Най-важното в момента са цените на тока, на природния газ и начинът, по който ще бъде компенсиран бизнесът, каза народният представител от „Демократична България“ Ивайло Мирчев в ефира на „БНТ“.
“Цените са екстремни, това е безспорно. Обстоятелствата са меко казано форсмажорни. Надявам се и бизнесът да оцени този ход, който правителството предприема в момента. Според мен кабинетът успява да вземе сравнително адекватни мерки”, коментира Мирчев.
Ивайло Мирчев подчерта, че страната не би била в енергийна криза, ако прокуратурата бяха независими и си вършеха работата.
“Енергийният сектор е овладян от определени олигархични-мафиотски структури. Ако прокуратурата искаше да си върши работата, можеше да направи проверка в “Булгаргаз”. Увеличаването на цената на един енергиен ресурс е заплаха за националната сигурност. Има възможност да се внесе по-евтин газ, но “Булгаргаз“, който трябва да защитава интереса на България, не го прави. А прокуратурата бездейства”, изтъкна той.
Ивайло Мирчев заяви, че КЕВР трябва да влезе в ролята на независим регулатор, неповлиян от управляващите. Той отново припомни, че в момента, в който се формираше новото правителство, енергийният регулатор се опита да вдигне цената на тока.
“Ако помните една фирма искаше да купи ЧЕЗ България и имаше изтекъл запис на Бойко Борисов, в който той казва: “Те не се съобразяват с мен, да отиде КФН да ги удари”. Той поръчва на един регулатор да ги удари. После се чудим защо шефът на КЕВР Иван Иванов стои на пресконференциите до Борисов. Каква е работата на председателя на независим регулатор да стои до политическото лице?”, попита Мирчев.
“Очакваме КЕВР да взема адекватно решение неповлияно от властта. Имаме резерв във фонда за сигурност на електроенергийната система. Няма аргументи за вдигане на цената на тока в година на икономическа криза, в година на пандемия, на инфлационен натиск, в който и бизнес, и домакинства са под този инфлационен натиск”, каза народният представител от „Демократична България“ .
Увеличението с 30% на цената е още един проблем предопределен от неосъществяването на газовия интерконектор с Гърция, смята Мирчев. “Направи се всичко възможно тази връзка да не се осъществи. Ако действаше, нямаше да има никакви проблеми България да внася каквато си искаме газ и да нямаме ценови проблем – нещо за което многократно сме говорили и аларамирали като политическа сила”, добави той.
Ивайло Мирчев заяви, че управляващата коалиция разработва пакет от мерки за отчетност на главния прокурор и възможност за разследване на действията му, както и реформа на КПКОНПИ. Според него има сигнали, които биха могли да превърнат Иван Гешев в обвиняем.
“На страната ни не трябва да й се случват повече нито Цацаров, нито Гешев. Следващият главен прокурор не трябва да е зависим от властта. Трябва да се създаде и възможност да бъде разследван, за да не се самозабрави”, каза той.
“Господин Цацаров щеше да си тръгне в края на февруари, без значение какво иска и какво не иска. В предизборната кампания едно от нашите обещания беше, че ще реформираме КПКОНПИ. Важно е в момента да сме единни в парламента и да приемем този пакет закони, за да може да стартираме реформата на съдебната система”, довърши Мирчев.