Повече от половината от пълнолетните българи одобряват забраната на пиротехниката в новогодишната нощ. Това показва проучване на „Галъп“, проведено по в последните дни на месец декември.
През последните години все повече хора настояват да бъдат въведени забрани и ограничения за употребата на фойерверки, пиратки и друг вид пиротехника, тъй като списъкът с доказаните вреди от тях е доста дълъг. Въпреки, че според някои представлението от ярка светлина в небето и силни гърмежи създават празнична атмосфера за специални поводи, модерното общество все повече се замисля за последствията от краткото удоволствие.
Искра.бг подбра част от най-сериозните аргументи на критиците на масовата употреба на пиротехника по Нова година:
- Стрес и тревожност: Звукът и светлината от фойерверките могат да предизвикат стрес и тревожност най-вече у децата и хората с увреждания, особено ако те са по-чувствителни към сензорни въздействия. Така например голяма част от тях, които са с диагноза „аутизъм“ страдат от висока чувствителност към звук и светлина, което може да доведе до силен дискомфорт и паника. .
- Опасност за човешкото здраве и живот: Независимо дали се използват от професионалисти или от обикновени хора, фойерверките носят пряк риск от наранявания. Той включва изгаряния, контузии и дори загуба на крайници. Обикновено в новинарските емисии на 1 януари не липсва информация за хора, които са сериозно пострадали вследствие на различен вид пиротехника, като голяма част от тях са деца.
- Замърсяване на околната среда: Използването пиротехнически средства освобождава различни вредни вещества в атмосферата, включително тежки метали и химикали, които могат да замърсят въздуха и водата. Този вид замърсяване може да има отрицателни последици за екосистемите и човешкото здраве. В същото време улиците в големите градове в продължение на седмици са затрупани от различен вид малки отпадъци, които бомбичките остават след себе си.
- Вредно влияние за домашните и дивите животни: Дивите животни също реагират на интензивните звуци и светлинни ефекти от фойерверките. Този стрес може да наруши техните миграционни маршрути, поведение при размножаване и териториални навици. Някои видове диви птици дори могат да бъдат принудени да изоставят гнезда си или места на хранене. Силният шум причинява голям стрес и на домашните животни – кучета, котки, папагали, хамстери и други, които в повечето случаи имат много по-чувствителен слух от човешкия.
- Риск от пожари: Употребата на пиротехника създава значителен риск от пожари, които могат да имат сериозни последици за безопасността на хората, имуществата и околната среда. Вотът на обществото към този аспект се засилва, и много общности и държави въвеждат строги регулации, за да намалят риска от пожари, свързани с пиротехниката. Изстрелването на фойерверки е особено опасно в близост до сгради и автомобили, тъй като има пряка опасност да ги възпламени. В същото време горящите частици, които се разпръскват в небето, могат да предизвикат пожар в паркове и диви местности.