Два пъти по-малко са кандидат-студентите в направление „Медицински специалист по здравни грижи“ в университета в Плевен за последните 10 години. За разлика от 2011 година, когато желаещите са 635 души, през 2021 години цифрата слиза на 286, обясни пред „БНР“ ректорът в образователното звено проф. Добромир Димитров.
Той мисли, че причините за отлива са няколко и в повечето случаи всички играят роля при избора на професионална насоченост. Лошите условия на труд в комбинация с ниското възнаграждение и тежестта в характеристиката на работата променят решението на онзи, който прояви интерес и той се преориентира към друга дейност.
Въпреки, че в края на 2020 година са били регистрирани 45 000 специалисти по здравни грижи и половината от тях са били медицински сестри, здравната система у нас изпитва осезаем недостиг на кадри.
Изискваният минимум при съотношението сестра-лекар е 2 към 1, а в момента то е 0,9 към 1, уточни д-р Димитров. Според него държавата трябва да направи онова, което се изисква от нея, аз да бъде специалността „медицинска сестра“и „акушерка“ по-примамлива за студентите.
Мариела Будина е една от мотивираните млади дами в професията. Тя е завършила в София и вече се е реализирала и практикува в едно от болничните заведения. Нейният стимул е благодарността в очите на хората.
Мариела е живяла две години във Великобритания, но се отказва от реализация там като вижда, че „в чужбина за даден преглед, манипулация ти чакаш с месеци, а в България това нещо го няма“.
В началото на юли здравното министерство отправи предложение към просветното министерство професията „медицинска сестра“ да се определи като защитена.