Изменение на климата: Очаква се скок на въглеродните емисии от енергийната индустрия след COVID

0
68
Климатични промени
Снимка: Pixabay

Международната енергийна агенция (IEA) прогнозира голям скок на емисиите на въглероден диоксид от енергията през тази година на фона на възстановяването на света от пандемията, пише “BBC”.

Общите енергийни емисии за 2021 г. все още ще бъдат малко по-ниски от тези през 2019 г., посочва агенцията. Но CO2 ще се увеличи с второто най-голямо годишно количество.

Очаква се използването на въглища в Азия да бъде ключово: IEA казва, че това ще тласне глобалното търсене с 4,5%, което го доближава до световния пик през 2014 г. Възобновяемата енергия обаче също процъфтява, тъй като през тази година зелените източници трябва да доставят 30% от електроенергията.

Празните пътища, главни улици и летища, които белязаха глобалния отговор на коронавируса, отбелязаха най-големия спад в търсенето на енергия след Втората световна война. Този спад доведе и до спад на въглеродните емисии с около 6% през 2020 г., тъй като по-интензивните въглеродни горива като въглища и нефт бяха най-силно засегнати от ограниченията.

Мнозина се надяваха, че тези промени в потреблението на енергия ще се запазят и при възстановяването от пандемията, но последните прогнози на IEA показват, че няма такава вероятност.

Търсенето на енергия е в подем в развиващите се страни, като за тази година се предвижда ръст от 3,4%, което е в разрез с по-богатите икономики, където се очаква общото потребление на енергия все още да бъде с 3% под 2019 г. На местата, където търсенето на енергия нараства, въглищата играят ключова роля. Общото потребление на глобално ниво е намаляло с около 4% през 2020 г., но се очаква да нарасне с 4,5% тази година. Това се случва главно в Азия, където Китай е водещ производител на въглища и тази година се очаква да представлява повече от половината от световния растеж.

Но дори в САЩ и ЕС, където въглищата са на заден план от известно време, търсенето се очаква да нарасне – въпреки че все още вероятно ще остане под нивата от 2019 г. в тези региони. Според IEA търсенето на въглища вероятно ще бъде близо до световния връх, наблюдаван през 2014 г. – и това има последици за усилията за ограничаване на изменението на климата. Изпълнителният директор на IEA Фатих Бирол заяви:

“Глобалните въглеродни емисии ще скочат с 1,5 милиарда тона тази година – предизвикани от възобновяването на използването на въглища в енергийния сектор.”

“Това е ужасно предупреждение, че икономическото възстановяване от кризата поради COVID в момента е всичко друго, но не и устойчиво за нашия климат.”

Прогнозите за емисиите за 2021 г. биха били още по-лоши, според IEA, ако търсенето на петрол се увеличи до предварително запазени нива. До края на тази година все още се очаква използването на нефт за авиацията да бъде с 20% под нивата от 2019 г.

Въпреки това има някои силни положителни страни за възобновяемата енергия в доклада на IEA. Вятърът, слънчевата енергия и други устойчиви форми са нараснали с 3% през 2020 г., а в енергийния сектор се очаква те да нараснат с 8% тази година. Като цяло зелените енергийни източници ще осигурят 30% от производството на електроенергия, най-високото ниво от началото на индустриалната революция.

Отразявайки сложността на глобалната енергийна картина, Китай вероятно ще представлява почти половината от глобалното увеличение на възобновяемата електроенергия тази година. Проф. Корин Ле Куре от Университета в Източна Англия, която е изучавала факторите, които карат страните да променят своите енергийни системи, споделя:

“Както видяхме на ниво държава през последните 15 години, страните, които успяват да намалят емисиите си, са тези, при които възобновяемата енергия замества енергията от изкопаеми горива.”

“Това, което изглежда се случва сега, е, че имаме масово внедряване на възобновяема енергия, което е добре за справяне с изменението на климата, но това се случва заедно с огромни инвестиции във въглища и газ.”

“Стимулиращите разходи след COVID-19 в световен мащаб все още до голяма степен финансират дейности, които ни ограничават до поддържане на високи емисии на CO2 от десетилетия.”

По-късно тази седмица президентът Байдън ще бъде домакин на срещата на върха по въпросите на климата, като практически се очаква около 40 президенти и премиери да вземат участие в нея. САЩ също се очаква да обявят значително подобрена цел за намаляване на емисиите си до 2030 г. Според МАЕ тези действия не могат да бъдат постигнати достатъчно бързо, ако емисиите трябва да бъдат ограничени, за да се запазят в полезрението температурните цели на Парижкото споразумение за климата. Д-р Бирол от IEA казва:

“Ако правителствата по света не предприемат бързи стъпки, за да започнат да намаляват емисиите, вероятно ще се сблъскаме с още по-лоша ситуация през 2022 г.”

“Срещата на върха по въпросите на климата, организирана от американския президент Джо Байдън тази седмица, е критичен момент да се ангажираме с ясни и незабавни действия преди Конференцията на ООН за изменението на климата през 2021 г. в Глазгоу.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments