Израел ще намали емисиите на въглерод с 85% спрямо нивата от 2015 г. до средата на века, уверяват от правителството, цитирано от “BBC”. Премиерът на страната заяви, че решението ще помогне на държавата постепенно да премине към нисковъглеродна икономика.
Целите включват намаляване на по-голямата част от емисиите в секторите транспорт, електроенергия и в битовите отпадъци. Но критиците искат по-амбициозни цели за възобновяемата енергия и по-големи икономически стимули за промяна.
Светът вече се е затоплил с около 1,2 градуса по Целзий от началото на индустриалната ера и температурите ще продължават да се повишават, освен ако правителствата по света не направят рязко намаляване на емисиите.
Премиерът на Израел Нафтали Бенет обаче заяви, че този ход ще доведе до “чиста, ефективна и конкурентна икономика” и ще постави Израел в челните редици на битката срещу изменението на климата. Целите на Израел бяха в съответствие с Парижкото споразумение за климата от 2015 г. – правно обвързващ международен договор за изменение на климата, приет от близо 200 държави. Целта му е да поддържа глобални температури под 2 градуса над доиндустриалните времена и ако е възможно под 1,5 градуса по Целзий над доиндустриалните времена.
Израел подписа Парижката климатична сделка и страната вече си постави междинна цел да намали емисиите с 27% до 2030 г. При президента Доналд Тръмп САЩ се оттеглиха от сделката, но президентът Джо Байдън отново се ангажира с нея.