Италианският здравен сертификат, известен като Зелен пропуск, става задължителен за всички работни места, считано от днес, макар че има опасения, че това ще предизвика смут и недоволство сред транспортните работници на територията на пристанищата, където процентът на ваксинация срещу COVID-19 все още е относително нисък. Въпреки че повече от 85% от италианските граждани на възраст над 12 години вече са получили поне една доза от ваксината, приблизително три милиона италиански работници все още са неваксинирани, пише „BBC“.
Ходът Зеленият пропуск да стане задължителен за работниците е сред най-строгите мерки за борба с COVID-19 в света. Решението обаче води след себе си много противоречия. Отсега нататък всеки един работник, който не представи този документ, рискува да бъде отстранен от работа без да получи изработеното си заплащане, като наред с това може да бъде глобен със сума до 1500 евро.
Две трети от италианците смятат мярката за необходима, според данните на социологическо проучване, проведено от Ipsos, по-рано тази седмица. Има обаче и много противници на идеята, които изразиха недоволството си чрез демонстрации в Рим на 9 октомври. Крайнодясната партия „Форца Нуова“ („Нова сила“) оглави протестите, подбуждайки присъстващите към насилствени прояви и размирици, които доведоха до сблъсъци с полицията. Очакват се още протести в рамките на днешния ден, като има данни, че много работници планират да стачкуват или временно да прекратят работата си.
Така нареченият Зелен пропуск, въведен през юни, показва дали даден гражданин е ваксиниран срещу COVID-19, дали е преболедувал вируса успешно, както и дали последният му тест е отрицателен. Здравният документ вече се изисква за учители и други училищни служители, за достъп до барове и ресторанти, както и за посещение на места за отдих като кина и футболни стадиони.
Неотдавна коалиционното правителство на Италия, оглавено от Марио Драги, взе решение да удължи някои от строгите мерки с надеждата да се избегне налагането на нов локдаун. Той продължава да насърчава гражданите да се ваксинират, като според него това ще помогне на Италия да се възстанови по-бързо от миналогодишния тежък икономически срив. Въвеждането на Зеления пропуск за всички сфери обаче вероятно ще засегне сериозно транспортния сектор, тъй като много шофьори на камиони са чужденци, които не са ваксинирани или са получили дози от ваксината, които не са признати от Европейската агенция по лекарствата. Умберто Руджеро от Италианската асоциация по логистика заяви, че през следващите дни се очаква около 30-40% от персонала може да не се яви на работа. Той изрази опасенията си, че това би могло да бъде катастрофално, тъй като секторът вече страда от хроничен недостиг на персонал.
Междувременно стана ясно, че бизнес-лоби организацията „Confindustria“ силно подкрепя идеята за задължителен здравен сертификат. Според нейните членове това е наложително, тъй като Италия беше първата европейска държава, която претърпя криза в здравеопазването по време на пандемията, регистрирайки изключително голям брой случаи на заразени и починали от вируса.
Има опасения, че италианските аптеки може да не успеят да се справят с натиска да предоставят много повече тестове за COVID-19 при новия режим. Профсъюзите не успяха да осигурят безплатни тестове за работниците – нещо, за което настояваше и лидерът на националистическата партия „Лига“ Матео Салвини. Лука Зая, който е начело на силно индустриализирания регион Венето в североизточната част на страната, също предупреди, че ще бъде невъзможно да се предоставят нови комплекти за тестване на всички неваксинирани на всеки 48 часа.