Последният от поредицата опити от страна на поддръжниците на президента Доналд Тръмп да анулират резултатите от изборите в САЩ, проведени през ноември, отново претърпя провал, предаде BBC.
Съдията в Тексас отхвърли иска по делото, заведено от републиканеца Луи Гомърт, който направи опит да попречи на вицепрезидента Майк Пенс да удостовери окончателния резултат от надпреварата за президентския пост. Адвокатите на Пенс поискаха делото да бъде прекратено в четвъртък.
Предстои новоизбраният президент Джо Байдън да встъпи в длъжност на 20 януари този месец, а междувременно Тръмп все още отказва да признае поражението си. Гомърт, който е републикански конгресмен, заяви пред „Newsmax TV“, че възнамерява да обжалва решението на съда.
Приятелите и колегите на Тръмп, подкрепящи го в желанието му да остане на власт, предприеха редица правни стъпки, за да осуетят встъпването в длъжност на неговия опонент – Байдън, който постигна решителна победа през ноември. Победата му беше обявена след многократно преброяване на гласовете, като процесът отне повече време от обикновено заради огромния брой пощенски бюлетини, подадени с цел предотвратяване на заразяването на още американски граждани. Тръмп отправи много необосновани твърдения, включително, че победата на Байдън, при която той спечели 306 гласа срещу 232, се дължи на измама.
Конгресменът Гомърт се опита да повлияе на вицепрезидента Майк Пенс, надявайки се той да отхвърли някои от гласовете на Избирателната колегия, преди те да бъдат ратифицирани от Конгреса на 6 януари. Вицепрезидентът контролира процеса, свързан със сертифицирането на гласовете в Конгреса по време на тържествена церемония, която включва отварянето и преброяването на пликовете, съдържащи гласовете на членовете на Избирателната колегия, преди окончателното обявяване на встъпването в длъжност на новия президент.
Съдебната стъпка, предприета от Гомърт, имаше за цел да разшири правомощията на длъжността на вицепрезидента, което да му позволи да прецени отново валидността на вота и дори да замени гласовете в ползва на Байдън с такива в ползва на Тръмп. Съдията Джеръми Кернодъл, който беше назначен в съда в Тексас през 2018 г. от самия Тръмп, отхвърли доводите по делото като неоснователни. В четвъртък адвокат от Министерство на правосъдието на САЩ, представляващ Пенс, призова конгресмена да прекрати делото, като подчерта, че екипът на вицепрезидента няма задължението да разследва изборния процес.
Въпреки че се очаква повечето републиканци в Конгреса да гласуват в подкрепа на сертифицирането на резултатите и встъпването в длъжност на Байдън, малка част от тях, включително сенаторът Джош Хоули, смятат да се противопоставят на това решение. Важно е да се отбележи обаче, че техният вот да няма да повлияе негативно на резултата. Планирано е Байдън да положи клетва като президент на 20 януари по време на официална церемония в тесен кръг – само с 1000 присъстващи, заради наложените предпазните мерки за борба с COVID-19.