Изборите в Беларус: Опозиционният лидер Тихановская е “в безопасност” в Литва

0
293
Светлана Тихановская.
Източник: Фейсбук профила на Светлана Тихановская.

Лидерът на опозицията Светлана Тихановская напусна Беларус и е “в безопасност” в Литва, заяви литовският външен министър Линас Линкевичус, цитиран от “BBC”Отпътуването на Тихановская дойде, след като протестите продължиха втори ден заради оспорвания президентски вот в неделя.

Екипът на кампанията ѝ заяви, че избягва протестите заради “възможни провокации”Резултатите от изборите дадоха 80% на президента Александър Лукашенко, но Тихановская отказва да ги приеме.

Липсата на контрол, при който няма присъстващи наблюдатели на изборния процес, доведе до широко разпространени твърдения за манипулиране на вота. САЩ и Европейският съюз осъдиха изборите. Лукашенко, който е на власт от 1994 г., описва привържениците на опозицията като “овце”, контролирани от чужбина.

В понеделник вечерта полицията в столицата на Беларус Минск стреляше с гумени куршуми, за да потуши протестите, а служители твърдят, че един демонстрант е загинал, когато в ръцете му избухнало експлозивно устройство – първата потвърдена фатална смърт от началото на сблъсъците.

Как се стигна дотук?

Линкевичус туитира за местонахождението на Светлана Тихановская във вторник сутринта след слухове, че тя е изчезнала. В понеделник имаше опасения за нея, но по-късно хората от кампанията ѝ потвърдиха, че е “в безопасност”, без да казват къде.

Линкевичус каза пред литовското радио, че е била задържана за седем часа в Беларус, но не каза защо или от кого. В предизборната кампания се видя възходът на Тихановская, 37-годишна учителка, която до преди да светнат прожекторите върху нея, е майка, която си стои вкъщи. 

След като съпругът ѝ беше арестуван и му беше наложена забрана да се кандидатира за поста, тя излезе, за да заеме неговото място.

Президентът Лукашенко определи Тихановская като “бедно момиченце”, манипулирано от чужди “кукловоди”След като се проведе гласуването, кампанията ѝ заяви, че резултатите, които е събрала от гласовете са едва 9,9% и “не отговарят на реалността”, като обеща да оспори “многобройните фалшификации” по време на вота.

Светлана Тихановская каза пред репортери, че всъщност е спечелила изборите и призова управляващите да се откажат от властта по мирен начин. Протестите започнаха веднага след като урните затвориха и продължиха за втора нощ в понеделник.

Лукашенко обаче заяви, че ще отговори категорично на протестите и няма да позволи на страната да бъде разкъсвана.

Какво се случи на протестите в понеделник?

Полицейските представители стреляха с гумени куршуми, сълзотворен газ и шокира с гранати, за да разпръсне хилядите демонстранти, които се събират в столицата.

Базираната в Полша телевизия Belsat излъчи кадри на полицаите, които се впускат в тълпата.

Според докладите някои от демонстрантите са се отблъснали с помощта на бензинови бомби, които са хвърляли. Протестиращите също се опитаха да изградят барикади.

Редица хора бяха арестувани. Една журналистка е ранена, съобщиха нейни колеги и очевидци.

По-късно в понеделник вътрешното министерство заяви, че протестиращ е починал, когато “се е опитал да хвърли неидентифицирано взривно устройство на членове на органите на реда”.

“Това избухна в ръката му”, се казва в изявление на министерството.

Протести се проведоха и в други беларуски градове. Интернетът, който беше “значително прекъснат” в деня на изборите, продължи да бъде постоянно недостъпен за втори ден, според онлайн изданието NetBlocks.

Каква беше международната реакция?

Руският президент Владимир Путин поздрави своя беларуски колега за победата му, въпреки търканията помежду им заради обвинения в руски заговор, който Лукашенко се опита да направи с опозицията.

Лидерите на Китай и няколко бивши съветски държави изпратиха съобщения за подкрепа.

САЩ обаче заявиха, че са “дълбоко загрижени” от изборите и призоваха правителството да “уважава правото на мирни демонстрации и да се въздържа от използването на сила”.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова да бъдат публикувани резултатите от изборите, като заяви, че тормозът и репресиите нямат място в Европа.

Отделни държави от ЕС изразиха подкрепа си за демонстрантите, а президентът на съседна Украйна Володимир Зеленски заяви, че съмненията за изборите са “пряк път към насилие, конфликти и нарастващ обществен отпор”.

Каква е предисторията?

65-годишният президент Лукашенко е избран за първи път през 1994 г.

При последния вот през 2015 г. той бе обявен за победител с 83,5% от гласовете. Нямаше сериозни опозиционни кандидати, а наблюдателите на изборите съобщиха за проблеми при преброяването и подреждането на гласовете.

Гневът към правителството на Лукашенко този път беше частично подхранван от реакцията му на ситуацията с новия коронавирус.

Президентът омаловажи огнището, като посъветва гражданите да пият водка и да използват сауни за борба с болестта.

Беларус, който има население от 9,5 милиона, отчете близо 70 000 случая, като 600 от тях с фатален край.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments