След като много италиански общности се опитаха да съживят градовете си чрез продаване на имоти за под един долар, друг град излезе с нов подход за примамване на нови жители, пише “CNN”.
Теор, красива дестинация, разположена в южния регион на Кампания, се надява да примами потенциалните жители, като предлага да не плащат за наема си, ако се преместят.
Въпреки че сделките за жилища по 1 евро имат огромен успех в цяла Италия, като с този метод много сицилиански градове на юг до северните Алпи привличат нови жители, ангажирани да инвестират в обширни ремонти, има опасения, че купувачите в тях просто придобиват евтини ваканционни жилища, а не ги купуват с цел заселване.
Теора смята, че планът ѝ ще заработи по-добре. В него се казва, че ще плаща на новодошлите 150 евро на месец (около 162 долара) за разходите за наемане на празна къща в продължение на две години или ще им предложи 5000 евро да си купят сами.
Повторно заселване
Къде е уловката? Купувачите ще трябва да пребивават в Теора поне три години, а по време на кандидатстването за жилище трябва да имат поне едно дете.
“Не вярвам в продажбата на празни къщи за 1 евро да насърчава хората да останат в града”, казва кметът на Теора Стефано Фарина.
“Те идват само няколко месеца в годината като летовници. Това не е решението. Но пребиваването и записването на деца в местното училище – това вдъхва нов живот на градчето”, убеден е той.
Според Фарина населението на Теора намалява драстично след земетресение през 1980 г., което причинява тежки щети както на самото градче, така и на съседни на него населени места.
“Две бебета се раждат в Теора всяка година на фона на 20 възрастни, които умират”, обяснява той. “Падаме едва до 1500 жители. След ужасния трус много млади хора избягаха. Искам да обърна тази негативна тенденция. Децата са нашето бъдеще. Новите семейства ще бъдат градивните елементи на нашата свиваща се общност, така че ние обучаваме тези с повече деца да кандидатстват”, допълва той.
Теора може да има предимство пред останалите италиански градове, когато става дума за цената на преместването.
В момента наемът тук е от порядъка на едва 200 евро на месец, докато жилища от 100 квадратни метра са на пазара само за 30 000 евро. Това означава, че тези, които изберат да наемат някой от имотите, биха могли да плащат само 50 евро на месец.
Междувременно крайната цена на едно жилище ще падне до около 25 000 евро с подарък от кмета 5000 евро – по-малко от 1 евро инвестиция за хората, които са решили да купуват разпадащи се къщи.
Наличните къщи са в добро състояние, тъй като бяха възстановени от нулата след земетресението – някои дори идват с мебели. Градът предлага и безплатна закуска и местни такси за местни услуги.
“Засега две италиански семейства са заселени и едно от Бразилия с италиански корени”, добавя Фарина. “Докараха дори бабите и дядовците”.
Той се надява много други да последват примера му. Но какво може да предложи Теора, каквото другите италиански градове не могат? Разположен в най-дълбокия ъгъл на дивата местност Ирпиния на региона Кампания, идиличното градче се намира в подножието на връх Креста дел Гало. Хълмистият, зелен пейзаж на Теора някога е бил обитаван от самнитите, древно италианско племе, което се противопоставя на управлението на Древен Рим. Името му произлиза от латинската дума “тугуриум”, което означава “колиба с камък и слама”.
Притокът на Фиумичело на река Офанто е един от нейните живописни акценти, а в района има и различни маршрути за разходки, които се развиват по старите овчарски пътеки.
Празни къщи
“Красотата на нашата земя по нищо не отстъпва на Умбрия, нито на Тоскана”, казва Фарина.
“Това е най-завладяващата и недокосната част на Ирпиния – известна като “еления бял дроб” на Италия заради буйната си растителност и чистия въздух, наситен с кислород”.
“Чуруликащите птици ви събуждат сутрин, докато през нощта, лисици мъркат под пейките, където седят старците.”
