Опасността съществува под различни форми. За дългогодишния лидер на Турция Реджеп Тайип Ердоган опасността е на хоризонта под формата на бивш държавен служител, който обича да описва формата на сърце с ръцете си в знак на привързаност към своите поддръжници. Кемал Кълъчдароглу, който се радва на подкрепа от страна на опозиционен алианс, съставен от шест партии, твърди, че ако спечели, ще извоюва свобода и демокрация в Турция, каквото и да се случи.
„Младите искат демокрация. Те не искат полицията да идва пред вратите им рано сутринта само защото са изразили мнението си“, заяви Кълъчдароглу.
Въпросният политик е основният опонент на досегашния лидер в предстоящите избори на 14 май и има малка преднина, сочат проучванията на общественото мнение. Очаква се тази напрегната надпревара да премине във втори тур две седмици по-късно.
Понастоящем турските граждани могат да отидат в затвора заради „обида на президента“. На много от тях това се е случвало. По повод на това кандидатът за президент, който е начело на опозиционна Републиканска народна партия (РНП), коментира: „Казвам на младите хора, че могат да ме критикуват свободно. Ще се погрижа да имат това право.“.
Някои от поддръжниците на Кълъчдароглу се страхуват за сигурността му, но той споделя, че това е част от живота му.
69-годишният президент Ердоган е осмивал открито съперника си в миналото, казвайки, че той „не може дори да пасе овце“. Сега обаче той е много по-голяма заплаха в борбата за президентския пост.
Пристигайки на митинг в пристанищния град Измир, известен като „крепост“ на опозицията, Кълъчдароглу беше посрещнат от многобройна тълпа от поддръжници, развяващи знамена. Кадри показват, че са отправени и скандирания с думите: „Кълъчдароглу е надеждата на народа“. Много от хората в тълпата са млади. Пет милиона турски жители ще гласуват за първи път на тези избори. Млад гражданин на 15 години, който се представя като Огуз е твърде млад, за да отиде до гласува, но споделя, че не може да остане настрана от митинга: „Той е добър човек и има позитивна идея за бъдещето. Ако той стане президент, икономиката ни ще се развие и ние ще се издигнем“.
Кълъчдароглу даде обещание преди митинга, че ще преориентира Турция в нова посока и ще даде приоритет на отношенията със Запада, а не с Кремъл. Анализатори обаче се питат дали Реджеп Тайип Ердоган ще си отиде мирно и тихо, ако бъде победен след 20 години на власт, първо като министър-председател, а сега като влиятелен президент? Повечето от тях не са толкова сигурни. Има индикации, че турският лидер вероятно се готви да оспори резултата, ако загуби. Напоследък икономическата политика на президента е обект на остри критики заради ширещата се инфлация в страната. Който и да спечели, той ще наследи една разбита икономика и една разединена нация, а както е известно – и за двете няма магически лек. Много религиозни консерватори ще продължат да подкрепят Ердоган, тъй като той говори на „техния език“.
С наближаването на изборния ден все повече се усеща потиснато напрежение. В много официални и неофициални дискусии се говори за належащите избори и за страховете на турските граждани. Сега Турция е изправена пред суров избор между две конкуриращи се визии за бъдещето. Ново проучване на общественото мнение показва, че опонентът на Ердоган ще спечели президентските избори, но също така и че Алиансът на президента има преднина в надпреварата. Тъй като изборите са изключително оспорвани, никой не може да бъде сигурен дали следващите седмици ще протекат спокойно.