Според данни, събрани от Google и споделени ексклузивно с „BBC 100 Women“, онлайн заявките за търсене, свързани с „безпокойство за климата“, са се увеличили.
Проучванията показват също, че жените са по-засегнати от безпокойството поради климата, отколкото мъжете. Разрастването на горските пожари, наводненията и сушите по света са само някои от добре видимите признаци на изменението на климата. По-малко се съобщава за въздействието на изменението на климата върху човешкото съзнание.
Климатичната тревожност – определяна като чувство на безпокойство от последиците от изменението на климата – е отчетена в световен мащаб, особено сред децата и младите хора. Данните от Google Trends показват, че заявките за търсене, свързани с „тревожност за климата“, са се увеличили драстично.
Запитванията за търсене на английски език, свързани с „климатична тревожност“, през първите 10 месеца на 2023 г. са 27 пъти повече в сравнение със същия период на 2017 г. През същия период се наблюдава рязко увеличение на броя на запитванията, свързани с тревожността за климата, и на други световни езици.
- Запитванията за търсене на португалски език са се увеличили 73 пъти
- Запитванията за търсене на китайски езици са се увеличили осем и половина пъти
- Запитванията за търсене на арабски език са се увеличили с една пета
Това не са езиците, на които най-често се търсят запитвания, свързани с безпокойството за климата, а само някои от световните езици, за които BBC помоли Google да провери.
Възможно е търсенията да са по-високи сред говорещите езици с по-голяма осведоменост за климатичната тревога или сред тези, които използват Google най-често, и не предполагат непременно, че хората в страните с по-голям дял на търсенията са по-склонни да изпитват климатична тревога.
Данните от Google Trends обединяват заявките за търсене на „климатична тревожност“ и „екологична тревожност“ – термини, които често се използват по един и същи начин, но имат малко по-различно значение.
Климатичното безпокойство е тревожност, свързана конкретно с осъзнаването на изменението на климата. Екотревожността е по-обща тревожност, свързана с осъзнаването на заплахите за здравето от околната среда, включително замърсяването и загубата на биоразнообразие.
Тенденциите в Google не измерват просто общия обем на търсенията, а разглеждат извадка от търсения, за да определят тенденциите по света. Търсачката използва мярка, наречена „интерес към търсенето“, за да разгледа относителната популярност на заявките за търсене във времето.
През последните пет години скандинавските страни са имали най-голям дял от световните заявки за търсене, свързани с безпокойството за климата. Всъщност на Финландия, Швеция, Дания и Норвегия се падат повече от 40% от заявките за търсене, свързани с „тревога за климата“.
Google твърди, че данните на търсачката са коригирани, за да се отчетат разликите в общия обем на търсенията, което ѝ позволява да сравнява страни с различен брой население. Ето защо по-малките държави могат да оглавят класацията вместо по-населените.
Страните от глобалния Юг – като Чили, Филипините и Южна Африка – представляват по-малък дял от заявките за търсене. От анализа са изключени държави с малък обем на търсенията.
Google съобщава, че през последните 12 месеца е отбелязал и глобално увеличение на заявките за търсене на бъдещето на планетата заедно със заявките за околната среда. Говорител на компанията уточнява:
„Когато погледнете вида на заявките, които хората търсят, е очевидно, че те търсят разбиране, но също така искат да предприемат действия. Например, „как да разрешим проблема с изменението на климата“ е едно от най-търсените запитвания за изменението на климата в световен мащаб през последните две години.“
Данните на Google показват нарастване на запитванията за бъдещето заедно с изменението на климата (с 120%), адаптирането (с 120%), устойчивостта (с 40%) и емисиите на парникови газове (с 120%) през последните 12 месеца.
Тенденциозните заявки в световен мащаб за изменението на климата включват търсения на испански език, като например „cuales son los riesgos del cambio climático?“ или „какви са рисковете от изменението на климата?“ (което бележи ръст от 150%).
Google не публикува данни за пола на хората, които търсят информация, свързана с „тревожност за климата“, но проучвания показват, че жените са по-предразположени към тревожност за климата, отколкото мъжете.
Резултатите от проучване от 2023 г., публикувано в академичното списание Sustainability, например показват, че респондентите от женски пол по целия свят съобщават за „по-големи нива на загриженост и отрицателни емоции“ във връзка с изменението на климата. От друга страна, анкетираните мъже са „по-оптимистично настроени и изразяват по-голяма вяра в правителството“. Проучването се основава на онлайн запитване сред хората, проведено през 2021 г. сред 10 000 души на възраст между 16 и 25 години в 10 държави.
Анализът на повече от 44 000 респонденти от Европейското социално проучване през 2019 г. също така заключва, че жените са по-загрижени за изменението на климата от мъжете.
Професор Сюзън Клейтън, която е съавтор на проучването „Устойчивост“, има някои възможни обяснения за това. Тя изтъква, че една от причините, поради които жените постоянно съобщават за по-високи нива на загриженост, е, че те са по-отворени за обсъждане на емоциите. Тя е категорична:
„Като цяло жените са по-склонни и може би са в състояние да признаят собствената си емоционална реакция (свързана с изменението на климата). Така че изглежда, че те мислят за емоциите си и са по-склонни да говорят за тях в сравнение с мъжете като цяло.“
Но тя също така подчертава, че някои жени може да се тревожат повече за изменението на климата, защото са изложени на по-голям риск от мъжете да изпитат някои от реалните въздействия. Проф. Клейтън обяснява:
„След екстремни метеорологични явления често се наблюдават повишени нива на домашно насилие, а когато хората са принудително разселени поради изменението на климата, това излага жените на заплахата от сексуално насилие или трафик.“
И допълва:
„Освен това жените често са физиологично уязвими към изменението на климата. Така че високите температури и замърсяването на въздуха могат да окажат влияние по време на бременност, а начините, по които бременността влияе върху тялото на жената, могат да затруднят спасяването ѝ от екстремни климатични условия.“
Съществуват изследвания, които показват, че вероятността жените да загинат при бедствия, свързани с изменението на климата, е по-голяма от тази на мъжете.
Например проучване, разглеждащо циклоните в Бангладеш в периода 1983-2009 г., показва, че рискът от смъртност при жените е повишен в сравнение с общото възрастно население. Междуправителствената експертна група по изменение на климата (МГИК) твърди, че е вероятно хората да са допринесли за увеличаването на интензивността на някои циклони.
Професор Клейтън подчертава, че неравенството, основано на пола, означава, че някои жени в по-бедните страни е възможно да нямат достъп до информация след събитие, свързано с изменението на климата. По-малко вероятно е те да могат да пътуват до безопасно място и може да имат отговорности за полагане на грижи, което означава, че дават предимство на безопасността на други хора пред себе си.
Косвените и дългосрочни въздействия на изменението на климата също могат да бъдат пагубни за благосъстоянието на жените и момичетата.
„Някои проучвания показват, че момичетата се омъжват по-рано, когато семейството е изправено пред икономически натиск, свързан с променящите се условия на изменението на климата.“
„Например, може би земеделието е застрашено от суши или наводнения и затова поради икономическите си ограничения семействата искат да омъжат дъщерите си, за да не им се налага да изхранват дъщерите си сами“, добавя професор Клейтън.
През 2022 г. IPCC за първи път докладва за въздействието на изменението на климата върху психичното здраве. На тазгодишната COP28 в Дубай също ще се проведат няколко дискусии за психичното здраве. Ето и обяснението:
„Точно както се увеличават физическите въздействия на изменението на климата, така се увеличава и вниманието, което се обръща на въздействието му върху психиката.“