Иванов: Умерен оптимист съм за конституционна реформа на прокуратурата в 49-ото НС

0
52
Христо Иванов
Христо Иванов. Снимка: ДБ

Съпредседателят на „Демократична България“ /ДБ/ Христо Иванов заяви, че ако в 49-ото Народно събрание бъде извършена конституционната реформа на прокуратурата, за която много политически сили декларират подкрепа, голяма част от националните задачи, включително намирането на изход от политическата криза ще бъдат по-леки за решаване. В реч от името на парламентарната група при закриването на 48-ото Народно събрание той отбеляза, че е умерен оптимист, че това ще се случи.

Според Иванов ДБ е била най-цивилизованата политическа сила в този парламент и благодари на всички депутати не само от групата, но и от останалите партии, с които е вършена конструктивна работа. И предупреди:

„Това, че ДБ сме добронамерени, не мислете че ще бъдем нечий параван и да си затваряме очите за безпринципни компромиси!“

И се обърна към председателката на групата на ГЕРБ: „Г-жо Атанасова, 3 пъти ви питах в разговорите за първия управленски мандат, готови ли сте да се ангажирате с конституционна реформа, но вие не ми отговорихте.“

Според лидера на „Да, България“ страната се намира не просто в поредица от краткотрайни парламенти – „намираме се в момент, в който парламентарната република е суспендирана, поставена е на трупчета“. Защото, по думите му, парламентът не може да произведе не просто моментни или дори скрити мнозинства, а самата парламентарна република е започнала трайно да мутира в един наследен сякаш от комунизма модел, когато Народното събрание заседаваше сезонно, а управляваше Държавният съвет, който после се превърна в президентство.

„Днес имаме квази президентски режим. И това не е моментен куриоз, а говори за сериозно заболяване на политическата система.“, заяви Иванов.

Всички употребяват клишето „диалог“, но такъв е налице, когато води до решение да се споделя власт, изтъкна депутатът. А парламентарната република е модел на споделяне на властта.

„Не можем да договорим споделянето на властта, и то не като разделянето ѝ на порции, а като упражняването ѝ в рамките на нейната ограниченост и оставане в твърдите рамките на върховенството на правото. Фундаменталният проблем на българската политическа система е желанието за упражняване на властта до, над и отвъд закона и тъкмо заради това не може да се излъчи управление.“, каза Иванов.

Съпредседателят на ДБ напомни, че обединението влезе в 48-ото НС с няколко ясни приоритета: осигуряване върховенството на правото, членство в Шенген и в еврозоната, гарантиране на националната сигурност, заплашена от конфликта в Украйна, мерки за депутинизация на страната, включващи и постигане на енергийната сигурност. Той отчете, че са постигнати резултати по някои от тези теми, но в общия баланс несвършеното е повече.

„Не направихме решителна стъпка за съдебната реформа. Оказа се, че сме готови да жертваме и еврозоната, като се намериха процедурни оправдания за това. Но когато се опитваш да се скриеш зад процедурни ходове и възложиш на „Възраждане“ да играе ролята на рупор, това личи.“, каза Иванов.

Той упрекна ГЕРБ, ДПС и БСП, че са имали мнозинства, но не са излъчили управление: „След като не се включихте в усилията за втория мандат, при третия се видя, че вече имате мнозинство, но не го реализирахте. Това може да ви изглежда хитро, но гражданите ще видят реалното състояние на нещата“.

Иванов благодари на проф. Габровски и на акад. Денков, че се нагърбили с неблагодарната работа да бъдат кандидат-премиери.

„Ще съумеем да рестартираме парламентарната демокрация, когато не някой вземе цялата власт, а когато, приемайки различията помежду си, започнем да следваме големите национални задачи.“, каза съпредседателят на ДБ.

Политикът прогнозира, че предизборната кампания няма да бъде позитивна и заяви намерението на формацията си, че в 49-ото Народно събрание ще подкрепят единствено демократично и смело реформаторско управление.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments