Демократичната надежда за нов президент Бърни Сандърс осъди Русия заради направените опити да помогне на кампанията му, като призова страната да остане настрана от американските избори, пише „BBC“.
Сандърс каза в петък, че американски служители са издали миналия месец за руските усилия за подпомагане на кампанията му. В изявлението си в Бейкърсфийлд, Калифорния, г-н Сандърс заяви, че не е ясно как Русия възнамерява да се намесва.
78-годишният сенатор от Върмонт обяви категоричната си позиция против всякакви опити за това. Той заклейми руския президент Владимир Путин като “автократичен главорез”, чието правителство “използва интернет пропаганда, за да посее разделение в нашата страна”.
“Нека бъдем ясни, руснаците искат да подкопаят американската демокрация, като ни разделят и за разлика от настоящия президент, аз твърдо се противопоставям на техните усилия и на всяка друга чужда сила, която иска да се намеси в нашите избори”.
Сандърс е определян като самозван демократичен социалист, понастоящем се смята за първенец в надпреварата за спечелване на президентската номинация за демократите. По повод обвиненията Фейсбук излезе с позиция и заяви, че няма явни доказателства за руска помощ за кампанията на г-н Сандърс.
В петък “The Washington Post” заяви, че президентът на САЩ Доналд Тръмп и други американски законодатели са били информирани за такова вмешателство от страна на Русия в предизборната кампания на Бърни Сандърс. Висши служители на разузнаването също смятат, че Русия се стреми да се намеси в изборите през ноември с цел да помогне на президента Тръмп да спечели.
На членовете на Комитета за разузнаване на Камарата беше казано, че Русия подкрепя г-н Тръмп на брифинг на затворени врати на 13 февруари.
Президентът Тръмп говори на митинг на кампанията си в Невада в петък, като предположи, че британската клевета е “слух”, започнат от демократите.
“Виждам тези фалшификати, демократите, които не правят нищо. Те казаха днес, че Путин иска да бъде сигурен, че Тръмп ще бъде избран. Ето, отново”.
Каква е полемиката Тръмп – Русия?
Американските разузнавателни агенции заключиха през 2016 г., че Русия използва стратегия за кибератаки и фалшиви новинарски истории в опит да изкриви изборите срещу кандидата за демократи Хилъри Клинтън.
През 2017 г. бившият директор на ФБР Робърт Мюлер беше назначен за специален съветник, който да води разследване на американското правосъдие дали помощниците на Тръмп са сключили договор с агенти от Кремъл. Тогава той представи доклад от 448 страници през 2019 г., който не установява, че кампанията на президента се е договорила с Русия по време на изборите, но все пак предполага, че Доналд Тръмп е възпрепятствал разследването.
Настоящият американски президент нарече разследването “политически лов на вещици”, а руският президент Владимир Путин отрече тайните споразумения.
В петък Кремъл отрече обвиненията за встъпване в избори. Говорителят Дмитрий Песков заяви пред репортери, че това са “параноични съобщения”, които “нямат нищо общо с истината”, предаде Ройтерс.
Руският отказ противоречи на това, което изпълняващият длъжността директор на националното разузнаване (DNI) Джоузеф Магуайър каза пред Конгреса в класифицирания брифинг пред американските депутати миналата седмица.
Тръмп от своя страна порица Магуайър за споделяне на разузнавателната информация с депутатите от Демократичната партия, като го уволни седмица след изявлението.
Джоузеф Магуайър беше фаворит за постоянния пост на директор на националното разузнаване, написа “The Washington Post”. В текста обаче се казва, президентът вече е променил мнението си, когато е разбрал за инструктажа и за това, което нарече “нелоялността” на служителите му.
Президентът обяви тази седмица, че г-н Магуайър ще бъде заменен от Ричард Гренел, американският посланик в Германия и лоялен представител на Тръмп.
Двама служители на администрацията на Тръмп казаха пред “New York Times”, че замяната на г-н Магуайър, толкова скоро след спорния брифинг, е съвпадение.
Демократите разкритикуваха президента, че назначи г-н Гренел, който по-рано потисна степента на руска намеса в последните избори и отбеляза възхода на крайнодесните политици в Европа.
В петък президентът написа в Туиртър, че за постоянната роля на DNI се разглеждат четирима големи кандидати. Той каза пред репортери ден по-рано, че конгресменът Дъг Колинс, който беше откровен защитник на самия Тръмп по време на разследването за импийчмънт, е сред възможните кандидати.
Републиканецът от Джорджия обаче заяви, че не иска поста.
“Това не е работа, която ме интересува. В момента не бих приел, защото провеждам конкурс в Сената тук, в Джорджия”, заяви г-н Колинс пред “Fox Business Network”.
Превод: Диана Тодорова