Не очаквам през 2024 година България да стане член на еврозоната. Това коментира пред „БНР“ бившият социален министър и вицепремиер Ивайло Калфин. Според него тази година сме си я измислили самите ние. За Калфин е добре нашата страна да се подготвя за членство в Единния валутен механизъм, но не трябва да бъде приемане на базата на политическа договорка или натиск.
Калфин обясни, че да бъдем готови за влизане в еврозоната означава българските доходи да се доближат до европейските, включително и по показателя производителност.
Според него не е никак добра идея да приемаме единната европейска валута, само за да забравим българската. Но ако го правим, за да дадем възможност на икономиката, това вече си заслужава.
Калфин подчерта още, че чакалнята на еврозоната, в която се намираме в момента, не е място за чакане. Напротив. Там трябва да се извършва много активна работа.
Той беше категоричен, че вместо да мислим само за срокове за приемане, е добре да се фокусират управляващите върху това как икономиката да тръгне нагоре. По неговите думи има много какво да бъде направено, за да бъде подобрена средата и доходите на българските граждани.
Калфин коментира и призива на Европейския парламент за приемане на страната ни в Шенген, като каза, че не трябва да имаме големи очаквания за това. Тук става въпрос за дипломация, но и за работещи институции. Той подчерта, че ще бъде добре за България да стане част от Шенгенското пространство, но това не означава да си закичим значка.
Като бивш социален министър Калфин говори и за пенсионната система като каза, че тя трябва да се върне обратно към логиката си. А тя е, че пенсионното осигуряване е вид спестяване. Това не трябва да бъдат пари, които се дават на държавата като данъци и се харчат след това от нея. И като всяко спестяване пенсията би трябвало да зависи от това колко пари са били събрани от съответния човек докато той е работел активно.
За Калфин действията, които се предприемат от 2018 година насам, лишават пенсионната система от всякаква логика. За него е важно да бъде възприет метод, по който пенсиите да нарастват и това да се случва постоянно.