Избраникът на Тръмп за директор на ФБР Каш Пател планира да промени структурата на бюрото

Пател може да очаква проверки не само заради изповядваната от него вярност към Тръмп, но и заради убеждението му

0
43
Каш Пател, ФБР
Каш Пател. Снимка: Wikimedia Commons

От години Каш Пател е добре познат в орбитата на Доналд Тръмп като лоялен поддръжник, който споделя скептицизма на новоизбрания президент към ФБР и разузнавателната общност, пише „Асошиейтед прес“. Но сега, когато Тръмп го избра за ръководител на ФБР, той получава ново внимание – от обществеността и от Конгреса.

Тъй като се подготвя за тежка и вероятно продължителна борба за утвърждаване в Сената, Пател може да очаква проверки не само заради изповядваната от него вярност към Тръмп, но и заради убеждението му – разкрито през последната година в интервюта и собствена книга – че вековното ФБР трябва да бъде радикално променено. Ето някои от предложенията му за главната федерална правоприлагаща агенция в страната. Отделен въпрос е колко от тях той ще изпълни в действителност.

Той се замисля за закриване на централата на ФБР във Вашингтон

Първите служители на ФБР се преместват в сегашната централа на Пенсилвания авеню преди 50 години. Оттогава в сградата се помещават началниците и ръководителите, които вземат решения, засягащи офисите в цялата страна и в чужбина.

Но ако Пател постигне своето, сградата „Джей Едгар Хувър“ може да бъде затворена, а служителите ѝ – разпръснати. Ето какво изтъкна Пател интервю през септември в „Шоун Кели Шоу“:

„Бих затворил сградата на ФБР „Хувър“ в първия ден и бих я отворил отново на следващия ден като музей на „дълбоката държава. След това бих взел 7000-те служители, които работят в тази сграда, и бих ги изпратил из цяла Америка да преследват престъпници. Станете полицаи. Вие сте полицаи – вървете да бъдете полицаи.“

Подобен план несъмнено ще бъде изправен прес правни, логистични и бюрократични пречки и може би отразява по-скоро риторичен размах, отколкото практическа амбиция.

В книгата си от миналата година, озаглавена „Правителствени гангстери: Дълбоката държава, истината и битката за нашата демокрация“ Пател предложи по-скромна реформа, която предвижда преместване на централата извън Вашингтон, „за да се предотврати завладяването на институциите и да се попречи на ръководството на ФБР да се занимава с политически игри“.

Както се оказва, дългосрочната съдба на сградата е в процес на промяна, независимо от смяната на ръководството. Миналата година Администрацията за общи услуги избра Грийнбелт, Мериленд, като място за нова централа, но настоящият директор на ФБР Кристофър Рей изрази опасения за потенциален конфликт на интереси в процеса на избор на мястото. Той е говорил за откриването на „заговорници“ в правителството и медиите.

В интервю миналата година с консервативния стратег Стив Банън Пател повтори лъжите за президента Джо Байдън и откраднатите избори.

„Ще преследваме хората в медиите, които са лъгали за американските граждани, които са помогнали на Джо Байдън да фалшифицира президентските избори“, заяви тогава Пател и обясни, че същото се отнася и за предполагаемите „конспиратори“ във федералното правителство.

Не е съвсем ясно какво си представя той, но доколкото Пател иска да улесни правителството в преследването на длъжностни лица, които разкриват поверителна информация, и на репортерите, които я получават, звучи като че ли той би подкрепил промяна на настоящата политика на Министерството на правосъдието, която по принцип забранява на прокурорите да изземват записи на журналисти при разследвания за изтичане на информация. Тази политика беше въведена през 2021 г. от главния прокурор Мерик Гарланд след скандал, предизвикан от разкритието, че Министерството на правосъдието по време на управлението на Тръмп е получило телефонни записи на репортери в рамките на разследвания за това кой е разкрил правителствени тайни.

Самият Пател заяви, че все още не е определено дали подобна репресия ще бъде извършена по граждански или наказателен път. Книгата му включва няколко страници с бивши служители от ФБР, Министерството на правосъдието и други федерални агенции, които той определя като част от „Дълбоката държава в изпълнителната власт“.

