Иван Милов: Армията винаги е била чуждото дете в семейството

0
129
Иван Милов
Снимка: Иван Милов, Фейсбук

Достигнат е бил минимумът, с който армията може да съществува, затова и изтичането на кадри от въоръжените сили намаля. Това каза пред „БНР“ Иван Милов, председател на Българската офицерска легия „Раковски“. 

По думите му, помощта на политиците е конюнктурна и родната армия трябва да се опита да намери начини сама да оцелее. Причината е, че политиката не е нещо модерно, за да може младите хора да бъдат привлечени от военната професия. Същевременно казусът не е нов, напротив, наблюдава се у нас още от началото на демократичните промени в страната.

Според Иван Милов бъдещето на българската армия, която е „чуждото дете в семейството“, се крие основно в работата с хора. Експертът смята, че за справянето с икономическите проблеми неведнъж се е прибягвало до намаляване на числеността на военните. Така се е стигнало до сегашната ситуация, в която войските ни са „на ръба на оцеляването“, констатира Милов.

Във връзка с възнаграждение на нашите момчета, специалистът обясни, че ако военнослужещият има семейство, трудовото му заплащане не е достатъчно, за да успее с него той да посреща финансовите си нужди.

Необходимо е изготвянето на пакет, насочен към войниците, както е Европа. Облагите в един такъв пакет не са свързани конкретно с повишение на заплащането, колкото с преимущества, с които членовете на армията се ползват в името на това, че всички усилия, които полагат, са в полза на военните сили.

Подобни позитиви в чужбина се свеждат до по-евтина квартири, пазаруване на по-достъпни цени в магазините и така нататък. Целта е военният „да може да изпълнява дълга си – когато е на работа, да мисли за работа, а когато е на почивка, да може да си почива“, поясни председателят на Българската офицерска легия „Раковски“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments