Победата на новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън в Джорджия беше потвърдена с повторно преброяване на гласовете, а юридическите действия на екипа на Доналд Тръмп да оспорят поражението му бяха отхвърлени като неоснователни в три щата. Демократът побеждава своя републикански съперник в Джорджия, водейки го с 12 284 гласа, разкрива одитът, изискван по закон.
Байдън заяви, че е уверен, че Тръмп знае, че няма да спечели, но въпреки това е показал „невероятна безотговорност„. Демократът ще встъпи в длъжност през януари като 46-тия президент на САЩ. Разликата в гласовете в подкрепа на Байдън е над 5,9 милиона бюлетини, като според официалните прогнози се очакваше тя да бъде по-малка.
Какво се случи в Джорджия?
Вчера държавният секретар на Джорджия Брад Рафенспергер заяви, че ръчният одит на бюлетините не е променил резултата от победата на Байдън в този щат. „Първият исторически одит в Джорджия потвърди, че прилагането на системата за гласуване чрез хартиени бюлетини е спомогнало за точното преброяване и истинното отчитане на резултатите.“, заяви Рафенсбергер, който е с републикански политически възгледи. „Това е признание за упоритата работа на нашите длъжностни лица от окръга и тези, които организират местните избори, тъй като те бързо се заеха да започнат и изпълнят една толкова важна задача за кратък период от време.“
Повторното преброяване установи, че процентът на грешки не е по-голям от 0,73% във всеки окръг, а победата на Байдън над Тръмп остава валидна с под 0,5%. Резултатите ще бъдат удостоверени по-късно днес. Старшият юрисконсулт на кампанията на Тръмп – Джена Елис заяви, че одитът е преминал точно както са очаквали, тъй като според нея, без да бъдат представени нужните доказателства в щата са отчетени повторно много незаконни бюлетини. По време на одита тази седмица са били установени близо 6000 незачетени гласа, което леко намали преднината на Байдън, но те са били в резултат от човешка грешка, а не от измама, заяви Стърлинг, републиканец, който служи ръководи системата за гласуване в Джорджия.
Какво каза Байдън?
Байдън заяви позицията си относно продължаващата криза, причинена от пандемията от COVID-19, след виртуална среща с губернатори, включително демократи и републиканци.
Запитан какво мисли за отказа на Тръмп да признае поражението си, Байдън обясни, че президентът изпраща невероятно вредни послания до останалата част от света за това как функционира демокрацията и че той ще бъде запомнен „като един от най-безотговорните президенти в американската история„. „Трудно е да се разбере как мисли този човек.“, продължи той и добави: „Просто е възмутително това, което прави“.
По въпроса за истинността от резултатите от изборите новоизбраният президент на Демократическата партия, който трябва да встъпи в длъжност през януари, заяви: „По-голямата част от хората вярват, че процесът е бил законен.“
Какво са правните предизвикателства?
За броени часове вчера съюзниците на Тръмп се сблъскаха с редица неуспехи по отношение на правните действия, които предприеха в Джорджия, Аризона и Пенсилвания, с които целяха да оспорят резултатите от изборите. Републиканците загубиха окончателното си дело в Джорджия, тъй като съдът отхвърли опитите им да признаят за невалидно сертифицирането на резултатите, което трябва да се случи по-късно днес. Съдията, който прекрати делото, беше назначен от самия Тръмп миналата година.
В Аризона щатският съдия отхвърли делото, заведено миналата седмица от членовете на Републиканска партия, с което те настояха за нов одит на бюлетините в окръг Марикопа. В Пенсилвания кампанията на Тръмп също не успя да постигне целта си, като съдът отказа да признае за невалидни 2000 пощенски бюлетини.
По време на брифинг вчера адвокатът на Тръмп Руди Джулиани продължи да излага необосновани конспиративни теории и обвинения в изборна измама. Той се противопостави на решенията на съдиите, като заяви, че медиите са показали „ирационална патологична омраза към президента„. Джулиани каза още, че кампанията оттегля последното си висящо дело в Мичиган, като подчерта, че екипът на Тръмп е постигнал целта си да спре сертифицирането на резултата в един ключов окръг. Заместник-председателят на местната комисия на окръг Уейн обаче заяви, че опитът на двама техни членове от Републиканската партия да отменят предишното удостоверяване на резултата е неоснователен и победата на новия президент в щата ще бъде официално призната.
Какъв би могъл да е следващият ход на Тръмп?
Една от възможностите, които американските медии спекулират, е, че Тръмп може би ще се опита да накара законодателните органи в ключовите щати да не зачетат избора на избирателите, като вместо това ще избере членове на Американската избирателна колегия, които биха били благоприятни за развитието на ситуацията, към което се стреми той.
Тръмп покани депутатите от Републиканската партия в Мичиган в Белия дом днес, намеквайки за възможна промяна в тактиката. Вместо да спечели с пряк народен вот, американският президент трябва да натрупа мнозинство от „избиратели“, които всеки щат определя според представителството на конгреса му. Повечето щати ги определят въз основа на това кой е спечелил народния вот там. Важно е да се знае обаче, че федералният закон гласи, че законодателите на щатските избирателни комисии имат правото да избират избиратели, ако щатът не е направил избор.
Агенция „Reuters“ цитира източник, запознат със стратегията на Тръмп, който заяви, че сега това е „по-целенасочен подход за ангажиране на вниманието на законодателите„. Въпреки това един от депутатите от Мичиган – Майк Ширки, заяви по-рано тази седмица, че законодателната власт, назначаваща избиратели, няма да може да се приложи в този случай.