Изборът на кандидат за европейски комисар е сигнал за „десен завой“ на Гърция

Мицотакис номинира трикратния губернатор на област Централна Македония, Апостолос Цицикостас, за високопоставения пост на Гърция в Брюксел

0
29
Апостолос Цицикостас
Снимка: Фейсбук

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис отправи апел към своя електорат и показва завой надясно в политическия спектър чрез своя избор за кандидат за следващия европейски комисар на страната, предаде „Politico“.

Мицотакис номинира трикратния губернатор на област Централна Македония, Апостолос Цицикостас, за високопоставения пост на Гърция в Брюксел. Той е считан от мнозина за политик с твърдолинейни принципи по отношение на вътрешната политика и националната идентичност на страната, включително по дългогодишния спор за името на Гърция със Северна Македония, като често е обвиняван в прекомерно сближаване с крайната десница.

„Определено има дясна промяна и символичен ход от страна на Мицотакис, с което той показва, че укрепва дясното крило и се връща към базата на партията си,“, твърди Георгиос Сиакас, доцент в Тракийския университет „Демокрит“ и директор на изследователския отдел за проучване на общественото мнение в Македонския университет.

Поддръжниците му смятат Цицикостас за партиен стожер и той е избиран за губернатор три пъти последователно с изумителна подкрепа. Владеещ свободно английски и френски език, той е учил в университета „Джорджтаун“ в САЩ и в Университетския колеж в Лондон. Важно е да се отбележи, че той има опит и с европейските институции, тъй като е бил председател на Европейския комитет на регионите. Без съмнение обаче, в избора на Мицотакис определено има десен уклон.

През 2013 г. Цицикостас покани несъществуващата вече крайнодясна гръцка неонацистка партия „Златна зора“ на парад по случай национален празник в Солун. Когато тогавашният кмет на града Янис Бутарис изрази недоволството си от този ход, той заяви: „Всички знаем, че той предпочита други видове паради, които подкрепя с особено усърдие,“, визирайки гей парадите. През 2016 г., в разгара на миграционната криза в Европа, Цицикостас се въздържа от участие в церемонията по подписването на споразумение за сътрудничество между Солун и Върховния комисариат на ООН за бежанците с цел подобряване на условията за търсещите убежище чуждестранни граждани. Тогава той беше обвинен остро от Бутарис, че „залага на ксенофобията“.

Неотдавна Цицикостас сподели пред „Politico“, че възприема себе си като дясноцентристки и умерен политик, като изтъкна изборните си успехи.

„Вярвам, че моят европейски опит, и по-специално опитът ми в председателството на официална европейска институция на ЕС, допринесе значително за избирането ми,“, обясни той и добави, че през 2020 г. е бил избран единодушно от всички политически групи за председател на Европейския комитет на регионите.

От офиса на министър-председателя не пожелаха да коментират новината пред „Politico“.

След европейските избори през юни и слабите резултати на консервативната партия „Нова демокрация“, Мицотакис се опита да удовлетвори по-консервативните избиратели с дясно ориентирано пренареждане на кабинета и промени в секретарите на министерствата, за да отговори на тревогите на отклоняващите се избиратели. Самият Мицотакис си осигури втори мандат като премиер през 2023 г., благодарение на строгите политики срещу миграцията и мерките за икономическа стабилност, които дадоха резултат след почти десетилетна финансова криза. Макар че „Нова демокрация“ зае първото място на европейските избори с 28,3% от гласовете, резултатът не достигна 33% на европейските избори през 2019 г. и беше доста под 40,5%, които партията спечели на националните избори през юни 2023 г.

„Мицотакис се опитва да спечели време и да покаже, че създава нов вътрешен баланс. Това е по-скоро комуникационна манипулация, отколкото нова политическа посока,“, изтъкна политическият анализатор Лефтерис Кусулис.

„Да, България“: Главчев да гарантира, че няма един „лейтенант“ на Пеевски да бъде заменен с друг!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments