Ивелина Дундакова: Трябва да преминем от управление на бедствия към управление на риска от бедствия ​

0
559
Ивелина Дундакова
Ивелина Дундакова. Снимка: МВР

Заместник-министърът на вътрешните работи Ивелина Дундакова участва в Международна конференция на тема „Последствията за сигурността от изменението на климата: Необходимост от нови политики и инструменти за справянето с тях“, организирана от Софийски форум за сигурност.

В изказването си заместник-министърът на вътрешните работи Ивелина Дундакова посочи, че България вече изпитва последиците от изменението на климатаналичието на екстремни метеорологични условия, продължителни и тежки суши, наводнения и бури.

„В МВР отчитаме въздействието, което този проблем има както върху нашата национална сигурност и безопасността на граждани, така и върху нашата колективна глобална сигурност. За да се справим с тези предизвикателства, трябва да действаме спешно и ефективно, като възприемем всеобхватен и интегриран подход, който комбинира мерки за смекчаване, адаптиране и устойчивост“, заяви заместник-министър Дундакова.

По думите й Министерството на вътрешните работи се ангажира да играе важна роля в този процес, като разработва и прилага политики и инструменти, насочени към последиците за сигурността от изменението на климата. Дундакова изрази категоричната позиция, че:

„Трябва да преминем от управление на бедствия към управление на риска от бедствия и капацитет за гражданска защита, да укрепим нашите системи за ранно предупреждение, да подобрим нашите механизми за реагиране при извънредни ситуации и възстановяване, да увеличим нашето сътрудничество и координация с други национални и международни участници“.

В този смисъл тя посочи още, че МВР работи усилено за подобряване на възможностите си за предупреждение, тъй като те са ключов фактор за бързата реакция на населението преди и при възникване на бедствие, и помага за намаляване на жертвите.

Заместник – министър Дундакова даде пример със системата BG ALERT, която официално ще заработи от началото на 2024 г. В допълнение тя съобщи, че Дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в момента е ангажирана с проект за обучение на 90 000 души (70 000 от които деца) за повишаване на осведомеността и формиране на правилно поведение при наводнения.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments