Изменението на климата зае централно място в президентската кампания в САЩ вчера, а контрастът между двамата кандидати не можеше да бъде по-ярък, пише “BBC”. Докато обикаляше опустошената от пожар Калифорния, Доналд Тръмп омаловажи ролята, която може да има затоплящата се планета в разрухата, предполагайки, че температурите ще “започнат да се охлаждат” и че неотдавнашните пожари са липса на подходящо управление на горите. Когато му казаха, че науката не е единодушна с неговите заключения, той заяви:
“Не мисля, че науката всъщност знае.”
Междувременно в другата част на страната Джо Байдън предприе атака, обвинявайки Тръмп в пренебрегване на “централната криза”, пред която е изправена нацията. Той попита риторично:
“Ако изберете подпалвач на климата да управлява в Белия дом още четири години, защо ще се изненадвате ако Америка пламне в още по-големи мащаби?”
“Ако в Белия дом отричате изменението на климата още четири години, защо някой ще бъде изненадан, когато по-голяма част от Америка е под вода?”
Околната среда до голяма степен беше страничен въпрос в надпреварата за Белия дом, при което на темата се отделяше малко внимание дори по време на основната кампания на Демократическата партия, когато въпросите по темата по време на дебатите за кандидатите бяха и малко, и много.
Губернаторът на Вашингтон Джей Инсли, който постави изменението на климата във фокуса на кандидатурата си за президент, беше един от първите, които отпаднаха от надпреварата. Милиардерът Том Щайер, който сам финансира кампанията си, също постави въпроса като приоритетен, но кампанията му също така не придоби значителна сила. Темата обаче е поставена разногласно от Тръмп и Байдън, които се изказват остро и противоположно.
По-рано Тръмп отхвърли идеята за предизвикани от човека климатични промени като “измама”, извършена от Китай, и макар да се отдръпна от подобна реторика, коментарите му в понеделник отразяваха липсата на внимание, което той отделя на въпроса.
Вместо това неговата администрация се е съсредоточила върху насърчаването на производството и енергийната индустрия в САЩ, като е върнала назад повече от 70 екологични разпоредби – много от които се занимават с климатичните промени.
Той облекчи добива на метана, произвеждан от нефтени и газови кладенци, намали стандартите за икономия на гориво за пътнически превозни средства, и отмени правилата от епохата на Обама за емисиите от парникови газове от електрическите централи.
Тръмп също така изпълни предизборното обещание за оттегляне на САЩ от Парижкото споразумение за климата през шестия месец на неговото председателство. Тогава той каза:
“Парижкото споразумение затруднява икономиката на Съединените щати, за да спечели похвали от самите чуждестранни столици и глобални активисти, които отдавна се стремят да спечелят богатство за сметка на страната ни”.
Байдън, от друга страна, казва, че ще се присъедини отново към Парижкото споразумение в първия ден на председателството си и ще възстанови много от екологичните разпоредби, които Тръмп отмени.
Той изненада мнозина в политическия свят, когато се премести наляво в твърденията си относно околната среда от края на основната кампания на Демократическата партия, разширявайки първоначалния си план за разходване на 1,7 милиона долара за инфраструктура и зелени работни места за 10 години до 2 милиона за четири години. Той също така се ангажира да направи захранването на САЩ без въглерод в следващите 15 години.
“Имаме избор”, каза Байдън в речта си в понеделник. И добави:
“Можем да инвестираме в нашата инфраструктура, за да я направим по-силна и по-устойчива, да подобрим здравето на американците и да създадем милиони добре платени работни места, като същевременно се справим с основните причини за изменението на климата. Или можем да продължим по пътя, който вече е поел Доналд Тръмп за нас – път на безразличие, който ще струва десетки милиарди долари за възстановяване.”
Зад хода на Байдън може да има политически изчисления, тъй като изменението на климата е проблемен въпрос за много по-млади гласоподаватели – демографска група, която подкрепя други кандидати над Байдън в първичните избори и в миналото е била ключът към победа на общите избори на демократичните кандидати.
Тръмп обаче спечели Белия дом през 2016 г. отчасти заради подкрепата на белите избиратели от работническата класа в щати като Пенсилвания, Охайо и Мичиган. Неговата предизборна стратегия е да набляга на работните места и производството, а и проблемите, свързани с климата, като в същото време риторично кима за поддържане на “кристално чист” въздух и вода.
Въпреки че околната среда все още се нарежда зад въпроси като здравеопазването и икономиката за повечето американци, ако президентската надпревара е близо, как – или дали – да се обърнем към изменението на климата по съществен начин може да отрази разликата между победата и поражението.