Иван Иванов: Съседните страни взеха мерки, за да имат туристи, при нас цари пълно безхаберие

0
147
Море
Снимка: Pixabay

Съседните страни вече са предприели мерки, чрез които въпреки пандемията от COVID-19, се стремят да имат посещаемост през летния сезон, а в България цари пълно безхаберие откъм решения и предприемане на адекватни действия. Това заяви пред „БНР“ Иван Иванов от Туристическата камара в Бургас.

Междувременно продължават да бъдат анулирани резервации от румънски фирми, които са имали намерение да отбележат Великденските празници у нас, поясни Иванов. Отменят се и полети за април и май. Анализите не са особено оптимистични и вещаят по-слаб туризъм през лятото в сравнение с този през миналата година.

Причините за страховете на браншовиците са няколко. Една от тях е липсата на ясни и точно правила за европейски туристи и чужденци от трети страни при влизане в България. Маркетинговите кампании за ключови пазари също не са силно заложени в туристическата политика на страната, неизвестно е и дали ще продължи мярката за финансова помощ от 35 евро на седалка в самолетите след 1 юни.

Въпросът с ваксинационните практики на заетите в сферата също е неясен. Няма и изградена инфраструктура за тестването на чуждестранните гости, коментира експертът.

„Какво правят в Гърция – те подписаха договор с Израел, стоплят отношенията си с Русия и питат колко туристи могат да очакват от там, подписа се и меморандум с Румъния за разкриване на чартърни полети за гръцките острови. Кипър също вече посрещна вече руски туристи, Малта провежда независима външна политика по отношение на туризма спрямо ЕС, Турция вече има устни договорки с Русия, 4.5 милиона руски граждани ще почиват в Турция и всички тестове да са за сметка на турската държава“, посочи Иванов.

По негови думи през изминалата година загубите от туризма се равняват на близо 6 милиарда лева. Единствената разлика от предстоящия сезон ще бъде тази, че голяма част от неотворилите през изминалия сезон хотели, вече ще бъдат фалирали.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments