Избягва се използването на банкноти заради страх от коронавируса

0
245
Пари
Пари. Снимка: МВР, Архив

В свят, страдащ от пандемия, парите вече не са най-ценното нещо. Все повече търговски обекти и лица по света са спрели да използват банкноти от страх, че физическата валута, пипана от десетки хиляди хора, може да се окаже средство за разпространение на коронавируса, пише „AP“.

Държавните служители и здравните експерти заявиха, че рискът от предаване на вируса от човек на човек чрез използване на банкноти е малък. Въпреки това много сектори на бизнеса вече отказват да приемат валута, а някои държави дори призовават своите граждани да спрат да използват банкнотите.

Open Books, книжарница с нестопанска цел в Чикаго, е изпратила имейл до клиентите миналата седмица с молба към хората да не използват пари в брой. Верига заведения за хранене в щата Вашингтон също са спрели да приемат пари в брой. А услугите за доставка като Grubhub, Door Dash, както други подобни са започнали доставки „без контакт“, като са премахнали опцията за плащане в брой или активно отказват да приемат такива.

Според експертите парите носят риск от предаване на вируса, но рискът от наличните пари досега е малък в сравнение с другите пътища за предаване на заразата. Научна статия, публикувана в началото на пандемията, гласи, че вирусът може да живее върху картон до 24 часа и до три дни върху пластмаса и неръждаема стомана. Изследователите обаче не са тествали дали той може да оцелее върху хартиена банкнота.

Наличието на живи вирусни частици върху банкнотите не означава, че те представляват опасност за здравето, коментират експертите по обществено здраве. Малко вероятно е вирусните частици да се активират във въздуха или на повърхността на банкнотата.

„Не е невъзможно да има следи от вируса върху доларовите бакноти, но ако си миете ръцете, това трябва да  ви осигурява адекватна защита и не се нуждаете от нищо друго“, обясни пред телевизия C-SPAN Джули Фишър, професор в Центъра за глобална здравна наука и общество в университета в Джорджтаун.

Други устройства, използвани за заплащане на закупени артикули, също могат да способстват за предаването на болести. Кредитните и дебитните карти са изработени от пластмаса и метал. Банкоматите се докосват от стотици човешки ръце всеки ден. Други проучвания гласят, че смартфоните са силно замърсени с бактерии поради постоянната им употреба.

Дори Федералният резерв предприе усилия да гарантира, че паричните средства, които се предлагат не са заразени с вируса. Банкнотите, които са в обращение в Европа и Азия, са поставени под карантина за 7 до 10 дни като „предпазна мярка“, заяви говорителят на Федералния резерв.

Докато търговските обекти възпират използването на пари, в няколко части на страната постъпиха данни за клиенти, които са изтеглили големи суми пари от банкомати.

Избягването на банкноти не се случва само в САЩ. В Южна Корея, която има по-голям успех в борбата със заразата, централната банка на страната изтегли всички банкноти от обращение за период от две седмици, а някои от хартиените пари бяха изгорени.

Иран е най-силно засегнат от вируса от всички страни в Близкия изток. Там използването на пари в брой е често срещано, но през последните седмици много хора са започнали да го избягват, а банките обявиха, че няма да приемат кеш от клиенти.

Иранците често имат по няколко дебитни карти, но парите се използват главно за извършване на дребни транзакции, като например за закупуването на хляб или оставянето на бакшиш. Жителите вече внимават как предават дебитни си карти, тъй като в страната няма безконтактните методи за плащане.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments