От „Има такъв народ“ искат да отпадне забраната за двойно гражданство на депутатите. 61 народни представители от партията са внесли такъв проект за промени в Конституцията. В мотивите се посочва, че това изискване е било въведено без дебат при второто гласуване на проекта през 1991 година. Затова според ИТН няма ясни мотиви и не се знае чии интереси го налагат.
„Изборите за национален парламент попадат изцяло в компетентността на държавите-членки. В съответствие с европейската практика и предвид факта, че изискванията за избиране на членове на Европейския парламент от Република България и на общински съветници и кметове не са уредени на конституционно ниво, при избори за членове на Европейския парламент от Република България и за общински съветници и кметове законодателят допуска право да бъдат избирани да имат и граждани, които имат друго гражданство. В повечето държави-членки на Европейския съюз липсва ограничение на пасивното избирателно право на основание притежаване на друго гражданство“, посочват в мотивите от ИТН.
От партията подчертават, че обществото има нужда от участие в държавното управление на българи, натрупали образование и опит, особено в страни с по-стари и по-развити демократични традиции.
От ИТН цитират проф. Стефан Киров, който казва следното:
„Никой днес не оспорва правото на държавата да определя тя условията за ползуването с политическо право. Спорът е докъде тези ограничения са разумни и откъде те вече са нито справедливи, нито оправдателни.“
Според чл. 154 от Конституцията правото на инициатива за изменение и допълнение на основния закон принадлежи на една четвърт от депутатите. Предложението се разглежда от парламента не по-рано от един месец и не по-късно от три месеца след постъпването му. За да бъде приета промяната са необходими гласовете на три четвърти от народните представители.