Искра.бг

Храмът е от типа трикорабна базилика. Вътрешността на катедралата се разделя от пет двойки носещи мраморни колони. Главният купол се извисява върху висок дванадесетстенен барабан с прозорци. Върху красивия стъклопис на главния вход на катедралата са изобразени Кирил и Методий. Уникалните стенописи са дело на известните български художници проф. Гюдженов и Кожухаров, стенописвали и църквата „Св. Александър Невски“ в София.

Храм "Св. Св. Кирил и Методий"
Храм „Св. Св. Кирил и Методий“. Снимка: Искра.бг

Първоначалното местоположение на църквата е било на сегашният площад „Тройката“ (площад „Пазарний“). Следващото църковно настоятелство решава да сe пocmpou кaтедралния храм на мястото на старата малка църквица, намираща се на сегашния площад „Св. св. Кирил и Методий“. Средствата са събрани от българите в града, от Окръжната постоянна комисия и от Общинскomo управление. Ползвали са държавен кредит и църковни приходи. Общата стойност на сградата възлиза на 13 330 000 лева по курс 1929 г. при окончателното ѝ завършване.

Храм "Св. Св. Кирил и Методий"
Храм „Св. Св. Кирил и Методий“. Снимка: Искра.бг

В градоустройствено отношение тя лежи в центъра на геометричния кръг, получен от пресичането на две градски оси, разполовяващи тогавашната територия. В това геометрично средище сградата е обосновала оформянето на площадното пространство с нисък околен фасаден декор, над който нейният обем доминира и акцентира площада.

През последните години храм „Св. Св. Кирил и Методий“ претърпя сериозни поражения по конструкцията си при изкопните дейности на подземния паркинг под площада и поради тази причина бе затворен за дълго време. Впоследствие бе укрепен и реставриран, за да добие сегашния си вид. 

Жилищна сграда, собственост на Илия Керемдчиев

Къщата на Илия Керемидчиев е разположена на кръстовището „Св. св. Кирил и Методий“ и „Цар Симеон I“ и често привлича погледите на минувачите с красивата си архитектура. 

Жилищна сграда, собственост на Илия Керемдчиев
Жилищна сграда, собственост на Илия Керемдчиев. Снимка: Искра.бг

Тя е застроена по двете улични регулационни линии и също така е включена в ансамбъла около църквата. Построена е 1910 година за търговец, който чрез нея демонстрира престиж и богатство.

Плановата композиция на сградата, застроена върху 72 м2 площ, е изградена върху схемата на стълбищен салон. Особеност на разпределението е да се намери решение за самостоятелно влизане в двете западни стаи чрез триъгълно уширение на салона.

Кубето е с островръх „шпил“ над втория етаж
Кубето е с островръх „шпил“ над втория етаж. Снимка: Искра.бг

Дебели 40 см външни носещи тухлени зидове и 15 см вътрешни разпределителни, дървено стълбище и гредоред определят конструкцията на сградата. Интериорът е доминиран от стенната декорация, стълбищния стругован парапет и таблените врати.

Фacagume ca третирани в духа на сецесиона с живописни растителни орнаменти от мазилка, които въпреки своята релефност, действат по-ckopo катo графика, отколкото кamo apxитектурно-строителен детайл.

Добре е оформен заобленият ъгъл на сградата с балкон в същата форма и с изящен железен ажу- рен парапет. Кубето е с островръх „шпил“ над втория етаж на къщата. В двора от изток има още един балкон в дъното на чупката, който отчасти участва в силуета по ул. „Св. св. Кирил и Методий“. Къщата е напълно реставрирана в автентичния ѝ вид.

Хатевата къща

Безспорно една от най-красивите сгради в Бургас, която през последните години тънеше в разруха и имаше опасност да бъде съборена, но за щастие в момента се реставрира и се очаква скоро отново да добие пълния си блясък

Хатевата къща
Хатевата къща. Снимка: Община Бургас, архив

Намира се на същото кръстовище със сградата на Илия Керемдчиев. Строена през 1902 година за Никола Хатев, вероятно по пpoeкт на Puкардо Тоскани и арх. Св. Славов.

По планова композиция разпределението на къщата е централна симетрична схема, с дълъг по цялата ширина на сградата салон със стълба, заделена с джам- 270 лък в неговото дъно. Симетрично от двете страни на салона са разположени четирите стаи с директно влизане. Главният вход е в оста на сградата в ниша и се достига по право открито стълбище и трапецовидна площадка. Вътрешна стълба свързва къщата с помощната стопанска пристройка южно от нея. Всички стени и тавани в етажа са били богато декорирани в стил „рококо“.

Хатева къща
Хатева къща. Снимка: Искра.бг

Външното apxumeктурно оформление е със западноевропейско влияние, изразено с пестеливи средства. Външните стъпала, четирите канелирани колони в ъглите на трапецовидната стълбищна площадка, балюстрите на парапета и подпрозоречните ниши, надпрозоречните корнизи и фронтони са от същия камък.

Хатева къща
Хатева къща. Снимка: Искра.бг

Може би най-емблематичното нещо в къщата е кубето над входната врата. То е с остра пирамидална форма и е покрито с люспеста ламарина. Интересното за него е, че е съборено и възстановено през 1986 година. .

Абониране
Известие от
guest

4 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
#93
#93
9 месеци по-рано

Поздравления за страхотната работа!

Калоян13
Калоян13
9 месеци по-рано

Чакаме трета част 🙂

Вал
Вал
9 месеци по-рано

Бургас не е богат на впечатляващи сгради от края на 19-ти и началото на 20-ти век.
В сравнение с Русе, разликата е огромна.
За съжаление, голяма част от малкото останали по-значими сгради е са реновирани, дори са изоставени.
Трябват много усилия за да си върнат блясъка.
Дано!

Нжинжа нооэгкк
Нжинжа нооэгкк
8 месеци по-рано

Та, какво е било предназначението на сградите? Само описание на планировката и архитектурата.