Според собствените насоки на ФБР наказателните разследвания не могат да се основават на произволни или необосновани спекулации, а трябва да имат разрешена цел за разкриване или пресичане на престъпна дейност.

И докато ФБР провежда разследвания, отговорността за повдигане на федерални обвинения или завеждане на съдебен иск от името на федералното правителство се пада на Министерството на правосъдието. Тръмп възнамерява да номинира бившия главен прокурор на Флорида Пам Бонди за главен прокурор.

Искане за „голяма, голяма“ реформа на наблюдението

Пател е яростен критик на използването на правомощията на ФБР за наблюдение съгласно Закона за наблюдение на чуждестранното разузнаване и в интервюто си за „Шоуто на Шон Кели“ призова за „голяма, голяма реформа“. Тонове.“ Тази позиция го сближава както с левите граждански либертарианци, които отдавна са скептични към правителствената власт, така и с поддръжниците на Тръмп, възмутени от добре документираните грешки в наблюдението по време на разследването на ФБР за потенциални връзки между Русия и кампанията на Тръмп през 2016 г. Това обаче го отличава от ръководството на ФБР, което подчертава необходимостта Бюрото да запази способността си да шпионира заподозрени шпиони и терористи, дори и да прилага коригиращи мерки за отстраняване на злоупотреби в миналото.

Ако бъде утвърден, Пател ще поеме ФБР на фона на продължаващите дебати по особено спорната разпоредба на FISA, известна като раздел 702, която позволява на САЩ да събират без заповед комуникациите на неамериканци, намиращи се извън страната, с цел събиране на чуждестранно разузнаване.

През април Байдън подписа двугодишно удължаване на правомощията след ожесточен спор в Конгреса по въпроса дали ФБР трябва да бъде ограничено да използва програмата за търсене на данни на американци. Въпреки че ФБР се гордее с високия процент на спазване на изискванията, анализаторите са обвинявани в редица злоупотреби и грешки, включително неправилно запитване към хранилището за разузнавателни данни за информация за американци или други лица в САЩ, включително член на Конгреса и участници в протестите за расова справедливост през 2020 г. и в бунта на 6 януари 2021 г. в Капитолия на САЩ.

Пател ясно изрази пренебрежението си към гласуването на повторното одобрение. Той подчерта:

„Тъй като бюджетът на FISA беше вдигнат този цикъл, ние поискахме от Конгреса да го поправи. И знаете ли какво направи мнозинството в Камарата на представителите, където бяха републиканците? Те клекнаха. Те (го) препотвърдиха.“

В книгата си Пател заявява, че федерален защитник трябва да присъства, за да защитава правата на обвиняемите по време на всички съдебни процедури по FISA, което е отклонение от статуквото.

Той призовава за намаляване на размера на разузнавателната общност

Пател се е застъпвал за намаляване на разузнавателната общност на федералното правителство, включително ЦРУ и Агенцията за национална сигурност.

Що се отнася до ФБР, миналата година той заяви, че би подкрепил отделянето на „разузнавателните служби“ на Бюрото от останалите му дейности, свързани с борбата с престъпността.

Не е ясно как точно смята да направи това, като се има предвид, че разузнавателните операции на ФБР представляват основна част от мандата и бюджета на бюрото. Рей, който е на този пост от седем години, също така наскоро предупреди за повишена заплаха, свързана с международния и вътрешния тероризъм.

След атентатите от 11 септември 2001 г. тогавашният директор на ФБР Робърт Мюлер се сблъска с призивите на някои членове на Конгреса, които смятаха, че ФБР трябва да бъде разделено, като след това се създаде нова агенция за вътрешно разузнаване.

Идеята отшумя и Мюлер отдели нови ресурси за превръщането на това, което в продължение на десетилетия беше предимно вътрешна правоприлагаща агенция, в институция за събиране на разузнавателна информация, еднакво фокусирана върху борбата с тероризма, шпионите и чуждестранните заплахи.

Франк Монтоя-младши, пенсиониран висш служител на ФБР, който е работил като директор на бюрото на Националния контраразузнавателен орган, заяви, че не е съгласен с идеята за разбиване на „разузнавателните магазини“ на ФБР и я разглежда като начин за обезкървяване на бюрото

ЕС ще предложи нови правила за миграцията като последна дясна промяна

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments