Президентът на САЩ Доналд Тръмп обвини демократите, че са извършили измама с гласовете, тъй като резултатът от изборите за президентския пост в Белия дом, които се проведоха във вторник, виси на косъм. Демократичният му опонент Джо Байдън призова за спокойствие, тъй като напрежението се изостри в пет ключови щата, пише „BBC“.
Докато в Невада и Аризона Байдън изостава след Тръмп, в Пенсилвания и Джорджия той го води убедително. От доста години насам гражданите на САЩ не са били свидетели на толкова люта и оспорвана битка. Очаква се тазгодишните избори да бъдат регистрирани като най-високата избирателна активност от 1900 г. насам. Байдън е събрал над 73 милиона гласа в своя полза, като това е най-големият брой подадени бюлетини за един кандидат за президент на САЩ досега. Тръмп е събрал почти 70 милиона гласа, което пък е втората най-висока цифра след тази на водещия по брой гласове кандидат в историята на САЩ.
Какво каза Тръмп?
В първите си публични изявление, след появяването си в Белия дом в ранните часове в сряда, президентът каза: „Ако броите законно подадените гласове, аз печеля с лекота. Ако преброите и зачетете незаконните гласове, те могат да се опитат да ни откраднат изборите.“
Освен твърденията за нередности, кампанията на Тръмп не е представила никакви твърди доказателства за извършена измама при провеждането на изборите. Говорейки от Белия дом вчера, държавният глава добави: „Спечелихме във всички ключови места, всъщност в много места, а след това незнайно как бюлетините в наша подкрепа започнаха да намаляват, като не бяха допуснати хора, които да следят процеса отблизо по законен начин.“
Критиците на Тръмп посочиха, че подкрепата в негова полза намалява, тъй като той активно се опита да разубеди поддръжниците си да гласуват по пощата, докато Байдън призова своите избиратели да го направят по този начин, като именно тези пощенски бюлетини сега се преброяват и влияят на резултата в ключовите щати, където надпреварата е силно оспорвана. Президентът добави: „Имаше много измами и ние не можем да се примирим с това в нашата страна.“
Каква беше реакцията?
Някои републиканци, които в миналото рядко изразяваха несъгласие срещу президента, сега завоалирано отправиха критики към последните му изказвания. Мит Ромни, сенаторът от Юта, който загуби в надпреварата за кандидат за президент на Републиканската партия през 2012 г., заяви: „Гласовете ще бъдат преброени. Ако има твърдения за нередности, те ще бъдат разследвани и в крайна сметка ще бъдат решени по съдебен ред. Имайте вяра в нашата демокрация, в нашата конституция и в американския народ.“ Конгресменът от Тексас Уил Хърд, републиканец, който не се стреми към преизбиране, беше по-откровен в думите си, наричайки коментарите на Тръмп „опасни“ и „погрешни„. Сенаторът от Джорджия Дейвид Пердю обаче написа в социалната мрежа, че „всеки законно подаден глас трябва да бъде преброен веднъж и тогава президентът ще спечели“.
Какво каза Байдън?
По-рано вчера, говорейки от предизборния си щаб в Уилмингтън, Делауеър, Байдън призова за спокойствие в цялата страна. В кратко телевизионно обръщение претендентът от Демократическата партия отново изрази увереност, че ще бъде обявен за победител в тазгодишната предизборна надпревара. „Демокрацията понякога води до голяма бъркотия.“, каза той. „Понякога се изисква и малко търпение. Той добави: „Помолих всички да запазят спокойствие. Всички хора да останат спокойни. Процесът тече. Преброяването е скоро приключва. Ще знаем отговора много скоро.“ Тъй като резултатите непрекъснато се оповестяват публично, в големите градове се провеждат протести с участието на поддръжници и на двете страни, които изразяват недоволството си от начина, по който се преброяват гласовете.
Какво е най-новото при преброяването?
Служителите, които се занимават с организацията на изборния процес и в частност преброяването на гласове, също призовават за търпение. Щатският секретар на Пенсилвания Кати Буквар заяви по време на пресконференция, че повечето бюлетини ще бъдат преброени най-късно днес, но надпреварата все още е твърде оспорвана, за да се обяви окончателен резултат. Тръмп води в Пенсилвания с по-малко от 23 000 гласа – 96% събрани бюлетини. Държавният глава се радва на подкрепа срещу Байдън и в Джорджия, където води с 1800 гласа, като почти всички бюлетини там вече са преброени. Габриел Стерлинг, говорител на щатският секретар на Джорджия, заяви, че не е видял доказателства за измама при изборния процес, като добави, че изборните служители „се справят изключително добре„, предвид факта, че работят под такъв натиск. В Аризона преднината на Байдън постоянно намалява, като разликата между двамата опоненти там вече е около 46 000 гласа – 91% от общия брой. Въпреки това телевизия „CBS“ прогнозира, че вероятният победител ще бъде демократът.
Вчера поддръжници на Тръмп се събраха, за да изкажат подкрепата си, пред центъра за преброяване на гласовете в окръг Марикопа. Тръмп има преднина от над 76 000 гласа и в Северна Каролина – 96% от гласовете. В Невада Байдън води Тръмп с над 11 000 гласа. Един от служителите, които организират изборния процес там заяви, че резултатите от над 51 000 бюлетини ще бъдат актуализирани по-късно днес.
Какви правни действия предприе президентът?
Тръмп пусна в ход поредица от съдебни дела, в които твърди, че са извършени нередности и липса на прозрачност при провеждането на изборите тази година. Президентът поиска повторно преброяване на бюлетините в Уисконсин, което се полага по закон на всеки кандидат, който има малка разлика в гласовете със своя съперник – в рамките на един процент от общия брой гласове. Байдън води с 20 000 гласа в Уисконсин, като анализаторите припомнят, че предишни повторни преброявания в щата обикновено са променяли окончателния резултат само с няколкостотин гласа.
Исковете, заведени от кампания на Тръмп, в Мичиган и Джорджия, бяха отхвърлени от щатските съдебни органи вчера. По делото в Джорджия съдията не откри доказателства в подкрепа на твърдението на президента че 53 закъснели бюлетини са били добавени към вече събраните с цел измама. В Пенсилвания обаче кампанията на Тръмп спечели законна победа, а съдията от Апелативния съд на щата заяви, че на републиканските експерти, провеждащи анкети сред гражданите, трябва да бъде разрешено да извършват по-обзорен поглед върху обработката на бюлетините. От кампанията на Тръмп по-късно заявиха, че демократите се противопоставят на това решение на съда, като продължават да отказват на специално назначените лица да следят отблизо процесът по преброяването. Републиканската партия заяви по време на свой митинг в Невада, че е изпратила доклад до Министерството на правосъдието на САЩ, в който излага твърденията си за поне 3062 случая на извършена измама. Партията написа в социалната мрежа, че хиляди лица са били идентифицирани като нарушители на закона при упражняването на правото си за гласуване в щата. По време на пресконференция в Лас Вегас вчера бившият генерален прокурор на Невада Адам Лаксалт, съюзник на кампанията на Тръмп, заяви: „Ние вярваме, че в преброяването са включени и отдавна починали гласоподаватели„. Адвокатът на Байдън – Боб Бауер на свой ред заяви, че съдебните искове са правно „необосновани„ и имат за цел да предоставят невярна информация по отношение на това, което случва при изборния процес.