Фондация „Лили Иванова“ е поискала общински обект в Морската градина на Бургас, който да превърне в многофункционален културен център. Това става ясно от докладна записка на заместник-кмета по „Финанси, бюджет, икономика и морско дело“ Станимир Апостолов, която бе обсъдена на постоянните комисии към Общински съвет-Бургас през последните дни.
Става дума за бившето заведение „Кралско село“, което от дълго време стои неизползваемо, въпреки че се намира на много апетитно място в града. Желанието на Фондация „Лили Иванова“ е да сключи дългосрочен договор за максимално допустимия срок от 10 години, предвид намерението да вложи значителни средства за реконструкция и пълно обновяване на обекта.
Предвижда се, чрез обновяване да се модернизира пространството, за да се впише в градската и парковата среда, като при проектирането на фасадите и другите елементи ще бъдат заимствани детайли от съществуващите екстериорни решения в зоната, в която е разположен обекта. Културния център ще включва многофункционална част, частично оформена като зимна градина с възможност за отворени обеми и хармонично сливане с парковата среда за изложби, срещи, концерти, представяне на творци и произведения, както и друга културна, художествена и съпътстваща дейност. В рамките на съществуващата сграда ще се обособи и бюфет за обслужване на събития и гости, информационен център за популяризиране на всички културни събития, провеждани на територията на община Бургас и продажба на билети за тях, санитарни и обслужващи помещения, гримьорни и др.
Докладната записка все пак не бе приета с ентусиазъм от всички членове на комисиите към Общински съвет-Бургас, според които в нея няма достатъчно подробности относно плановете на фондацията.
Христина Хаджиатанасова изрази своите притеснения по време на Комисията по равни въпроси, като според нея основен проблем в случая е липсата на количествено-стойностна сметка за планираните ремонти на помещенията. По думите ѝ без такъв документ Община Бургас ще знае какво дава, но не и какво получава. Поради тази причина тя гласува с „въздържал се“ по време на заседанието.
Подобно мнение Георги Дракалиев, който предложи да бъде записано като условие, че когато бъде представена количествено-стойностна сметка и бъде подписан официален договор, това пак да мине през гласуване в Общински съвет. Въпроси по докладната имаше и председателят на комисията Иво Баев, но той не успя да ги зададе на вносителя Станимир Апостолов, тъй като той не присъства на заседанието.
Според главния архитект на Бургас Тихомир Райчев представител на Фондация „Лили Иванова“ е огледал сградата на място и я е харесал. По думите му няма как фондацията да прави конкретен проект, без преди това да има решение на Общински съвет-Бургас.
Докладната ще бъде подробно обсъждана и на идната сесия на местния парламент, която ще се проведе на 23 април. Очаква се на нея по нея да има сериозни дебати, както да присъства вносителят Станимир Апостолов, който да отговори на всички въпроси на съветниците.
Ще намери ли новата детска болница на Бургас достатъчно доказани специалисти до 2026 година?
[…] седмица, като мнозинството от съветниците заяви, че имат много въпроси и неясноти по нея. В същото време вносителят Станимир Апостолов не […]