Иванов: Единните кандидатури в големите градове са приоритет за местния вот

0
33
Христо Иванов
Христо Иванов. Снимка: Facebook

Голямата стратегическа цел е да отворим нова страница на бъдещето за големите български градове, заяви съпредседателят на „Демократична България“ /ДБ/ Христо Иванов. Според него местният вот през 2023 г. са следващият важен хоризонт за промяна на българския политически пейзаж. В ефира на „БНТ“ той подчерта, че обществената енергия за реформи и промяна трябва да бъде концентрирана, а не разпиляна – както в София, така и в основните градове из страната. По отношение на изборите в столицата ДБ няма самоцелно да налага себе си или свой кандидат за кмет, а ще търси консенсус за обща фигура, която да бъде издигната съвместно с „Продължаваме Промяната“ /ПП/ и „Спаси София“. Иванов добави, че е важно определени уроци от миналото да бъдат научени, за да не се пресъздават стари модели с нови лица.

„Местната власт е най-основният фундамент на управлението в България. Тя задава конструкцията нагоре.“, каза още лидерът на парламентарната група на ДБ.

Според него тъкмо местният вот догодина мобилизира статуквото към бързо и неумолимо връщане на хартиените бюлетини в Изборния кодекс.

„Кръстоносният поход за връщането на хартията, предприет от ГЕРБ, ДПС и БСП, отваря врата към злоупотреби, която бяхме затворили. Онези, които се възползват от изборни злоупотреби, не искат реформи в институциите. Те търсят реванш, циментирайки предишни форми на конструиране и упражнение на властта.“

Според Иванов третият мандат е непредсказуем и не си струва да се гадае кому би го връчил президентът. Далеч по-важно е усилието за реализация на втория мандат на ПП, които трябва да кажат с каква формула ще се ангажират. За ДБ е важно да се започне разговор по темата, така че формацията да бъде полезна в процеса на работа. Съпредседателят на ДБ отново подчерта, че няма да подкрепи първия мандат на ГЕРБ, а подкрепата за втория трябва да се базира на ясни ангажименти с програмни приоритети от страна и на останалите политически сили.

„Оптимизмът на ПП за харчене и разходи е два пъти по-голям от нашия.“, разясни Иванов по повод вчерашните консултации за бюджета с бившия коалиционен партньор.

Разликата е в резултат от разминаването в очакванията за публичните приходи в хазната. За ДБ подпомагането на уязвимите групи е приоритет, но при строго спазване на бюджетен дефицит до 3% от БВП.

„Важно е това подпомагане да не е на калпак, а да е по-внимателно преценено – включително в сравнение с мерките от нашето общо управление. Трябва много по-голямо усилие, за да сме сигурни, че всяко левче стига до всеки нуждаещ се човек.“, заключи Иванов.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments