Републиканският лидер Мич Макконъл заяви, че ще има “методичен” следизборен преход, след като президентът постави под въпрос почтеността на процеса, пише “BBC”. Най-добрият американски сенатор заяви, че независимо от това кой ще спечели президентските избори на 3 ноември, на 20 януари ще има мирно встъпване в длъжност.
Ден по-рано президентът Доналд Тръмп отказа да се ангажира с това, като заяви, че “ще трябва да видим какво ще стане”. Той постави под съмнение гласуването по пощата, но служителите на изборите настояват, че то е безопасно. В момента президентът проследява своя претендент – демократът Джо Байдън, в национални социологически проучвания с 40 дни до изборите.
Много повече американци от обикновено ще гласуват по пощата тази година поради пандемията, затова и Тръмп постави под въпрос сигурността на тази система за гласуване.
Всеки загубил кандидат за президент отстъпи. Ако Тръмп откаже да приеме резултата от изборите, това ще отведе страната на неизследвана територия. Байдън предположи, че ако това се случи, военните могат да отстранят Доналд Тръмп от Белия дом.
Какво смятат републиканците?
Макконъл написа в Туитър в четвъртък:
“Победителят на изборите на 3 ноември ще встъпи в длъжност на 20 януари”.
“Ще има систематичен преход, точно както на всеки четири години от 1792 г. насам.”
Други депутати от републиканската партия, включително оповестеният съюзник на Тръмп сенатор Линдзи Греъм, също обещаха безопасни и честни избори. Пред Fox News тя каза:
“Мога да ви уверя, че ще бъде мирно”.
Но предположи, че решение може да бъде предадено на висшия съд в страната.
“Ако републиканците загубят, ние ще приемем резултата. Ако Върховният съд се произнесе в полза на Джо Байдън, аз ще приема този резултат.”
Сенаторът Мит Ромни предложи по-критичен отговор в сряда, като заяви, че “всяко внушение, че президентът може да не спазва тази конституционна гаранция, е едновременно немислимо и неприемливо”.
Какво заяви Тръмп?
В четвъртък президентът Тръмп отново постави под съмнение целостта на изборите, заявявайки, че не е сигурен, че това може да бъде „честно“, тъй като според него пощенските бюлетини са “цялостна голяма измама”. По-рано през деня прессекретарят на Белия дом Кейли МакЕнани заяви, че Доналд Тръмп “ще приеме резултатите от свободни и честни избори”.
Президентът предизвика противоречията в сряда вечерта, когато беше попитан от репортер дали ще се ангажира с мирен трансфер на власт да “спечели, загуби или направи равенство” на Байдън. Тръмп заяви:
“Много силно се оплаквам от бюлетините. А бюлетините са катастрофа.”
Когато журналистът се противопостави, че “хората се бунтуват”, Тръмп го контрира:
“Отървете се от бюлетините и ще имате много много мирно (протичане на изборите бел. ред.) – няма да има прехвърляне, честно казано, там ще бъде продължение.”
Още през 2016 г. Тръмп отказа да се ангажира да приеме изборните резултати в надпреварата си срещу кандидата на демократите Хилари Клинтън, която тя определи като атака срещу демокрацията.
В крайна сметка той е обявен за победител, въпреки че е загубил популярния вот с три милиона, резултат, който все още поставя под съмнение.
Какво смятат демократите?
Председателят на Демократическата партия Нанси Пелоси, третият най-влиятелен политик във Вашингтон, заяви пред репортери в четвъртък, че не е изненадана от по-ранните изказвания на Доналд Тръмп.
Пелоси добави, че президентът “се възхищава на хората, които увековечават ролята си в правителството”, цитирайки руския Владимир Путин, севернокорейския Ким Чен-ун и турския Реджеп Тайип Ердоган. И добави:
“Но аз му напомням: вие не сте в Северна Корея, не сте в Турция, не сте в Русия, г-н президент … така че защо не опитате за момент да почетете вашата клетва.”
В реч пред репортери в Делауеър Байдън каза, че коментарите на Тръмп за прехода на властта са “ирационални”. Екипът на демократа също заяви, че “правителството на Съединените щати е напълно способно да изведе нарушителите от Белия дом”.
В четвъртък говорител на Байдън заяви пред Politico, че бившият вицепрезидент “очевидно е участвал в мирен преход на властта преди” и ще го направи и след изборите през 2020 г. Самият Байдън е обвинен от консерваторите в подбуждане на вълнения заради изборите, като заяви през август:
“Вярва ли някой, че ще има по-малко насилие в Америка, ако Доналд Тръмп бъде преизбран?”
Миналия месец Хилари Клинтън призова Джо Байдън да не признава поражението си рано в изборната нощ.
“Мисля, че това ще се проточи и в крайна сметка вярвам, че той ще спечели, ако не дадем и крачка назад.”
Тя повдигна сценария, че републиканците ще се опитат да “объркат отсъстващите” и да мобилизират армия от адвокати, за да оспорят резултата. Съмненията относно справедливостта на гласуването през ноември идват, когато се води поредната политическа битка с високи залози – дали да се назначи нов съдия на Върховния съд преди изборите.