Италия: Правителството на Мелони омаловажава климатичните промени

0
75
Джорджия Мелони
Джорджия Мелони. Снимка: Facebook

На световната сцена министър-председателката на Италия Джорджия Мелони говори загрижено за опасностите, свързани с климатичните промени. В собствената си страна обаче, дори в условията на рекордни горещини, горски пожари и наводнения, нейното правителство далеч не изглежда убедително по темата, пише „Politico“.

„Горещо е, да, без съмнение. През лятото е горещо, през зимата е студено“, пошегува се министърът на транспорта Матео Салвини в неделя вечерта в отговор на въпрос за нарастващата тревога, свързана с климатичните промени, която се наблюдава сред младите хора. 

Миналата седмица министърът на околната среда Джилберто Пичето Фратин коментира, че според него климатичните промени не се дължат главно на човека, а и на естествените промени на Земята. По-рано днес той отговори на обвиненията срещу правителството, че отрича сериозността на климатичната криза, като обясни, че Италия „подкрепя постигането на екологични цели“, но се противопоставя на „гръмките и неприложимите правила“, издадени от Брюксел, за да „накажат Италия“. Министърът допълни, че страната има право да защитава националните си интереси.

Самата Мелони се опитва да следва умерена реторика по темата. Сред международните си колеги тя се старае да избегне впечатлението, че нейното крайнодясно правителство не е в крак с научното и политическото течение по отношение на климатичните промени.

Миналата седмица в САЩ Мелони и президентът на САЩ Джо Байдън публикуваха съвместно изявление, в което потвърдиха „ангажимента си да предприемат решителни действия през това десетилетие“, за да се борят с „екзистенциалната заплаха, породена от изменението на климата“. Това, което прави впечатление обаче е, че когато дискутира въпроса с политическите си съюзници, тя демонстрира повече предпазливост по отношение на други аспекти. През юли например Мелони заяви по повод митинг на испанската крайнодясна партия „Вокс“, че „ултраекологичният фанатизъм“ е заплаха за икономиката.

Нейни колеги също са отправяли подобни изказвания, като външният министър Антонио Таяни, сподели, че се противопоставя на „идеологическата визия за борба с климатичните промени“. Междувременно партньорът на Мелони, журналистът Андреа Джамбруно, водейки своето телевизионно предаване, също показа, че омаловажава проблемите, свързани с климатичните промени.

Тази двойнственост, демонстрирана от правителството на Италия, оказва влияние в световен мащаб. След девет месеца на власт подходът на Мелони към постигането на целите на Италия за намаляване на замърсяването, причинено от парникови газове, е „объркващ и все още неясен“, твърди Симоне Таляпиетра, старши сътрудник в брюкселския мозъчен тръст „Bruegel“ и професор в Католическия университет в Милано. Според експерта правителството е заложило повече на разработването на по-добра система за доставки на природен газ, за да посрещне нуждите от електроенергия, вместо на стремежа към нови възобновяеми енергийни източници. Правителството на Мелони също така води битка с Брюксел заради усилията на ЕС да забрани производството на автомобили с двигатели с вътрешно горене до 2035 г.

Макар че Мелони твърди, че има силно желание да превърне климатичните проблеми в основна част от дневния ред, досегашните политики на страната в областта на климата показват, че за нейното правителство няма да е лесно да приеме този подход на практика.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments