Скорошно бързо нагряване на световните океани разтревожи учените, които изразиха загриженост, че то ще допринесе за глобалното затопляне, пише „BBC“.
Този месец световната морска повърхност достигна нова рекордно висока температура. А тя никога не се е затопляла толкова много и толкова бързо. Учените не разбират напълно защо това се е случило. Те обаче се притесняват, че в комбинация с други метеорологични явления температурата на света може да достигне притеснително ново ниво до края на следващата година.
Експертите смятат, че мощното метеорологично събитие Ел Ниньо – метеорологична система, която загрява океана – също ще се появи през следващите месеци. По-топлите океани могат да убият морския живот, да доведат до по-екстремно време и да повишат морското равнище. Те също така са по-малко ефективни при абсорбирането на затоплящите планетата парникови газове. Важно ново проучване, публикувано миналата седмица, което доби малко шум, подчертава тревожното развитие.
През последните 15 години себезагряващата топлина на Земята се е увеличила с 50%, като по-голямата част от допълнителната топлина отива в океаните. Това има реални последици – не само че общата температура на океаните достигна нов рекорд през април тази година, в някои региони разликата в дългосрочен план беше огромна.
През март температурите на морската повърхност край източното крайбрежие на Северна Америка бяха с цели 13,8 градуса по Целзий по-високи от средните за периода 1981-2011 г. Карина фон Шукман, водещ автор на новото изследване и океанограф в изследователската група Mercator Ocean International, заяви:
„Все още не е добре установено защо се случва такава бърза промяна и такава огромна промяна.“
„Удвоихме топлината в климатичната система през последните 15 години, не искам да кажа, че това е изменение на климата, или естествена променливост, или комбинация от двете, все още не знаем. Но виждаме тази промяна.“
Един фактор, който би могъл да повлияе на нивото на топлината, която отива в океаните, е, което е интересно, намаляването на замърсяването от корабоплаването.
През 2020 г. Международната морска организация въведе регламент за намаляване на съдържанието на сяра в горивото, изгаряно от кораби. Това има бързо въздействие, намалявайки количеството аерозолни частици, изпуснати в атмосферата. Но аерозолите, които замърсяват въздуха, също помагат за отразяването на топлината обратно в космоса – отстраняването им може да е причинило навлизането на повече топлина във водите.
Какви са въздействията от затоплянето на океана?
Средната температура на повърхността на световните морета се е повишила с около 0,9 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалните нива, като само през последните 40 години е достигнала 0,6 градуса. Това е по-малко от повишаването на температурите на въздуха над сушата – които са се повишили с повече от 1,5 градуса по Целзий от прединдустриалните времена. Това е така, защото е необходима много повече енергия за загряване на водата, отколкото на сушата, и защото океаните абсорбират топлина далеч под повърхността си. Дори това привидно малко средно увеличение има значителни последици в реалния свят.
- Загуба на видове: по-честите и интензивни морски горещини водят до масова смъртност на морския живот. Това е особено вредно за кораловите рифове.
- По-екстремно време: повишената топлина в горната повърхност на океана означава, че ураганите и циклоните могат да поемат повече енергия. Това означава, че те стават по-интензивни и по-дълготрайни.
- Покачване на морското равнище: по-топлите води заемат повече място – известно като топлинно разширение – и могат значително да ускорят топенето на ледниците от Гренландия и Антарктика, които се вливат в океаните. Това повишава световните морски нива, увеличавайки рисковете от крайбрежни наводнения.
- По-малка способност за абсорбиране на CO2: в момента океаните поемат около една четвърт от емисиите на парникови газове. По-топлите води имат по-малка способност да абсорбират CO2. Ако океаните поемат по-малко CO2 в бъдеще, повече ще се натрупат в атмосферата – допълнително затопляне на въздуха и океаните.
Друг важен фактор, който тревожи учените, е метеорологичният феномен, известен като южният фронт Ел Ниньо. През последните три години това естествено възникващо събитие беше в по-хладна фаза, наречена Ла Ниня, и помогна да се поддържат глобалните температури под контрол. Но сега изследователите смятат, че се формира силен Ел Ниньо, който ще има значителни последици за света. Хю Макдауъл от Австралийското бюро по метеорология направи следния коментар:
„Моделът на Австралийското бюро е силно ориентиран към силен Ел Ниньо. И тенденцията е такава и всички климатични модели са склонни към по-силно събитие.“
Макдауъл предупреди, че прогнозите в този момент от годината са по-малко надеждни. Други изследователи са по-настроени. Крайбрежният Ел Ниньо вече се е развил край бреговете на Перу и Еквадор и експертите смятат, че ще последва напълно оформено събитие с отражение върху глобалните температури. Д-р Йозеф Лудешер от Потсдамския институт за изследване на климата обясни:
„Ако върху него се появи нов Ел Ниньо, вероятно ще имаме допълнително глобално затопляне от 0,2-0,25 градуса по Целзий.“
„Въздействието върху температурата отслабва няколко месеца след пика на Ел Ниньо, така че 2024 г. вероятно ще бъде най-топлата в историята.“
„И може би ще бъдем близо до 1,5 градуса по целзий дни и може би временно ще надхвърлим.“
Ел Ниньо вероятно ще наруши метеорологичните модели по света, ще отслаби мусоните и ще заплаши с още горски пожари в Австралия. Но има по-фундаментални опасения, че колкото повече топлина отива в океана, водите може да са по-малко способни да съхраняват излишната енергия. И има опасения, че топлината, съдържаща се в океаните, няма да остане там.
Няколко учени, с които се свързахме за тази история, не пожелаха да дадат протокол за последиците. Един говори, че е „изключително притеснен и напълно стресиран“.
Някои изследвания показват, че светът се затопля на скокове, където малки промени за период от години и след това има внезапни скокове нагоре, като стъпала по стълби, тясно свързани с развитието на Ел Ниньо.
Има известна надежда в този сценарий, според Карина фон Шукман. Според нея температурите може да паднат отново, след като Ел Ниньо отшуми. Пред BBC News тя подчерта:
„Все още имаме прозорец, в който можем да действаме и трябва да го използваме, за да намалим последствията.“