Изборната безизходица във Франция означава още повече несигурност за Европа

0
42
Еманюел Макрон и Джо Байдън
Еманюел Макрон и Джо Байдън. Снимка: Wikimedia Commons

Резултатът от изборите във Франция е добра, но и лоша новина за Европейския съюз, пише „Politico“.

„Най-лошото беше избегнато, заяви високопоставен дипломат от ЕС, отразявайки настроението в Брюксел в неделя вечер, когато стана ясно, че крайнодясното Национално обединение няма да получи мнозинство в парламента, както мнозина прогнозираха след първия тур на гласуването седмица по-рано. Вместо това крайната десница завърши на трето място, след левия алианс и центристите на Еманюел Макрон.

Неуспехът на Марин льо Пен и Жордан Бардела да грабнат юздите на френския парламент ще зарадва основните проевропейски партии. Но с това добрите новини свършват, тъй като Франция – заедно с Германия, другия голям звяр в ЕС, който има свои собствени вътрешни борби – сега е потопена в политически хаос, като нито една партия не спечели достатъчно места за мнозинство. Парализата може да продължи месеци и да навреди на ЕС.

„Ако скоро всичко забуксува и в Париж, и в Берлин заради международни политически разногласия, Европа наистина ще има проблем, казва дипломат от ЕС, който, както и други цитирани в този материал, е получил анонимност, за да говори свободно.

Макрон има огромно присъствие на европейския фронт, независимо дали променя търговския дневен ред на ЕС, настоява за по-амбициозна програма за индустриална защита и конкурентоспособност или се стреми към по-голяма стратегическа автономия в навечерието на евентуално второ президентство на Доналд Тръмп. Сега френският президент е отслабен и разсеян от проблемите си у дома. Каквото и правителство да се излъчи в крайна сметка от фрагментирания френски парламент, то едва ли ще бъде стабилно за дълго.

Френските политици ще имат предвид и президентските избори през 2027 г., докато вземат решения отсега нататък. Обединението на основните и левите партии, за да не допуснат крайно десните, може да не се повтори и изборите през 2027 г. да доведат до крайно десен президент. Селия Белин от парижкия офис на Европейския съвет за външна политика, мозъчен тръст, коментира:

„Новото правителство вероятно ще се съсредоточи върху вътрешните въпроси, а не върху външната политика. Френската политика обаче ще остане разединена и трудна за управление, което ще намали влиянието на Франция на европейската и международната сцена.“

Манфред Вебер, председател на Европейската народна партия, се включи в социалните мрежи, за да заяви, че „далеч от изясняването на политическата ситуация Макрон потопи Франция в объркване, засилвайки крайностите.

„Много съм притеснен от крайнолявата и крайнодясната антиевропейска реторика, каза той и добави:

„Нуждаем се от силна демократична сила @lesRepublicains, която да даде реална алтернатива, за да изправи Франция на крака – препратка към дясноцентристката партия Les Républicains, която е член на ЕНП и спечели малко над осем процента от гласовете на изборите във Франция.

Според високопоставен френски служител основното притеснение е свързано с парите:

„Просто не знаем как ще приемем финансовия законопроект в този политически контекст, въпреки риска ЕС да задейства процедура по прекомерен дефицит срещу Франция.

Германски проблеми

Вътрешната безизходица на Франция би била по-лесна за справяне от страна на ЕС, ако другата половина на френско-германския двигател работеше добре. Но това не е така.

След слабите резултати на европейските избори за трите партии в германската коалиция, които заедно спечелиха едва 31% от гласовете, канцлерът Олаф Шолц успя да постигне споразумение по проектобюджета за 2025 г., като по този начин разсея кризата – поне за момента – която можеше да доведе до падане на правителството му. Шолц може и да е оцелял, но вътрешнокоалиционните му главоболия означават, че на германския канцлер не му остава много време за водеща роля на европейската сцена – дори и да е проявил интерес към това.

Слабите Германия и Франция поставят въпроса за лидерството в Европа, смята Муджтаба Рахман, ръководител за Европа на Eurasia Group, консултантска компания за рискове. Той подчертава:

„Макрон постоянно настоява за повече амбиции в Европа, настоява за повече съгласуваност и за това Европа да стане по-важен геополитически и геостратегически играч в света.“

И още:

„След като той е фундаментално отслабен у дома, разсеян от необходимостта да сформира правителство, ще бъде много трудно да продължи да играе тази роля. Той ще бъде по-малко амбициозен играч в Европа.

Рахман подчерта, че както Шолц, така и полският министър-председател Доналд Туск са изправени пред твърде много предизвикателства у дома, за да поемат водеща роля, когато става въпрос за Европа, и че председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която се надява да получи втори мандат, „е толкова силна, колкото е силна най-силната ѝ заинтересована страна, което означава, че няма кой да запълни празнината.

Политически борби

И така, какво означава всичко това за амбициите на ЕС през следващите пет години?

Във Франция ще има много политически борби, които ще забавят икономическите и фискалните реформи, за ужас на Европейската комисия и по-скромните европейски държави.  Един от дипломатите, които говориха пред изданието, призна:

„Големият страх е, че един висящ парламент ще доведе до стагнация. Това е особено голям проблем с оглед на френската икономика и публичния дълг. Тогава всички реформи, които Макрон и [министърът на икономиката и финансите Бруно] Льо Мер се опитват да направят, ще се окажат в застой. Никакви реформи, нарастване на държавния дълг и пълна политическа парализа.“

Европейските дипломати и служители сега обмислят какво влияние ще окажат изборите във Франция върху политическите досиета в Съвета на ЕС – машинната зала на Европа, където министрите от всички страни от ЕС се пазарят по широк кръг от теми.

Ако крайно десните бяха спечелили, това можеше да създаде проблеми за подкрепата на ЕС за Украйна или за справянето на Съюза с миграционната политика, особено ако потенциалните крайно десни френски министри бяха застанали на страната на правителството на унгарския премиер Виктор Орбан. С разпръснатия френски парламент не е ясно кои европейски досиета Париж ще иска да прокара – и колко силно може да действа.

Например Макрон е начело на план за Европейски съюз на капиталовите пазари, за да се осигури движение на спестяванията и инвестициите в целия блок, както се случва с подобна схема в САЩ. Този план, който датира от 2015 г., имаше проблеми с осъществяването си, но има нов импулс, предвид подновения фокус на ЕС върху конкурентоспособността. Ще може ли отслабеният Париж все още да лобира за такава ключова реформа? Друг високопоставен дипломат от ЕС твърди:

„Това ще бъде трудно. Френският дневен ред ще бъде по-скоро ляв и вероятно не толкова ясен, колкото беше преди, заради вътрешните дискусии. Можете да мислите каквото си искате за французите, но тяхната дипломатическа машина за прокарване на позиции на европейско ниво е много впечатляваща.

Френската система все още разполага с много механизми за контрол и баланс, които да противодействат на влиянието на потенциални радикални искания от страна на Националното събрание. Съществуват Сенатът (горната камара на парламента), самият Макрон, както и френската администрация и дипломация.

Чешкият министър-председател Петр Фиала не се притеснява, че слаб резултат за Макрон ще направи например по-слаб френския стремеж за засилване на отбраната на ЕС. Пред „Politico“ Фиала подчерта:

„Аз съм политолог. Президентът във френската система винаги е много силен, най-силният в цяла [Европа]. Знаем това от миналото [от] годините на съвместното съжителство.“

Друг европейски дипломат заяви:

„Това е безпрецедентна ситуация, но това не означава, че в крайна сметка няма да има ясна изпълнителна власт, особено по европейските въпроси“, като подчерта, че който и да се окаже в новото правителство, вероятно ще постигне съгласие по повечето европейски политически досиета.

Третият дипломат подчерта, че всеобхватното усещане в Брюксел е чувството на облекчение, че крайната десница не е победила. Той беше категоричен:

„Франция имаше смелостта да обнови парламента си и да излезе с проевропейско мнозинство, което е много силно послание.

Безопасност на пътя: Правила и препоръки за водачите на електрически скутери и тротинетки

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments