С огромна подкрепа парламентът прие законопроект на „Демократична България“ /ДБ/, с който ще бъде защитена енергийната сигурност на страната. Това съобщи в профила си в социалната мрежа Facebook депутатът от ДБ Ивайло Мирчев, който публикува и снимка от гласуването. От нея става ясно, че против са били само от ПП „Възраждане“.
Мирчев обясни, че законопроектът ще позволи държавата да поеме оперативен контрол върху стратегически обекти на енергийната инфраструктура.
Това представлява инструмент на държавата да се намеси в обект на критичната инфраструктура, свързана с нефт в случай на заплаха за сигурността на България.
„С приетото днес повече няма да сме свидетели на извиване на ръце от страна на компании като Лукойл, пресконференции с министри, на които Лукойл диктуват условията, с които България трябва да се съобразява. Напротив – Лукойл ще се наложи да работи по правила, да си плаща данъците в страната и ще има срещу себе си силна държава, а не йесмени, прекланящи глава пред интересите на Лукойл“, подчерта депутатът. И допълни:
„Общият ефект от приетото в последните два дни от парламента ще е над 3 млрд. лв. повече приходи в българския бюджет, по-ниски цени на горивата и по-малко приходи в бюджета на Кремъл за продължаване на руската агресия в Украйна.“
Малко по-късно от „Демократична България“ съобщиха, че законопроектът е бил приет на второ четене със 141 гласа „за“. Те припомниха, че инициативата е била именно на Ивайло Мирчев, както и на Надежда Йорданова и група народни представители от ДБ.
Според законопроекта, при наличие на заплаха за националната сигурност, злоупотреба с монополно положение или наложени ограничителни мерки от ЕС, ООН и прочие, държавата ще има възможност да поеме оперативното управление на дружеството. Поемането на контрола ще става чрез назначаване на особен представител от държавата.
“Ние искаме силна държава, в която се работи по правилата, цените на горивата са адекватни, а руските и всички други компании си плащат данъците”, заяви Ивайло Мирчев от парламентарната трибуна.
Според него е недопустимо “Лукойл” да извива ръцете на България и публично да диктува на правителството при какви условия компанията би продължила работата си у нас. Той отхвърли обвиненията на “Възраждане”, че приетият законопроект означава национализация, посочвайки за сравнение доста по-строгия сходен закон в Германия.
“Законопроектът ще направи България по-силна и адекватна държава, която може да се намеси при критична ситуация”, обобщи народният представител Мартин Димитров.