Дърветата и храстите край пътя изравняват стръмните каменни стъпала тук, заедно с буйни градини, където възрастните местни жители се събират, докато децата играят след училище.
Криволичещите улици свързват различни жилища, много от които са декорирани в нюанси на червено, лилаво, жълто и розово, с балкони и тераси с изглед към околността.
Пиаца Белведере, която държи една от останалите средновековни крепостни стени, предлага зашеметяваща гледка към района.
Въпреки щетите, нанесени от земетресението, амфитеатър, фонтани, воденица и древна църква с олтар на открито все още са на мястото си, а около тях има красиви стълбове и арки.
Каменните портали на древни благородни резиденции, украсени с флорални гербове и статуи на лъвове, предлагат поглед към миналото на града.
Само няколко оригинални къщи бяха възстановени след бедствието, докато временните релефни жилища бяха превърнати в атрактивни летни къщи. Днес много къщи стоят празни. Всъщност има почти 100 празни сгради, които търсят нови обитатели.
“Това е проблемът. Имаме твърде много нови, но празни къщи, които са в тежест за частните собственици, които сега пребивават в чужбина”, казва Фарина.
Устойчива общност
Едно е сигурно – тези, които решат да купят или наемат въпросните забравени домове, няма да са лишени от забавления. Тук не само, че на всеки ъгъл има заведения за забавление, но градът има и дългогодишна романтична традиция за серенада, която се изнася на жената поне веднъж в живота ѝ.
Има и ежегоден летен фестивал на любовните песни, където двойките пресъздават балконната сцена от “Ромео и Жулиета” на Шекспир.
“Серенадата е нещо повече от песен, това е нашият начин да бъдем. Ние сме оживени хора, които обичат да играят наоколо и да се дразнят”, казва Фарина, преди да опише как местните жители редовно разказват истории за духове, които се явяват на хората през нощта и им дават възможност да отправят желанията си директно.
Местният карнавал, който се корени в езически дионисийски ритуали, също е голямо събитие.
По време на парада на “Li Squacqualacchiun” (което в превод означава „изтъркан“ или „изтрит“) хора с качулки се движат около огньове, а след това тръгват по къщите и чукат по вратите на хората с пръчки, покрити с борови игли, след което изпълняват трикове. Легендата твърди, че ядосаните фермери ще се крият зад маските и ще поискат от шефовете си храна и/или парче сирене от проволон.
В града се провежда и малко представление, което разказва за деня, в който Теора е станал столица на Италия само за 24 часа през 1936 г., когато диктаторът Бенито Мусолини го избира за стратегически наблюдателен пост.
Теора се намира близо до морето, известен е със своите прекрасни плажове и зашеметяващи археологически чудеса, разположен само на час път с кола.
Националният парк “Клиенто“, крайбрежието на Амалфи и съседните региони Пулия и Базиликата също са близо.
Що се отнася до кухнята, специалитетът на града е “Каватиели” – свински бургер с настърган кашкавал и хрян.
Ежегодният панаир на Теора примамва любителите на свинското месо от цяла Южна Италия благодарение на привлекателността на своята “Томачела”.
Каватиели е друго типично кулинарно произведение на този регион. Представлява прясна паста във формата на фузили, сервирана с прясно приготвен доматен сос.
Междувременно популярното ястие Lu bucatini con u fischi се приготвя с парченца пържено свинско месо и кухи спагети, които издават свистящ звук, когато се вдигнат с вилица.
Тези, които наистина искат да се хвърлят в местните кулинарни традиции, може да имат желание да вземат участие в ритуала по надхранване с пица и картофи, което се провежда на площад “Сейнт мартин“.
Символът на града е бик, предвещаващ сила и жертвеност.
“Земетресението е оставило дълбок белег, но ние се научихме да се издигаме от пепелта с гордост”, добавя кметът Фарина. И е убеден: “Ние трябва да сме креативни и да намерим нови начини да накараме хората да се присъединят към нашата общност.”
Превод: Диана Тодорова