Десетки разгневени граждани са нахлули насилствено в сградата на шведското посолство в иракската столица Багдад, след като по време на протест в Швеция демонстративно е било изгорено копие от Корана. По офицални данни вчера Салван Момика, за когото се твърди, че е иракчанин, живеещ в Швеция, е подпалил умишлено екземпляр от свещената книга на исляма пред централната джамия в Стокхолм, пише „BBC“.
Този скандален акт бързо се превърна в обект на критики от страна на много държави с преобладаващо мюсюлманско население. По-рано днес пред посолството в Багдад се събра многобройна тълпа, след като влиятелен духовник призова за „гневен“ протест. Видеоклипове, публикувани в социалните медии, показват десетки протестиращи, които сноват в двора на сградата.
Фотограф на информационна агенция „Франс Прес“, който е пристигнал на мястото на инцидента разкри, че тълпата е нахлула за кратко в сградата и е останала вътре около 15 минути, след което е напуснала, когато са били изпратени местните сили за сигурност.
Мюсюлманите смятат Корана за свещено Божие слово и приемат всяко умишлено увреждане или проява на неуважение към него като дълбоко оскърбително. Изгарянето на копието от свещената книга вчера беше извършено точно в момент, когато мюсюлманите по света празнуват първия ден от Курбан байрам – един от най-важните празници в мюсюлманския календар. Шведската полиция е издала на Момика разрешение за провеждане на протеста в съответствие със законите за свобода на словото. По-късно обаче полицията съобщи, че инцидентът се разследва заради обвинения в умишлено подбуждане на омраза.
Случката предизвика остро възмущение и в други държави с мюсюлманско мнозинство, включително в Турция – държава членка на НАТО, която има право на глас по въпроса дали Швеция да се присъедини към организацията. Турция обяви, че е „неприемливо“ да се допускат подобни „антиислямски действия под претекст за свобода на изразяване“. Президентът Реджеп Тайип Ердоган коментира:
„В крайна сметка ще научим арогантните западняци, че обиждането на мюсюлманите не е свобода на мисълта.“
Държави от Близкия изток, включително Ирак, Иран, Саудитска Арабия и Египет, разкритикуваха остро изгарянето на Корана. Мароко и Йордания отзоваха посланиците си в Стокхолм. Ирак заяви, че инцидентът е „отражение на агресивен дух на омраза, който няма нищо общо със свободата на изразяване“. Иран се присъедини към критиките на Ирак, като определи акта на изгаряне на копието на Корана като „провокативен“ и „неприемлив“. Египет на свой ред го определи като „срамен“ акт, който е особено провокативен, тъй като в момента мюсюлманите отбелязват Курбан байрам.
Министър-председателят на Швеция Улф Кристерсон заяви, че изгарянето на копието на Корана е само по себе си е „законно, но също така е неуместно действие“.
Призивите за демонстративно изгаряне на копия от свещената книга предизвикаха гневни бунтове в Швеция през последните месеци. Неотдавна полицията не даде съгласие за провеждането на подобни протести, но след това съдилищата постановиха, че те трябва да бъдат разрешени, позовавайки се на правото на свобода на словото.