Изчезналата подводница „Титан“: Какви са рисковете за здравето на екипажа?

0
438
Титан
Титан. Снимка: OceanGate Expeditions

Точното местонахождение на подводницата „Титан“ и състоянието на петимата членове на екипажа на борда не са известни. Смята се, че тя може да има по-малко от 10 часа оставащ кислород, което води до надпревара с времето за намирането й, преди да е станало твърде късно. Както каза пред „BBC News“ д-р Кен Ледез, експерт по хипербарна медицина в Мемориалния университет в Сейнт Джонс, Нюфаундленд, липсата на въздух не е единствената опасност, пред която са изправени хората на борда.

Плавателният съд може да е загубил електрическо захранване, което вероятно ще играе роля при контролирането на количеството кислород и въглероден диоксид. Тъй като нивото на кислород пада, делът на въглеродния диоксид, издишван от екипажа, ще нараства, с потенциално фатални последици.

„Когато нивата на въглероден диоксид се натрупват, тогава той става седативен, става като анестетичен газ и човек заспива.“

Бившият капитан на подводницата на Кралския флот Райън Рамзи казва, че е гледал онлайн видеоклипове от вътрешността на „Титан“ и не е могъл да види система за отстраняване на въглеродния диоксид, известна като скрубери.

„Това за мен е най-големият проблем от всички тях“, казва той.

В същото време екипажът е изложен на риск от хипотермия. Според капитан Рамзи, ако подводницата е на морското дъно, температурата на водата ще бъде около 0C. Ако е загубила и електричество, тя няма да генерира никаква мощност и следователно не може да генерира топлина.

Хипотермията, липсата на кислород и натрупването на въглероден диоксид в подводницата означават, че способността на екипажа да осъществи контакт със спасителната мисия, като например да удря с твърд предмет по корпуса на редовни интервали, за да се опита да привлече вниманието, ще намалее.

„Ако са в безсъзнание, няма да могат да направят много, за да си помогнат“, обяснява д-р Ледез.

Въпреки че бреговата охрана предупреди, че вероятно е останал малко кислород, екипажът може да успее да спести запасите си – поне за известно време. Според Рамзи забавянето на дишането им също би помогнало, но признава, че това може да е трудно предвид стреса, под който биха били.

Д-р Ледез добавя, че биха могли да разпръснат гранули, абсорбиращи въглероден диоксид, или да намалят потреблението на енергия, ако все още имат електричество.
Въпреки всички тези предизвикателства, той настоява да не се отменя операцията по търсене и спасяване твърде рано, като твърди, че екипажът може да е в състояние да оцелее дори когато нивата на кислород са много ниски.

„Ако някой може да оцелее в него, това са тези индивиди“, заяви д-р Ледез.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments