Износът на Китай нарасна с по-бързи темпове през декември, докато дефлационният натиск продължи миналия месец, поддържайки живи очакванията за повече мерки за облекчаване на политиката за укрепване на икономиката, носеща значителни зони на слабост през 2024 г., пише „Агенция Ройтерс“.
Китайските политици биха могли да отдъхнат с облекчение след знаците, че световната търговия бавно се променя с перспективата за по-ниски разходи за заеми на хоризонта, но продължителната имотна криза, предпазливите потребители и геополитическите предизвикателства сочат още една неравна година за втората по големина в света икономика.
Износът е нараснал с 2,3% спрямо година по-рано през декември, показват данните на „Митниците“ в петък, в сравнение с увеличение от 0,5% през ноември и надхвърляйки очаквания ръст от 1,7% в проучване на „Ройтерс“. Вносът нарасна с 0,2% на годишна база, пропускайки прогнозите за увеличение от 0,3%, но все пак обърна спад от 0,6% преди месец. Ето какво коментира Су Тианчен, старши икономист в Economist Intelligence Unit:
„По-добрите данни за износ се движат преди всичко от полупроводниците и електрониката и възстановяването от тази страна идва от цикличното възстановяване на потребителското търсене в чужбина.“
Според Су цифрата е подкрепена и от ниска статистическа база, тъй като „имаше сериозно прекъсване на износа през миналия декември след внезапното повторно отваряне на Китай“.
Все пак подобрените данни за китайския износ миналия месец се присъединяват към тези от Южна Корея, Германия и Тайван, като предполагат, че световната търговия започва да се завръща, след като по-високите лихвени проценти в Съединените щати и Европа намалиха търсенето през 2023 г.
Миналата година износът на Китай намаля за първи път от 2016 г. ООН предупреди за вероятно свиване на търговията със стоки с 2 трилиона долара или 8% през 2023 г.
Износът на Южна Корея, внимателно наблюдаван индикатор за световната търговия, се повиши за трети месец през декември, докато последните данни за износа на Германия за ноември изненадаха нагоре.
Анализаторите също така очакват лихвените проценти да паднат с най-малко 1,5 процентни пункта в Съединените щати и Европа тази година, което би трябвало да подобри търсенето на вносни стоки. И все пак потребителските цени в Китай паднаха за трети месец през декември, докато фабричните цени продължиха задържалия се повече от година спад, показват отделни данни от Националното статистическо бюро, подчертаващи устойчивостта на дефлационните сили в азиатския гигант икономика.
Индексът на потребителските цени се повиши с 0,2% през 2023 г., най-бавният темп от 2009 г. насам, а индексът на цените на производител за цялата година се понижи с 3,0%, отбелязвайки най-стръмния си спад от 2015 г. насам.
„Дефлационният натиск в китайската икономика остава, тъй като вътрешното търсене все още е слабо. Секторът на имотите продължава да тежи върху икономиката“, каза Zhiwei Zhang, главен икономист в Pinpoint Asset Management.
Анализаторите очакват повече мерки за подкрепа на политиката в краткосрочен план, за да стимулират търсенето.
„Потреблението вероятно ще се увеличи през лунната Нова година, но са необходими повече стимули за увеличаване на разходите на домакинствата и премахване на дефлационния натиск“, казаха анализатори на UBS в бележка.
Китайските политици също ще трябва да се борят с недостатъчните задгранични икономики, като Световната банка във вторник предупреди, че глобалният растеж ще се забави за трета поредна година. Дан Уанг, главен икономист в Hang Seng Bank China, твърди:
„Новите чуждестранни поръчки за китайски производители се увеличиха значително миналия месец, но това не е дългосрочна тенденция.“
Пазарната реакция на данните беше до голяма степен приглушена. Индексът на акциите на китайските сини чипове CSI300 падна с 0,17%, докато индексът Hang Seng в Хонконг остана стабилен, както и юанът спрямо долара.
Перспективи за нестабилно търсене
Най-големият потребител на енергия в света закупи рекордни нива на въглища и суров петрол през 2023 г., тъй като търсенето се възстанови след предизвикания от пандемията спад въпреки икономическите затруднения. Вносът на желязна руда също отбеляза рекордна година. А вносът на соя скочи за първи път от три години, тъй като китайските търговци увеличиха покупките, особено от Бразилия, за да се възползват от по-евтиния боб от огромната реколта там. Но фючърсите на желязната руда се понижиха в петък на фона на данните за индекса на потребителските цени и индекса на потребителските цени, които сочеха перспективи за слабо търсене и разклатени настроения на инвеститорите.
Джулиан Евънс-Причард, ръководител на China Economics в Capital Economics, заяви, че очаква обемите на вноса да се подобрят в краткосрочен план благодарение на по-нататъшната подкрепа на политиката, стимулираща търсенето на суровини.
„Продължаващото циклично възстановяване на икономическата активност ще подкрепи леко покачване на основната инфлация“, заяви той в бележка и допълни:
„Въпреки това слабият глобален растеж и продължаващите свръхинвестиции в Китай означават, че рисковете от дефлация ще продължат да висят над икономиката му за известно време.“
Повечето анализатори са на мнение, че подемът на износа ще даде само скромен тласък на вътрешното търсене. Жанг от Pinpoint Asset Management заключва:
„Износът се подобри на маржа… но износът като стълб за растеж в Китай не е достатъчно силен, за да стимулира общото вътрешно търсене.“