ИТН, БСП и ПП с подписка срещу изграждането на „Синя зона“ в Поморие

0
316
Синя зона
Синя зона. Снимка: Pixabay

Общинските структури на „Има такъв народ“ /ИТН/, БСП и „Продължаваме промяната“ /ПП/ организираха подписка срещу проекта за наредба за изграждането на „Синя зона“ в Поморие. Това съобщи в профила си в социалната мрежа Facebook Найден Щерионов, който е координатор на ИТН за общината. Пред Искра.бг той беше категоричен, че са против предложението на местната управа, защото то по никакъв начин няма да разреши наболелия проблем с паркирането в града.

Щерионов заяви, че през зимните месеци, когато в Поморие живее само местното население, хората има къде да паркират своите автомобили свободно и такъв казус не съществува. Проблемът възниква лятото, особено когато туристите са предимно българи и идват със своите автомобили. Така се очертава да бъде и тази година, тъй като чужденците масово отменят своите резервации заради войната в Украйна. Нашите сънародници посещават Поморие предимно за уикенд туризъм – от петък до неделя.

Именно тогава проблемът с местата за паркиране се изостря значително. По думите на координатора на ИТН за поморийска община има дори и случаи, в които туристи идват, виждат, че няма къде да оставят своите коли, и заминават за областния град, Созопол или Несебър.

Но той е категоричен, че начинът за справянето с този казус, не е този, предложен от Общината. Причината е, че единственото, което ще се постигне с него е, да се събират пари от гражданите, които, както и сега, няма да има къде да паркират своите автомобили. Нещо повече. На тях ще им се отнеме възможността срещу заплащане да могат да оставят колите си пред домовете си. С въвеждането на „Синя зона“ те вече ще трябва да си търсят места за паркиране и по думите на Щерионов е напълно възможно да живеят в Стария град, а да си намерят чак в Новия.

Общинската администрация не е направила нищо да разреши въпроса през последното десетилетие, подчерта също той пред Искра.бг. Според него решение има и то се корени в изграждането на паркинги. А терени за това били налични. И той даде пример с такъв от 10 декара, който се намира до кръговото кръстовище за Бургас. С малко средства теренът можело да бъде насипан с подходящ материал и да се използва за общински паркинг.

Така туристите ще могат да влизат в града, да оставят своя багаж, след което да им се казва къде да паркират колите си срещу съответното заплащане. Освен това в бъдеще можело да се изгради и многоетажен паркинг, но за предстоящия летен сезон вече няма време. Щерионов е направил проверка и е видял, че има дори и български фирми, които се занимават с такова строителство и които изграждат по около 1 декар за месец.

Друг проблем, който виждат общинските структури на ИТН, БСП и ПП в проектонаредбата е, че там е предвидено да се похарчат 1,1 милион лева за „Синята зона“, но няма никаква план-сметка за очакваната възвръщаемост на тази инвестиция.

Освен това за нея ще е необходим много по-голям човешки ресурс, отколкото за функционирането на един общински паркинг. Предвидено е и закупуването на нов паяк, а според Щерионов може да бъде взет втора ръка – така, както са направили от Община Созопол. По този начин вместо да се дадат 200 000 лева, ще бъдат инвестирани 20-30000 лева, което е огромна разлика.

Интересът към подписката от гражданите на Поморие бил много голям. Само през вчерашния ден в нея са се включили 300 души, съобщи още пред Искра.бг Щерионов.

Гражданите , които подкрепят инициативата, могат да се включат в инициативата на https://www.peticiq.com/359800, както и следните адреси:

1. Кафе „THE WIND BAR“ (кораба)
2. „Silver Art Shop“ ул. „Черковна“ №5
3. Офис на ЕКОНТ на ул. „Солна“ №39
4. „Бамбуда” бар
5. Супермаркет „Гранд“ 
6. В квартал „Св. Георги“ има оставени листи в кафе „Трафик“ и книжарницата.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments