Социалистическият кандидат на Перу Педро Кастило претендира за победа на президентските избори, след като вървеше с тясна преднина, докато продължителното преброяване на гласовете приключи, въпреки че неговият десен съперник обеща да се бори с резултата и все още не е отстъпил, информира “The Guardian”.
Кастило прекрати преброяването с 44 058 гласа пред Кейко Фухимори, който с малко доказателства направи обвинения в измама и се опита да отмени някои гласове. Резултатът от гласуването, проведено на 6 юни, не е официално обявено от избирателните власти, но Кастило приветства победата си в Twitter.
“Започна ново време”, написа Кастило, заедно със своя снимка с вдигнати ръце, думата “президент” с голям шрифт и лозунга на кампанията си:
“Без повече бедни в богата държава.”
Un nuevo tiempo se ha iniciado. Millones de peruanos/as se han alzado en defensa de su dignidad y justicia. Gracias a los pueblos de todo el Perú que desde su diversidad y fuerza histórica me han brindado su confianza. Mi gobierno se deberá a toda la ciudadanía.#PalabraDeMaestro pic.twitter.com/sOt6GResPI
— Pedro Castillo Terrones (@PedroCastilloTe) June 15, 2021
Той също така актуализира своя профил в Twitter, за да включи “Избраният президент на Република Перу (2021-2026).”
Внезапният възход на 51-годишния бивш учител разтърси политическия и бизнес елит на Перу и може да окаже голямо влияние върху жизненоважната минна индустрия във втората по големина държава-производител на мед в света, като Кастило планира рязко увеличение на данъците в сектора. Фухимори не направи публичен коментар за вота във вторник. В понеделник тя повтори твърденията си за измама, като каза:
“Ние искаме само чисто гласуване и всички нередности да бъдат проверени. Ние няма да се откажем.”
Партията “Свободно Перу” на Кастило отхвърли обвиненията в измами, а международните наблюдатели в Лима заявиха, че изборите са били прозрачни. Кастило се закле по-рано през деня, че няма да позволи на съперниците си да загърбят волята на хората и да отменят изборите, като през последните дни се видя, че привържениците от двете страни излизат на улиците.
Синът на селските фермери Кастило събра 50,125% от гласовете, докато Фухимори, най-голямата дъщеря на затворения бивш президент Алберто Фухимори, има 49,875%. Кастило заяви пред репортери в централата на своята партия в Лима, че ще уважава избирателните власти и ги призова да прекратят несигурността, като потвърдят резултата бързо. кастило подчерта:
“Няма да позволим на потиснат народ да продължи да бъде дискриминиран още години наред. Нещата бяха поставени на масата демократично и трябва да има демократичен изход.”
Наблюдателите на избори заявиха, че може да отнеме дни или дори седмици, докато властите обмислят правните предизвикателства и обявят победител. Перуанците, гласували за Кастило, станаха нетърпеливи. 32-годишният Рикарте Васкес, търговец на улични храни в Лима, нарече задънената улица “срамна”. Васкес смята:
“Ако Кейко беше спечелила, вече щеше да бъде решено. Гласувах не само за промяна в правителството, но и за промяна в страната.”
Васкес заяви, че се надява на благоприятна развръзка на ситуацията за неформални работници като него, много от които са били силно ударени по време на едномесечно блокиране, за да се ограничи разпространението на коронавируса, като се промени с Кастило на поста президент. Луз Мария Куиспе, на 37 години, родом от Куско, заяви, че също е гласувала за Кастило и не вярва на твърдения за измами.
“Искаме тази промяна за Перу”, каза жената и добави:
“Това, което питам сеньора Кейко Фухимори, е, че тя сега приема поражение: хората са решили.”
Куиспе каза, че е учила за медицинска сестра, но е била принудена да прекъсне, тъй като вече не може да си позволи обучението. Кастило стимулира селските и по-бедните избиратели, които се чувстват изоставени в икономическия растеж на страната. Издигането му може да предвещава движение вляво в Бразилия, Чили и Колумбия, които ще гласуват за нови лидери тази и следващата година.