Ивайло Мирчев: Служебното правителство влиза в един корупционен батак

0
31
Ивайло Мирчев
Ивайло Мирчев. Снимка: Демократична България

Ивайло Мирчев от „Демократична България“ коментира, че на служебното правителство ще му бъде трудно и трябва да му даде известно време преди към него да бъдат отправяни критики. 

“Трябва да се даде някакво време тези хора да разберат къде са. Защото, нека да сме честни, те влизат в един корупционен батак, в една система, в една администрация, която е пропита с корупция, със схеми, с машинации и това много добре се видя в дните на краткото съществуване на Народното събрание, в Комисията по ревизия”, заяви той пред „БНР“.

Мирчев напомни, че основната задача на всеки служебен кабинет е да организира и проведе честни и прозрачни избори. По думите му обаче това правителство има по-сериозна задача – “да започне разследването, или по-скоро – показването, на уродливите практики на предния кабинет”. Като такива изброи въпросът за обещаните, но така и непоказани от бившия премиер Бойко Борисов ревизионни актове на “Лукойл”, за новопостъпилите в държавния бюджет 700 млн. лева от хазарт, за дружеството “Автомагистрали” и за газопровода “Турски поток”.

Според Мирчев разкритията за корупционните практики трябва да бъдат бързо представени пред обществото, за да могат хората да преценят за кого да дадат гласа си на парламентарния вот на 11 юли.

В отговор на въпрос Ивайло Мирчев посочи, че “Демократична България” не участва по никакъв начин в служебното правителство. Добави, че критиките още от първите дни след съставянето му са опит кабинетът да бъде обезсилен и опетнен.

“Това, което правят ГЕРБ в момента много прилича на истеричните крясъци и квиченето в Комисията по разследване на управлението на Бойко Борисов, с което депутатите на ГЕРБ правеха всичко възможно да няма изслушване на свидетелите и за да не може ние, останалите депутати, да задаваме въпроси”, каза още Мирчев.

Той добави, че т.нар. Комисия по ревизията възникна, защото няма прокуратура.

“Няма кой да разследва престъпленията на управлението. Тъй като прокуратурата е завладяна, съдът в голяма степен също е завладян това, което остава, е да се направи комисия в НС с депутати, които да задават въпросите. Това не е европейска демокрация. И не трябва да сме горди, че на една комисия в НС са лъснали поредните схеми на Бойко Борисов с шеф на една от фирмите, приближени до него. Трябва прокуратурата да си влезе в правомощията, а не да прави някакви бутафорни разследвания, при които някакви хора седят с години на трупчета и след това всичко пада в съда. Ако прокуратурата работеше, ние в парламента щяхме да скучаем”, коментира Мирчев.

Той отговори и на критиките на държавното обвинение срещу искането на “Демократична България” за закриване на специализираните съд и прокуратури.

„Завладяната прокуратура се притеснява да не би някой да ѝ вземе бухалката, с която тя се разправя с неудобни политици, с неудобни бизнесмени – затова се използват и специализираната прокуратура, и специализираният съд. Затова ние искаме тяхното закриване. Не искаме спиране на делата срещу тези хора, те могат да отидат в нормалния съд. Но специализираната прокуратура, по начина, по който се използва е бухалка на властта, за да се държат под контрол всичко останали – каза го и г-н Илчовски в НС, това е ключовото и затова прокуратурата чувства дискомфорт в момента, защото ще ѝ бъде отнета бухалката. Главният прокурор трябва да е
инструментът на държавата, който се бори с престъпността, главният прокурор се е превърнал в инструмент на мафията“, заяви Мирчев.

Според него е много важно занапред политическите сили, които не успяха да съставят управление в 45-ото НС, да започнат кампанията сега с това да убедят хората защо да гласуват за тях и как ще управляват.

“Ние от “Демократична България” искаме не само да пресечем модела, искаме да го променим и да върнем страната в коловоза на растеж и просперитет. Ние трябва да тръгнем по пътя на развита европейска страна, в която всеки, който иска да прави бизнес, прави бизнес”, каза още Ивайло Мирчев.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments