
Сложен проблем, по който микробиолози са работили десетилетие, беше решен за само два дни с нов инструмент за изкуствен интелект /ИИ/, пише „BBC“
Професор Хосе Р. Пенадес и неговият екип в Имперския колеж в Лондон прекарвали години в изследване и доказване на причините, поради които някои супербактерии са устойчиви на антибиотици. Той дал кратко запитване на инструмента „co-scientist„, създаден от Google, относно основния проблем, който изследвал, и само за 48 часа ИИ достигнал до същото заключение.
Проф. Пенадес разказва за шока си, когато разбрал какво е постигнал, тъй като неговото изследване не било публикувано и не би могло да бъде намерено от ИИ системата в публичния домейн.
„Бях на пазар с някого и казах: ‘Моля те, остави ме за един час, трябва да преработя това. „Написах имейл до Google, за да попитам: ‘Имате ли достъп до моя компютър?’“, разказа той в програмата Today на BBC Radio Four.
Технологичният гигант потвърди, че не е имал достъп. Целият десетгодишен период, през който учените са работили, включва и времето, необходимо за доказване на изследването, което само по себе си отнело много години. Но те казват, че ако бяха имали хипотезата в началото на проекта, това щеше да им спести години работа.
Проф. Пенадес споделя, че инструментът всъщност е направил нещо повече от успешно възпроизвеждане на тяхното изследване.
„Не е само, че най-добрата хипотеза, която предоставиха, беше правилна“, каза той.
„Това е, че те предоставиха още четири хипотези, и всички те имат смисъл.“
„А за една от тях не бяхме мислили и сега работим върху това.“
Проблеми с супербактериите
Изследователите се опитват да открият как някои супербактерии – опасни микроби, които са устойчиви на антибиотици – се създават. Тяхната хипотеза е, че супербактериите могат да формират опашка от различни вируси, което им позволява да се разпространяват между видовете.
Проф. Пенадес сравни това с това, че супербактериите имат „ключове“, които им позволяват да преминават от дом на дом или от един вид на друг.
Критично е, че тази хипотеза беше уникална за изследователския екип и не беше публикувана никъде другаде. Никой от екипа не беше споделял своите открития.
Така че проф. Пенадес беше щастлив да използва това, за да тества новия инструмент за ИИ на Google. Само два дни по-късно ИИ предостави няколко хипотези – и първата му мисъл, топ отговорът, предположи, че супербактериите може да вземат опашки точно по начина, по който беше описано в тяхното изследване.
„Това ще промени науката“
Въздействието на ИИ е горещо обсъждано. Поддръжниците му казват, че ще позволи научни напредъци, докато други се тревожат, че ще заличи работни места. Проф. Пенадес каза, че разбира защо страхът от въздействието върху работни места като неговото е „първата реакция“, която хората имат, но добави, че „когато се замислиш, всъщност имаш изключително мощен инструмент.“
Той добавя, че изследователите по проекта са убедени, че ще бъде много полезен в бъдеще.
„Чувствам, че това ще промени науката, определено“, каза г-н Пенадес.
„Аз съм пред нещо спектакулярно и съм много щастлив, че съм част от това.“
„Това е като да имаш възможността да играеш голям мач – чувствам се, сякаш най-накрая играя в мач от Шампионска лига с това нещо.“
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм